Életveszélyes gyógyszerek

Dr. Ács Gábor †
szerző: Dr. Ács Gábor, oxyológus † - WEBBeteg
megjelent:

„Ki tud többet enni?”versenyre, autószörfre, de akár gyógyszerek beszedésére is buzdíthatják egymást a fiatalok, azonban a gyerekcsínyekből akár életveszélyes helyzet is kialakulhat. Mit tehet ilyenkor a szülő?

Gyógyszermérgezés számokban

Nincs szaga, mint az alkoholnak és legálisan hozzá lehet jutni – talán ezzel magyarázható az, hogy a fiatalok körében egyre elterjedtebb a gyógyszer túladagolás. Az Országos Kémiai Biztonsági Intézet adatai szerint 2001 és 2006 között a 15-24 éves korosztály körében 7487 gyógyszermérgezés történt, melyből 18 eset halállal végződött.

Tavaly több mint 11 ezer gyógyszermérgezést regisztrált a kémiai biztonsági intézet, amelyből az esetek kétharmada öngyilkossági kísérlet volt, a véletlen vagy egyéb mérgezés aránya pedig 10 százalékot tett ki.

Életveszélyes gyógyszerek

A gyógyszerhez, az erős hatású szerekhez háziorvosi vagy szakorvosi recepttel lehet hozzájárulni, a patikában is csak felnőtt válthatja ki, s bár a gyógyszerek betegtájékoztatójában szerepel, hogy gyermekek elől gondosan elzárva tartandó, sajnos ez a gyakorlatban nem mindig így történik. Mire a szülő hazaér a gyógyszertárból, vagy az orvostól, sokszor már elfelejti a potenciális veszélyt, és a konyhaszekrényben, a fürdőszobában a fogmosó pohár mellé teszi a kiváltott készítményt.

A családtagok közötti véletlen gyógyszercsere is járhat életveszélyes szövődményekkel, de különösen veszélyeztetettek a kisgyermekek, akik kíváncsiságból mindent megkóstolnak, s a játék vége súlyos mérgezés, akár légzésbénulás, halál is lehet - osztja meg tapasztalatait Dr. Ács Gábor oxyológus a WEBBeteg egészségportál látogatóival.

A szülők felelőssége

A fiatalok a rossz példát követik, amikor mindenre a pirulákban látják a megoldást. Olykor felelőtlen felnőttek a piacon árulják a nyugtatókat, hangulatjavítókat, így bárki recept nélkül hozzájuthat a veszélyes szerekhez. A gyereknek otthon sem gond észrevétlenül elvenni a szülők gyógyszerét, nem érzékelve annak a veszélyeit. A megelőzésben a felnőttek felelőssége, hogy a gyógyszer ne kerüljön illetéktelen kezekbe.

Pécsi "gyógyszerezési akció"

Korábban volt rá példa, hogy diákok gyógyszerek beszedésére buzdították egymást. Három diák nyugtatótól lett rosszul egy pécsi iskolában. A tizenéves fiúk közül az egyik édesapja szorongásoldó gyógyszerét vitte el a tanintézménybe, s osztotta meg társaival. Miután több tablettát is bevettek óra közben lettek rosszul. A diákoknak szerencséjük volt, hiszen akár bele is halhattak volna a "gyógyszerezési akcióba". Tovább a cikkre

Gyerekeiket meg kell tanítani arra, hogy soha senkitől ne fogadjanak el gyógyszereket, ismeretlen fehér vagy színes pirulákat. Betegség esetén is ezt bízza szakemberre: védőnő, nővér, orvos.

Figyeljünk a gyerek viselkedésére!

Vegyük észre a fiatalokon a hirtelen változásokat. Bágyadtság, hangulatváltozás, furcsa viselkedés legyen figyelemfelhívó, különösen, ha egy közösségben egyszerre több fiatalnál jelentkezik.

Mérgezésre utalhat a tudatzavar, könny- és nyálfolyás, szájszárazság, hólyagok megjelenése a bőrön, feltűnően szűk, vagy tág pupilla, gyógyszer-, illetve keserűmandula szagú lehelet.

A kezdeti enyhe tüneteket gyorsan követheti akár eszméletlenség is, ilyenkor különösen, ha hányással kombinálódik légúti elzáródás, fulladás és halálos szövődmény is lehet a következmény.

Az azonnali elsősegély és mentőhívás életmentő jelentőségű

Mivel nem tudhatjuk, hogy az elfogyasztott/beadott/belélegzett káros anyag milyen erősségű és milyen gyakran hoz létre károsodást a szervezetben, ezért a mentőszolgálat értesítése életmentő kötelességünk akkor is, ha az érintett eszméleténél van, vagy ha tiltakozik az ellátás ellen.

Minden esetben forduljon orvoshoz, ha a gyermeke több gyógyszert vett be a kelleténél! A gyomorban lévő, még fel nem szívódott tabletták végzetes hatása később következik be - hívja fel a figyelmet Dr. Ács Gábor.

Mérgezés - Mit tehetünk a segítség megérkezéséig?

Ha a beteg, aki lenyelte a mérget, nincs eszméletlen állapotban és elmúlt kétéves, akkor itassunk vele 2-3 pohár vizet és hánytassuk meg. Ha sav-, vagy lúgmérgezés történt, itathatunk a beteggel hideg tejet is, mivel a tej hígítja, közömbösíti a maró mérget, és fájdalomcsillapító hatása is van.

Tilos a hánytatás akkor, ha marószerrel (hypo, kénsav, sósav, stb.), mosószerrel, benzinnel, benzollal, petróleummal történt a mérgezés, hiszen az visszafelé áramolva is súlyosan roncsolja a nyelőcsövet.

Ha eszméletlen a beteg, fektessük oldalára, hogy az esetleges hányadék a szájon keresztül ki tudjon folyni, megelőzve ezzel a fulladást. Továbbá rendszeresen ellenőrizzük, lélegzik-e, van-e pulzusa.

Sajnálatos, hogy az erős hatású nyugtatók, hangulatjavítók iskolai-droggá váltak. Nincs szaga, mint az alkoholnak és legálisan lehet hozzájutni, tehát nem bűn, gondolják a fiatalok. Megelőzés, felvilágosítás és a szülők, pedagógusok nagy odafigyelése szükséges.

(WEBBeteg - Dr. Ács Gábor, oxyológus)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram

Dr. Botos Péter

Belgyógyász, Kardiológus, Oxiológus

Eger