Sebek és vérzések ellátása

szerző: Dr. Soltész Annamária, általános orvos - WEBBeteg
lektorálta: Marsi Zoltán, elsősegélynyújtás szakoktató frissítve:

A vérzéssel járó sérülések, a vérzés intenzitásának függvényében két csoportra oszthatók, a gyenge és az erős vérezésekre. A laikusok számára, évtizeddel ezelőtt tanított hajszáleres, vénás és artériás felosztás a nemzetközi iránymutatások alapján idejét múlta.

Nyílt és zárt sebek

A sérüléseknek két csoportját különíthetjük el, a nyílt és a zárt sérüléseket. Előbbi esetben a bőr folytonossága megszűnik, seb keletkezik. Tipikusan nyílt sérülések a vérzések, égések és vegyszer okozta marások. Zárt sérülés lehet többek közt a csonttörés és a zúzódás.

Mindkét sérüléstípus járhat vérzéssel, zárt sérülés esetén hematóma (vérömleny) alakul ki. A legkisebb nyílt sérülések ellátása is figyelmet érdemel, mivel a kültakaró sérülése a szervezetbe jutási kaput biztosít a kórokozók számára. A fertőtlenítés elengedhetetlen.

Hogyan csökkentsük a vérzést?

Alapvető szabályok

Amennyiben erős vérzés alakult ki a direkt nyomás alkalmazását követően mielőbb értesíteni kell a mentőket (112)! Mivel a vér és más testnedvek mindig tartalmazhatnak kórokozókat, nagyon fontos hogy figyelmet fordítsunk a megfelelő higiéniára! A sérültet és önmagunkat is meg kell védenünk a fertőzéstől! Használjon gumikesztyűt!

A kisebb vérzések fertőtlenítést követően egyszerűen fedhetők sebtapasszal vagy fedőkötéssel. Előbbi esetben az ún. szigetkötszereket válasszuk, az olyan sebtapaszokat, melyek minden oldala leragasztható. A két oldalt nyitott tapaszok nem védenek a kórokozóktól. Fedőkötés készítése során egy steril sebfedőt helyezünk a sebre, a korábban elterjedt mull-lapnál már lényegesen profibb sebfedők is léteznek. Ezeket kötésrögzítővel rögzítsük.

Erős vérzés esetén a legfontosabb az ún. direkt nyomás alkalmazása. Egy lehetőleg steril anyagot, gumikesztyűt viselve nyomjon a sebbe. Ezt követően hívjon vagy hívasson mielőtt mentőt (112). Keresse a kivérzéses sokk tüneteit, ilyen lehet a sápadtság, hideg verejtékezés, szomjúság, ajkak és a nyelv szárazsága. A sokk tüneteit észlelve alkalmazzon sokkfektetést. A sérültet fektesse vízszintese, lábait emelje fel kb. 45 fokos szögben.

Az iránymutatások alapján nyomópontos vérzéscsillapítást és nyomókötést csak akkor alkalmazzon, ha kellő gyakorlattal rendelkezik! Ezek hiányában elegendő a direkt nyomás.

WEBBeteg logóForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Soltész Annamária
Lektorálta: Marsi Zoltán, elsősegélynyújtás szakoktató

Cikkajánló

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

Gyógyszertárak ünnepi nyitvatartása
Gyógyszertárak ünnepi nyitvatartása

Ügyeleti rend.

WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit
WEBBeteg - Dr. Molnár Zsuzsanna, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos
WEBBeteg összeállítás - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
Oxygen Medical - Dr. Hintalan Albert, nőgyógyász
WEBBeteg - Tóth András, újságíró

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram

Dr. Botos Péter

Belgyógyász, Kardiológus, Oxiológus

Eger