Elsősegély a munkahelyen: kötelező, fontos, elsajátítható
A munkahelyi elsősegélynyújtást elsősorban kiképzett munkavállaló vagy középfokú egészségügyi képzettséggel rendelkező személy végezheti. Ezt a szabályt felülírhatja a közvetlen életveszély elhárítása, amely mindenki számára kötelesség a tőle elvárható mértékben.
Továbbra is vizsgálják annak a halálos kimenetelű balesetnek a körülményeit, okait, amely még áprilisban az Eötvös Loránd Tudományegyetem Nagytétényi úti kollégiumépületének felújítása során történt. Egy leszakadó függőhíd munkahelyi balesetet okozott, amelynek következtében két építőmunkás a helyszínen életét vesztette.
2017. január és július között 11 ember hunyt el az építőiparban végzett munkatevékenységek közben, ez a szám magasabb, mint a korábbi évben. 2016-ban egyébként 23 ezer munkabaleset történt az országban, a legtöbb baleset a feldolgozóiparban következett be (6293), ezen belül a gépiparban (3360). Budapest élen jár, a legkevesebb munkabaleset Nógrád megyében történt – derül ki a KSH adataiból.
Mi számít munkabalesetnek?
Munkabaleset a munkavégzéssel összefüggésben következik be, nem csupán a munkahelyi balesetek, hanem a kapcsolódó közlekedés, anyagmozgatás, szervezett üzemi étkeztetés, foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás igénybevétele közben történt esetek is ide sorolandóak. A munkahelyre és haza történő közlekedés csak akkor, ha a munkáltató saját vagy bérelt járművével történt a baleset.
Az elsődleges cél minden esetben a megelőzés, a munkavédelmi előírások ismerete, azok betartása. Munkavédelmi Információs Szolgálat is működik, feladata a munkavédelmi ismeretek mind szélesebb körű terjesztése, elsődlegesen a mikro, kis- és középvállalkozások, illetve az induló vállalkozások számára az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételeinek megteremtésében való segítségnyújtás, a tanácsadás a munkahelyi balesetek és egészségkárosodások megelőzése érdekében.
Elsősegélynyújtás: életet menthet!
Minden munkahelyen és műszakban a tevékenység és a munkafolyamatok veszélyességétől, illetve az ott dolgozók számától függően kialakított elsősegélynyújtó felszerelést vagy mentődobozt, valamint a munkavállalók közül kiképzett, elsősegélynyújtásra kijelölt személy jelenlétét kell biztosítani. 6-50 fő munkavállaló esetén 1 képzett elsősegélynyújtó szükséges, ennél több főt foglalkoztató vállalkozásnál 2 vagy több személyre van szükség.
A törvényi kötelezettségeken túl az elsősegélynyújtó jelenléte sérüléssel nem járó esetekben is hasznos lehet és életeket menthet például szívinfarktus kialakulása és elsődleges ellátása esetén.
Az elsősegélynyújtás humanitárius cselekedet: az áldozat részére biztosított segítség és támogatás közben az elsősegélynyújtó az önzetlenség és empatikusság emberi értékeiről tesz tanúbizonyságot.
Mi mindenre kell figyelni?
-
A kijelölt elsősegélynyújtó helyen kell a sérültet ellátni.
-
Amennyiben az ellátásra szoruló személy állapota ezt nem teszi lehetővé, akkor a helyszínen kell biztosítani a körülményeknek megfelelő feltételeket.
-
Az ellátásban részesülő személyt sérülése mértékétől függően minden esetben orvosi ellátásban kell részesíteni.
Képzés a Vöröskeresztnél
A Magyar Vöröskereszt széleskörű tevékenységi kör mentén vállalja az elsősegélynyújtás népszerűsítését, oktatását és a kapcsolódó projektek szervezését. Mint megkeresésünkre válaszolták: az ember élete során számos alkalommal kerül olyan helyzetbe, amikor segítségre van szüksége, ekkor kerül a képbe az elsősegélynyújtás. A cél, hogy minél több ember elsajátítsa a szakszerű módszereket.
A Magyar Vöröskereszt Hajdú-Bihar Megyei Szervezete az elsősegélynyújtás oktatás terén hagyományokkal és tapasztalatokkal rendelkező intézmény. Oktatási és Vizsgaközpontjukat 2005-ben vette nyilvántartásba a Munkaügyi Központ, majd 2011. évtől akkreditált, 2014. évtől pedig engedélyezett
intézményként működnek. Oktatási programjuk a legfrissebb ismereteket tartalmazza, és a gyakorláshoz szükséges korszerű is a rendelkezésükre állnak (számítógépes úgynevezett Ambu fantom az újraélesztés gyakorlására, defibrillátor, bébi és kisgyermek fantom, idegentest eltávolító trainer stb.).
A Társadalmi elsősegélynyújtó képzés óraszáma 12, ebből az elmélet 7 óra. Olyan témakörök kerülnek elő, mint az eszméletlenség fogalma, tünetei, leggyakoribb okai, következményei, ellátása, az újraélesztés alapfogalmai, formái, a légzés és keringés anatómiája, élettana, az újraélesztés ABC-je, vérzések fajtái, felismerése, ellátása, valamint az ízületi sérülések formái, tünetei, ellátása.
A tanfolyamon a résztvevőket olyan baleseti és rosszullétes helyzetekre készítik fel, amelyek a munkahelyeken előfordulhatnak. A tapasztalt szakemberektől a legkorszerűbb eljárásokat tanulják meg a jelentkezők. A képzés sikeres elvégzéséről névre szóló tanúsítványt állítanak ki.
Munkavédelmi tudatosság |
A Jogszerű foglalkoztatás fejlesztése elnevezésű projekt a munkaügyi és munkavédelmi tudatosság növelésének mérföldköve lehet. A már zajló, a munkaerőpiaci alkalmazkodóképesség fejlesztését és a munkavállalók mentális egészségének megőrzését célzó foglalkoztatási programokat támogatja az új program, amely 2020 őszén indul, és a munkavédelmi és munkaügyi tananyagok fejlesztését, konferenciák és kampányok szervezését támogatják. |
Forrás: WEBBeteg
Tóth András, újságíró
Forrás: Magyar Vöröskereszt, KSH, HVG