A csonttörések ellátása
Késő ősszel és télen a szánkózó, korcsolyázó gyerekek és a csúszós járdán eleső idősek tipikus sérülése a csonttörés. Mit tegyünk az orvosi segítség megérkezéséig? Mire számíthatunk az orvosnál?
Stressztörésről beszélünk, ha a törés olyan helyen következik be, amely megelőzőleg gyakran ugyanolyan irányú terhelésnek volt kitéve, és a terhelést részben viselő izomzat nem kellően fejlett. Leginkább gyermekeknél, serdülőknél fordul elő a gyors testmagasság-változás miatt.
Direkt erőbehatás következtében a törés lehet:
- védekezési (ekkor egyszerű törés alakul ki),
- összenyomatásos (súlyos lágyrészsérülés jön létre),
- darabos törés (a csontból egy darab kihasad),
- szegmenttörés (ugyanaz a csont két különböző helyen törik, így három nagy törött darab keletkezik),
- romtörés (a törésvonal zúzott, súlyosan összeroncsolódott csontrészlet jön létre).
A törések a lágyrészek és a bőr sérülésének tekintetében lehetnek zártak vagy nyíltak. Zárt törésnél a kültakaró folytonossága nem szakad meg, ugyanakkor az is sérülhet, csakúgy, mint a környező egyéb lágyrészek (izom, zsírszövet, stb.).
A nyílt törés felismerése nem okoz nehézséget: a látvány sokkoló, az orvos azonnali értesítésének szükségessége mindenki számára nyilvánvaló. A nyílt törések potenciális fertőzésforrásnak tekinthetők, melyek veszélyt jelentenek a szervezetre. Nagyobb vérzés kialakulása azonnali életveszélyes állapotot jelent.
Mit tegyen az orvosi segítség megérkezéséig?
A sérülést igyekezzünk fedni, lehetőség szerint steril anyaggal. Minden elsősegélynyújtó doboz alapvető felszerelése a steril kötszer.
A zárt törés gyanúja az alábbi jelek alapján merül fel: fájdalom, duzzanat, pirosság. Az érintett végtag mozgatása vagy nagyon fájdalmas, vagy korlátozottan lehetséges, esetleg a sérült nem is képes azt mozgatni. Nagyobb fokú törés esetén már megtekintéskor feltűnhet a deformitás. A sérülthöz hívjunk mentőt, annak megérkezéséig ne hagyjuk magára, ne mozgassuk a sérült testrészt!
A helyszíni segítségnyújtással kapcsolatban nem feledkezhetünk meg arról, hogy a gyanítható csonttörés mellett a sérültnek más sérülései is lehetnek, ezeket igyekezzünk felismerni, a tőlünk telhető mértékben ellátni.
Mire számíthat az orvosnál?
A nyílt törés azonnali műtétet igényel. Az orvosi ellátás szerves részét képezi a sérült terület alapos tisztítása, maga a törés helyreállítása, a megfelelő vérellátással bíró lágyrészfedés kialakítása. A seb kezelése nyitva történik, a zárás második lépcsőben, szintén műtéti úton kivitelezhető.
A zárt törések kezelése egyszerű esetben konzervatív, amely hosszabb-rövidebb ideig tartó gipszkötés viselését jelenti. Bonyolultabb esetben a tört végek elmozdulásakor ún. reponáció vagy extensio válik szükségessé, amely a sérült végtag helyretételét, illetve „húzatását” jelenti, az anatómiai viszonyok minél teljesebb helyreállítása érdekében, a későbbi gipszkötés felhelyezése vagy a műtéti terápia előtt.
Operáció válhat szükségessé gipszkötésre nem gyógyuló esetekben (például combnyaktörés), fedetten nem helyre tehető elmozdulással járó törések kialakulásánál, valamint ér- és idegsérüléseknél is.
A csonttörések gyógyulása a sérülés nagyságától, típusától, a sérült életkorától, általános állapotától függ. Csonttörés gyógyulhat tökéletesen, ám súlyos mozgáskorlátozottság visszamaradásával is.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Kónya Judit, családorvos