Elsősegélynyújtási ismeretek – Négyes fölére vizsgázott az ország

Országos Mentőszolgálat Alapítvány
megjelent:

10 évvel ezelőtt indult útjára az Országos Mentőszolgálat Alapítvány évente lebonyolított országos kutatása, a Nagy Elsősegély Teszt. A felmérés legfrissebb eredménye méltó a jubileumhoz: egyre többen mernek és tudnak is szakszerűen elsősegélyt nyújtani. A laikus újraélesztés terén viszont még mindig van hová fejlődni.

A Mentőalapítvány Nagy Elsősegély Tesztjének célja, hogy kiderüljön, milyen helyzetek okoznak bizonytalanságot, és hányan vannak, akik állják a sarat, ha elsősegélynyújtásról van szó. 2013-ban, a kutatás első évében 1000 önkéntes töltötte ki a felmérést, ez a szám 10 év alatt 8000-re duzzadt. A nem reprezentatív felmérés eredményességét szemléltető Elsősegély Tájékozottsági Index értéke az indulás óta – néhány év kivételével – folyamatosan nőtt, ebben az évben pedig rekord magas, 7,8 pont lett.

Elsősegély tájékozottság

Ön is rosszul kezeli ezeket a hétköznapi sérüléseket?

A tudáspróba olyan ismert hétköznapi baleseteket sorakoztat fel, amelyeknél legelőször a saját tudásunkra kell támaszkodnunk, míg meg nem érkezik a szakszerű segítség. Ilyen például a forrázás, az ájulás, a fejsérülés. Klasszikus eset az orrvérzés csillapítása, ez a kérdés évek óta dilemma elé állítja a kitöltőket. Ugyanis a közhiedelem szerint ilyenkor az orrnyerget össze kell szorítani, a fejet pedig hátra kell hajtani, de nem ez a helyes technika. A mostani felmérés végre meghozta az áttörést: kimagaslóan, 30%-kal többen voksoltak a jó technikára, vagyis: ülő helyzetben enyhén előre kell hajtani a fejet, befogni mindkét orrcimpát egy vattadarabbal, így a vér nem tud távozni, és az orrnyílásba alvad, ezáltal csillapítja a vérzést.

A kullancskiszedéssel viszont továbbra is hadilábon állunk. A 2020-as szakmai ajánlás óta a kullancs csavarása már nem javasolt, helyesebb, ha a kullancskiszedő-csipesszel, egyenes vonalban, határozott mozdulattal szedjük ki a rovart. Sajnos ez a módszer kevésbé rögzült még a lakosság körében, ezért is fontos évről évre felhívni rá a figyelmet.

Laikus újraélesztés: van még hova fejlődnünk

A statisztika azt mutatja, hogy a bizonytalanság, vagyis hogy merünk-e egyáltalán segíteni a bajbajutotton, sokszor nagyobb visszatartó erőt jelent, mint az ismeretek hiánya. Igaz ez a laikus újraélesztésre is: az esetek 90%-ában felkészületlenségünk és félelmünk miatt meg sem próbálunk segíteni, és mire kiérnek a mentők, már késő. A helyes újraélesztés mikéntjére vonatkozó válaszarány ugyan lassan, de biztatóan növekszik. A 2022-es tesztben már 10-ből 6-an helyesen válaszolták, hogy a fejet hátra hajtva, szájból orrba vagy szájból szájba kell alkalmazni a levegőfújást és a mellkasnyomást 30:2 arányban.

Az Alapítvány fontos célkitűzése, hogy minél több emberhez eljusson az újraélesztés helyes módja, hiszen ezzel életet menthetünk.

Nem lehet elégszer beszélni a témáról, és megmutatni a jó technikát. Még mindig kevesen tudják, hogy ha a szájon át történő újraélesztést nem is szeretnék alkalmazni, a mellkas másodpercenként kb. kétszeri, erős, 5-6 cm mélyre történő nyomásával életet menthetnek” – mondja dr. Czakler Éva, az Országos Mentőszolgálat Alapítvány alelnöke, mentőorvos.

A nyilvánosan elérhető defibrillátorok területén is van még hová fejlődnünk, hiszen csak 10-ből 4-en tudják helyesen, mire valók ezek az életmentő eszközök. Ma már országszerte mintegy 1500 nyilvános helyen találhatók a laikusok számára kifejlesztett készülékek, amelyek használatával bármilyen előzetes képzettség nélkül is megmenthetjük egy segítségre szoruló ember életét.

Az Országos Mentőszolgálat Alapítvány Ne parázz, sokkolj! – Újraélesztés defibrillátorral című humoros kisfilmje is azt hivatott bemutatni, hogy bárkiből lehet életmentő, csak egy pár alapvető fogást kell elsajátítanunk hozzá. A lényeg, hogy merjünk cselekedni!

Tovább Mentsünk életet! - Újraélesztés lépésről lépésre

Ne parázz, sokkolj! – Újraélesztés defibrillátorral - videó:

(Országos Mentőszolgálat Alapítvány)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram

Dr. Botos Péter

Belgyógyász, Kardiológus, Oxiológus

Eger