Mi okozhat agyi ödémát?
A szervezet sérülésekre adott válaszreakciója lehet a duzzanat vagy más néven ödéma, ennek magyarázata az, hogy megnő a sejtek és a sejtek közötti állomány folyadéktartalma, ha megbomlik a szövetközti folyadék termelődésének és elvezetődésének az egyensúlya.
Ha megsérül a térd, akkor a legtöbbször gyorsan megdagad, s általában egyszerűen (pl. jegeléssel, pihentetéssel, gyógyszeres terápiával) kezelhető. De mi történik az aggyal sérülés esetén?
Sérülés, betegség vagy egyéb okok következtében az agy ugyanúgy megduzzadhat, azonban sokkal komolyabb problémát – akár halált is – okozhat, ezért kezelése összetettebb, mint egyéb testrészek esetén.
Mit nevezünk agyi ödémának?
Ödéma – okoktól függően – az agy egész területén előfordulhat. Ahol a duzzanat megjelenik, ott növeli a nyomást a koponyán belül. A magas koponyaűri nyomás azért veszélyes, mert megakadályozza az egészséges agyműködéshez szükséges véráramlást és oxigénszállítást, ami akár maradandó károsodáshoz vagy halálhoz is vezethet.
Mi okozhatja?
A sérüléseken túl különböző egészségügyi problémák okozhatnak agyi duzzanatot:
Az agydaganat öt figyelmeztető jele |
A rendkívül összetett és máig csak részben ismert szervünk ezernyi támadási felületet nyújthat a rákos daganat kialakulásához. Az agydaganat öt figyelmeztető jele |
- Agyrázkódás, traumás agysérülés: A hirtelen, erőteljes ütés traumás agykárosodást, agyrázkódást okozhat. Az ütés során az agy nekiütődik a koponyának, ami eleinte kellemetlen panaszokkal (pl. fejfájás, szédülés, eszméletvesztés) járhat, később pedig az agy duzzanatához vezethet.
- Iszkémiás stroke: Agyembólia vagy trombózis esetén egy vérrög elzárja az agy egyik erét, ami megakadályozza a véráramlást. Vérellátás hiányában az idegsejtek oxigén- és tápanyaghiány miatt néhány percen belül elhalnak, ennek következtében agyi duzzanat léphet fel. Az Iszkémiás stroke az egyik leggyakoribb típusa a stroke-nak.
- Agyvérzés, koponyaűri vérzés: Agyvérzés alakul ki, ha az agy vagy agyburok valamelyik ere megreped. A kiömlő vér egyrészt nyomja az agyat, másrészt az adott ér által ellátott távolabbi agyterületre már nem jut elég vér.
- Fertőzések: Agyi ödémát okozhatnak egyes vírusok és baktériumok is:
- Agyhártyagyulladás (Meningitis)
- Agyvelőgyulladás (encephalitis)
- Toxoplasmosis
- Daganatok: Az agyban lévő daganatok is okozhatnak agyi duzzanatot, amelyek blokkolhatják a véráramlást.
- Magaslati tényezők: Bár a kutatók pontosan nem tudják, hogy mi okozza, megfigyelések szerint 1500 méterrel a tengerszint felett nagyobb eséllyel fordul elő agyi ödéma, mint általában.
Melyek az agyi ödéma tünetei?
A tünetek rendszerint hirtelen jelentkeznek és függnek a kiváltó okoktól. Az alábbi panaszok fordulhatnak elő agyi ödéma esetén:
- fefájás,
- nyaki fájdalom vagy merevség,
- hányinger vagy hányás,
- szédülés,
- szabálytalan légzés,
- látásromlás vagy látásvesztés,
- emlékezetkiesés,
- járásképtelenség,
- kábultság,
- beszédzavar,
- görcsrohamok,
- eszméletvesztés.
Hogyan diagnosztizálható?
A tünetek és a kiváltó okok határozzák meg, hogy az orvos milyen diagnosztikai eljárást választ az agyi ödéma gyanújának beigazolására. Az általános vizsgálatok bármilyen ok és tünet esetében alkalmazhatóak:
- Fej és nyaki vizsgálat
- Neurológiai és szemészeti vizsgálat
- CT
- MRI
- Vérvizsgálat
Hogyan kezelhető az agyi ödéma?
Enyhébb esetekben (pl. enyhe agyrázkódás) az agyi ödéma néhány napon belül magától elmúlik, de a legtöbbször gyors és szakszerű kezelésre van szükség. Ilyenkor a terápia elődleges célja az, hogy a duzzanat csökkenjen, és az agy elegendő oxigénhez jusson, ezáltal egészséges maradjon. Ehhez gyógyszeres kezelésre, műtéti beavatkozásra, vagy ezek kombinációjára van szükség. Fontos tudni, hogy minél előbb kezelik a problémát, annál gyorsabb és teljesebb lehet a regeneráció. Kezelés nélkül maradandó károsodásra számíthat a beteg.
Az agyi ödéma kezelése az alábbi terápiákkal (vagy ezek kombinációjával) történhet:
- Oxigénterápia
- Infúzió
- Testhőmérséklet csökkentés (hypothermia)
- Gyógyszeres kezelés
- Műtét
Milyen szövődményekre számíthat?
Az agyi ödéma kezelése után, a probléma súlyosságtól és kiváltó okától függően, fennállhat néhány kellemetlen tünet, amelyek a kezelés hatására idővel csökkenhetnek. Ezek a következők:
- aluszékonyság,
- gondolkodás lassulása,
- fejfájás,
- depresszió,
- kommunikációs problémák kialakulása,
- mozgáskoordináció romlás.
Megelőzhető-e az agyi ödéma?
A mindennapi tevékenységei során érdemes az alábbi tanácsokat megfogadnia az agy védelme érdekében:
- Használjon védősisakot kerékpározás, korcsolyázás, küzdősportok vagy egyéb eséssel/ütéssel járó tevékenységek esetén!
- Utazás közben minden esetben kösse be a biztonsági övet!
- Győződjön meg róla, hogy nincs magas vérnyomása vagy szívbetegsége, ha fennáll Önnél bármelyik betegség, kezeltesse azt!
- Ne dohányozzon!
- Amikor tengerszint felett utazik, hagyjon időt szervezetének ahhoz, hogy hozzászokjon a magassághoz.
- Amennyiben erősebb ütés éri a fejet, illetve nem szűnő, szokatlanul erős fejfájása van, akkor mindenképpen forduljon orvoshoz!
Forrás: WEBBeteg
Sándor Judit, újságíró
Lektorálta: Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász