Életveszélyes gombelemek: 26 vizsgált elem közül 16 nem felelt meg az előírásoknak

Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság
megjelent:

Sajnos nem ritka eset, hogy a háztartásokban gyakran fellelhető gombelemek balesetet vagy akár halálesetet eredményeznek. Formájuk miatt a gyermekek könnyen összetévesztik a cukorkával, mérete miatt észrevétlenül is a szájukba vehetik, azonban a szervezetbe kerülve életveszélyes szövődményeket vagy fulladást is okozhatnak.

Elsősegély mérgezések esetén

Mindig fel kell, hogy merüljön a mérgezés gyanúja, ha a beteg eszméletlen állapotban van. Mivel nem tudhatjuk, milyen káros anyaggal állunk szemben, minden esetben fontos a mentők értesítése. Elsősegély mérgezések esetén >>

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság az októberben hatályba lépett szabályozás miatt vizsgálatot indított a forgalomban lévő elemek ellenőrzése céljából.

A 3 voltos gyermekgyilkosként is emlegetett gombelemekre vonatkozóan 2015. október 2-tól új szabályozás lépett életbe, amely szerint az emberi egészség és a környezet megóvása érdekében tilos a 0,0005 tömegszázaléknál nagyobb higanyt tartalmazó elemek és akkumulátorok forgalomba hozatala.

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság Élelmiszer és Vegyipari Laboratóriuma 26-féle gombelem higanytartalmát vizsgálta, amely során 16 esetben a higanytartalom meghaladta a vonatkozó határértéket.

A galvánelemek jelen vannak mindennapi életünkben. Hulladékként nehézfém (ólom-kadmium-higany) tartalmuk miatt elsősorban környezetvédelmi okokból fokozott figyelmet igényelnek.

A higany rendkívül mérgező anyag. Az elem sérülése okán, párolgása folytán légzéssel, vagy akár bőrrel érintkezve is bekerülhet a szervezetbe. Jellemzője, hogy a szervezetből nem ürül ki, hanem ott felhalmozódik, és nagyon kis mennyiségben is idegrendszeri, emésztőszervi problémákat okozhat, továbbá károsíthatja az immunrendszert, a tüdőt, a vesét, a bőrt vagy akár a szemet is.

Nagyon fontos tehát a higany tartalmú galvánelem hulladékok begyűjtése és azok biztonságos tárolása.

Figyeljen oda a vásárlás során!

Azok a gombelemek, amiket a szabályozás életbe lépése előtt már forgalomba hoztak és higanytartalmuk nem haladja meg a 2 tömegszázalékot, a készletek kimerüléséig forgalmazhatóak a szigorú jelölési szabályoknak való megfelelés mellett.

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság akkreditált Élelmiszer és Vegyipari Laboratóriumában 26-féle gombelem vizsgálatára került sor. 16 esetben a higanytartalom meghaladta a vonatkozó határértéket. További két esetben a vizsgálat még folyamatban van annak tisztázása érdekében, hogy mikor történt a termékek forgalomba hozatala. Mivel eltérő szabályozás vonatkozik a fentiekben említett időpont előtti és utáni forgalomba hozott termékekre vonatkozóan, a jogsértés megállapítására csak ennek ismeretében kerülhet sor.

A fogyasztóvédelmi hatóság nem megfelelő termékek forgalomból történő kivonása iránt megteszi a szükséges intézkedéseket.

Tekintse meg a vizsgálatról készült videót

(Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság)

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos
WEBBeteg - Dr. Árki Ildikó, háziorvos
WEBBeteg - Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram

Dr. Botos Péter

Belgyógyász, Kardiológus, Oxiológus

Eger