Milyen veszélyeket rejthet a barkácsolás?

WEBBeteg
lektorálta: Dr. Jóna Angelika megjelent:

Barkácsolás, grillezés a barátokkal, új lámpa beszerelése, régi épület bontása, vagy teljesen új ház építése, lakásfelújítás – balesetek bármikor előfordulhatnak, s lehet, hogy már a kórházba érkezés előtt szükség van elsősegély-nyújtásra.

Mindennapos eset, ha megvágjuk magunkat a konyhában, barkácsolás, javítás közben. Leggyakrabban úgynevezett hajszáleres vérzés lép fel: első látásra nagy mennyiségűnek tűnhet és riasztó lehet, az így létrejövő vérvesztés elhanyagolhatóan csekély, nem jár súlyos következményekkel.

Ha a seb piszkos, öblítsük le folyóvízzel, majd óvatosan szárítsuk meg tiszta kendővel. A fertőzésveszély csökkentésének céljából valamilyen rendelkezésre álló jód- vagy alkoholtartalmú oldatba mártott vattacsomóval tisztítsuk meg a seb környékét, majd tegyünk a sebre megfelelő méretű sebtapaszt.

Elsősegélynyújtási tippek

Hiába állnak rendelkezésünkre jól képzett baleseti sebészek, gyakran előfordul, hogy már a kórházba érkezés előtt szükség van elsősegély-nyújtásra. A Newsweek című hetilap összefoglalta a leggyakrabban elkövetett elsősegély-nyújtási hibákat, illetve, hogy mit tegyünk helyettük...
Hogy mit tegyünk, és mit ne tegyünk azt A 10 leggyakoribb elsősegély-nyújtási hiba című cikkből megtudhatja!

A fűrész okozta sérülés komolyabb kezelést igényelhet, hiszen jobban roncsolja a szöveteket, mint egy éles késsel történő vágás.

Vénás-, illetve artériás vérzés már komolyabb ellátást igényel. Ha nem csak könnyen csillapítható hajszálérvérzést látunk, értesítsük a mentőket, a segítség megérkezéséig pedig igyekezzünk csökkenteni a vérveszteséget.

Meglepően könnyű levágni az ujjunkat barkácsolás közben. Ne próbálja a levágott darabot közvetlenül jégre helyezve tartósítani, helyette csomagolja nedves gézbe, tegye azt vízálló zacskóba, és a zacskót helyezze jégre! Mivel a sérültet műteni fogják, a legjobb, ha üres gyomorral megy a kórházba. A sérült területre tegyen jeget, és fedje tiszta, száraz kötéssel.

Tetanuszfertőzés

Építkezések, lakásfelújítások, épületbontások során gyakran fellépő sérülések (rozsdás szegre lépünk, földdel szennyezett tárgy sérti fel a bőrünket) esetén nagy az esély a tetanusz (vagy másnevén merevgörcs) fertőzésre, amely a vázizmok tartós, görcsös megfeszülésével járó, életveszélyes állapotot okozhat.

Kórokozója, a Clostridium tetani a levegőtől elzárt helyeken szaporodó baktérium, amely megfelelő helyre kerülve gyors szaporodásra képes. A szaporodásra kiváló helynek számít egy mély, roncsolt, idegen testet vagy elhalt szöveteket tartalmazó, szennyezett seb.

Nagyon fontos minden esetben a helyes, időbeni sebellátás, a roncsolt részek kimetszése, a seb kitisztítása. Amennyiben a sérülést rozsdás vagy földdel szennyezett tárgy okozza, vagy a sérülés különösen mély, minden esetben forduljon orvoshoz!

Szemsérülések

A ház körüli munkák során könnyen sérülhet a szemünk is. Csiszolás, köszörülés közben megfelelő védelem nélkül (pl. védőszemüveg) fémforgács, faszilánk juthat a szemünkbe. Ilyen esetben tilos a szemet dörzsölni, nyomkodni, piszkálni, minél hamarabb forduljunk szemész szakorvoshoz!

Nagyobb bajt okozhatunk, ha mi magunk akarjuk eltávolítani az idegen anyagot. Az idegen test ugyanis sokszor a szemfelszínen (a szemhéj belső felületén, a kötő- vagy a szaruhártyán) maradhat, ám ha elmozdul, átszakíthatja a szem burkait, bejutva a szemgolyóba.

Áramütés

Új lámpa beszerelésekor, építkezés során (pl. a habarcskeverő gép mellett) könnyen szenvedhetünk áramütést.

Az áramütést szenvedett személy első ellátása a helyszínen tartózkodók feladata, ezért a lakosság szerepe ebben az esetben kiemelkedő. A legfontosabb szempont azonban a helyszínen tartózkodók védelme.

Alapszabály, hogy minden áramütést elszenvedett személyt orvosi ellátásban kell részesíteni, mert az áramütés jelei és káros hatásai később is megnyilvánulhatnak: tehát ha a sérült életben van, az nem azt jelenti, hogy orvosi ellátás nélkül életben is marad - minden esetben hívjunk mentőt.

(WEBBeteg - Lektorálta: Dr. Jóna Angelika, gyermekorvos)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram

Dr. Botos Péter

Belgyógyász, Kardiológus, Oxiológus

Eger