Sürgős-e a sürgős? Miért olyan hosszú a várakozási idő a sürgősségi ellátás során?

Dr. Molnár Dóra
szerző: Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász - WEBBeteg
frissítve:

Gyakran hallott kérdés az egészségügyben: "Mennyit kell még várni?" Ez bizony sok mindentől függ, és a legtöbb esetben a betegellátási szisztéma szabja meg a várakozási időt, nem pedig a feladatukat ellátó egészségügyi dolgozók munkavégzési sebessége, akik valóban igyekeznek a tőlük telhető legtöbbet megtenni a betegek érdekében.

Amennyiben nem a szokásos rendelési időben ér utol valakit egy komolyabb rosszullét vagy hirtelen súlyosbodó betegség, akkor sürgősségi ellátást lehet igénybe venni.

Heveny tünetek következtében kialakuló nagyfokú állapotromlás a nap bármely szakában indokolttá tehet sürgős orvosi ellátást. A legsúlyosabb esetekben mentőt kell hívni.

Ha a beteg képes önerővel az ellátóhelyre menni, az egyik legfontosabb tudnivaló: nem érkezési sorrendben fog ellátásra kerülni!

Az adatok felvétele után először az állapot súlyossága alapján sürgősségi sorrendet állítanak fel – ez a triázs. A betegosztályozás nemzetközileg elfogadott szakmai protokoll szerint zajlik, és az erre kiképzett egészségügyi személyzet végzi. A várakozási időt tehát legnagyobb mértékben az állapot súlyossága befolyásolja, nem pedig az érkezési sorrend a mérvadó.

Van azonnali ellátást igénylő probléma, de van olyan állapot is, aminek az ellátása fél-egy órát vagy többet is várhat. Egy életmentő beavatkozást igénylő állapot, nyilvánvalóan, azonnali ellátást tesz szükségessé: például szívinfarktus, stroke, súlyos vérzés stb.

A hetek, hónapok óta rosszabbodó problémák miatt jelentkező páciens azonban akár 120 percet is várhat, amíg az orvossal találkozik, ha ezek a bajok a vizsgálat időpontjában sem jelentenek közvetlen életveszélyt (benőtt köröm, hányinger, derékfájás stb.). Így, bár nehéz elfogadni, hogy a beteg által sürgősnek vélt állapotromlás nem kerül azonnali ellátásra, de bizakodásra adhat okot, hogy a hosszabb várakozás kevésbé súlyos bajra utal.

Ha végre az orvoshoz kerül a beteg, akkor a kikérdezés és fizikális vizsgálat után további vizsgálatokra is szükség lehet. Természetesen, ha az első vizsgálat alapján felmerül terápiás szükséglet, azt haladéktalanul megkapja a beteg. A laboratóriumi vizsgálatok eredményére mindenképpen kell várni, a képalkotó eljárások (röntgen, ultrahang, CT, MR) kivitelezése és eredményének kiértékelése is időbe kerül. Amennyiben szakorvosi konzílium is szükséges, akkor ismételt várakozás következik, hiszen a konzíliárus a saját osztályán lát el feladatokat, esetleg műtőben van. Amikor a közvetlenül rábízott betegekkel kapcsolatban éppen nincs teendő, akkor tud konzíliumot adni. Néha a probléma komplexitása miatt, a beteg legjobb ellátása érdekében több orvos véleménye szükséges a végleges teendők megállapításához. Ez bizony idő.

Ha megszületett a döntés: mi legyen?

Az esetek egy részében kórházi felvételt javasol az elsődlegesen ellátó orvos: a megkezdett terápiával a megfelelő osztályra irányítja a beteget. Sajnos sokszor még a betegszállításra is kell várni valamennyit, hiszen a betegszállítói kapacitás is véges. Amikor végre a célosztályra kerül a páciens, akkor kezdődhet meg az érdemi szakmaspecifikus ellátás után a gyógyulás.

Az esetek másik részében a sürgősségi osztályon megoldódik a probléma egyszerű beavatkozással, vagy gyógyszerrel, és utána hazabocsátható a beteg. Előfordul, hogy nincs is speciális azonnali teendő, hiszen a jelentkezésért felelős tünet hátterében súlyos betegség nem igazolódott, de a panasz tisztázására további ambuláns vizsgálatokat javasolnak. Erre egy tipikus példa a mellkasi fájdalom, sürgősségi ellátás keretében a mellkasi fájdalom hátterében egyértelműen kizárható a szívinfarktus vagy tüdőembólia, esetleg légmell stb., de a valós mellkasi fájdalom ettől még kínozza a beteget. A panaszok és vizsgálati eredmények alapján tüneti terápia már elindulhat az első ellátás során is, de mindenképpen fel kell venni a kapcsolatot a háziorvossal, aki további vizsgálatokat rendelhet el, hiszen gerincbetegség vagy gyomorsavtúltengés is okozhat, többek között, különböző jellegű mellkasi fájdalmakat.

Az elbocsátás előtt természetesen még a dokumentáció elkészítését is ki kell várni, amit ugyanaz az orvos végez – jobb esetben orvosírnoki segítséggel –, aki életet is ment. Sokszor ezt a legnehezebb kivárni, hiszen a páciens csak azt gondolhatja: – Én már kész vagyok, „csak” egy papírra várok! A betegdokumentáció azonban nem „csak” egy papír, hanem egy olyan hivatalos dokumentum, aminek tartalmáért a kiállító orvos teljes felelősséggel tartozik. Ehhez bizony szintén szükséges néhány zavaró körülmények nélküli perc.

Mindezek alapján nagy a sürgősségi ellátást igénybe vevők felelőssége is!

Ha valaki a háziorvosnál vagy ambuláns szakorvosi ellátás keretében megoldható kevésbé súlyos bajokkal jelentkezik sürgősségi ellátásra, akkor nemcsak a saját idejéből áldoz akár több órát vagy fél napot is arra, hogy egy egészségügyi intézmény folyosóján, kényelmetlen széken ülve várja, hogy mikor mehet már haza, hanem lassítja, és ezzel veszélyeztetheti a súlyos betegek hatékony, gyors ellátását is.

Tovább

Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyászForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Molnár Dóra, kardiológus, belgyógyász

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram

Dr. Botos Péter

Belgyógyász, Kardiológus, Oxiológus

Eger