Fájdalomcsillapítás csonttörések esetén

Dr. Bogdán Aurél
szerző: Dr. Bogdán Aurél, traumatológus, ortopédus - WEBBeteg
frissítve:

Akinek már volt csonttörése, az tudja, akinek még nem volt, az gondolja, hogy mennyire fájdalmas, ha valamelyik csontunk eltörik. Ezért is érthető, hogy a törés kezelésénél nemcsak a pontos csontegyesítés fontos, hanem a fájdalomcsillapítás is.

A téma cikkei

3/1 A csonttörések és kezelésük
3/2 Fájdalomcsillapítás csonttörések esetén
3/3 A leggyakoribb kérdések a csonttörésekről

Az első lépés: a nyugalomba helyezés

Amikor sérülést szenvedünk, és a kiérkező egészségügyi szakember, vagy egy laikus felköti a karunkat, felpolcolja a lábunkat, esetleg sínbe teszi a sérült testrészt. Ezzel máris sokat tett a fájdalomcsillapításért. A nyugalomba helyezés a legegyszerűbb módja a fájdalom csillapításának, mely a szállítás, kórházba érkezés alatt sokat segít a csonttörés okozta panaszok elviselésében.

A sín felhelyezése a felső és alsó végtagok töréseinél hatékony. A válltáji töréseknél speciális kötés (ún. Dessault, Gilchrist kötés) felhelyezése a megfelelő, a gerinc, a mellkas, a csípő és a medence sérüléseinél a vákuummatrac használata célszerű.

Nem mindegy, milyen típusú a fájdalomcsillapító

A rögzítések mellett gyakran szoktak még fájdalomcsillapítókat alkalmazni, azonban nem mindegy, hogy ez milyen formában történik. A szájon át beadott gyógyszerek nem a legszerencsésebbek, mert amellett, hogy lassan és elégtelenül hatnak, késleltethetik az ellátást, ha műtét szükséges. Ugyanis a nem életmentő műtéteknél 4-6 órát várni kell az utolsó étel és ital fogyasztása után a beavatkozás megkezdéséig. Ezért célszerű injekció formájában adni a fájdalomcsillapítót az első ellátást végző szakembereknek.

Természetesen a jegelés, vizes ruhás borogatás is a hatékony fájdalomcsillapítás része lehet.

A második lépés: a csont helyretétele

A gyógyintézetbe történt érkezés után a törött csontot vissza kell helyezni az eredeti állapotába. Ez nemcsak a tökéletes gyógyulás feltétele, de azáltal, hogy a megfelelő anatómiai viszony helyreállításával megszűnik a lágyrészek és a csonthártya feszülése, az egyik leghatékonyabb fájdalomcsillapító is. Természetesen maga a művelet igen fájdalmas, ezért, ha a törés elhelyezkedése lehetővé teszi, érzéstelenítő injekció adása szükséges.

A helyretételt követően, ha a törés nem igényel műtéti kezelést, akkor gipszfelhelyezés történik. A gipsz megszilárdulása után tökéletesen nyugalomba kerül a sérült végtag, ami tovább csökkenti a panaszokat. Ilyenkor már van létjogosultsága a szájon át adható fájdalomcsillapítóknak is. Gyors, de rövid hatású fájdalomcsillapítók (paracetamol, amidazofen) recept nélkül is kaphatóak, de igen jó hatásúak az úgynevezett nem-szteroid gyulladáscsökkentő szerek is. Ezek hatása lassabban alakul ki, de hosszabb ideig tart. Ebbe a csoportba tartoznak a diclofenac, ibuprofen, piroxicam, nimezulid, származékok.

További jótékony hatása van még a gipszelt kar felkötésének, az alsóvégtag felpolcolásának, mert ilyenkor nem tódul a vér a gipszelt végtagba és kevésbé fog lüktetni, fájni. Ha a törés jellege, elhelyezkedése miatt mégis műtét szükséges, a beavatkozásig átmeneti gipszrögzítést, végtagfelpolcolást, hűtést és vénás injekciókat alkalmazunk a panaszok csökkentésére. Ahogy a konzervatív kezelés esetén a gipsz felhelyezése, úgy a műtét során a lemezek, csavarok, szegek behelyezése is fájdalmat csillapít a törések egyben tartásával, a csontvégek közötti kóros mozgás megszüntetésével.

Hogyan csillapítható a fájdalom operáció után?

A műtétek után fokozottabban van szükség a fájdalom csökkentésére, hiszen itt a beavatkozás során ejtett sebek fájdalma is hozzáadódik az alappanaszokhoz. Ilyenkor is szoktunk pihentető gipszet felhelyezni, jegelni, borogatni a sajgó részeket, de a fő feladat a gyógyszerekre hárul.

Az utolsó lépés, a rehabilitáció

A műtétet követően, illetve a gipszlevétel után kezdődik a kezelés következő szakasza, a rehabilitáció. Ennek során főleg tornakezeléssel, ha szükséges elektromos kezeléssel, masszázzsal segítjük a sérülés előtti állapot visszanyerését. Ezen folyamat sem fájdalommentes, így ebben a szakaszban is szükség van annak csillapítására.

A korábban említett tablettás kezelés és kenőcsök alkalmazása mellett gyakran jut szerep az úgynevezett iontoforezisnek. Az eljárás során elektromos áram segítségével juttatják be a szövetekbe a fájdalomcsillapító-, illetve vérömleny felszívódást segítő oldatokat, kenőcsöket. Ezeket a kezeléseket a fizikoterapeuta végzi, de önálló, vagy komplex kezelés (fürdő, masszázs, gyógytorna, elektromos izomstimulálás) formájában akár ambulánsan, akár kórházi bennfekvéssel a rehabilitációs osztályokon is van rájuk lehetőség.

Dr. Bogdán Aurél, ortopéd szakorvosForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Bogdán Aurél, ortopéd szakorvos

3/1 A csonttörések és kezelésük | 3/2 | 3/3 A leggyakoribb kérdések a csonttörésekről

Cikkajánló

Torma
Torma

Milyen hatással van egészségünkre?

Alkoholmentes ünnepi italok
Alkoholmentes ünnepi italok

Finom, egyszerű receptek.

WEBBeteg - Dr. Szilassy Tekla, reumatológus
WEBBeteg - Tóth András, újságíró
Fontanus Egészségközpont - Dr. Bajzik Éva mozgásszervi rehabilitációs szakorvos, manuálterapeuta
WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
Nurse Háziápolási Szolgálat

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram

Dr. Botos Péter

Belgyógyász, Kardiológus, Oxiológus

Eger