Megcsúsztam a lépcsőn egy hete, és azóta az ülés is fájdalmas
Egy hete megcsúsztam egy lépcsőn és fenékre estem, illetve lepotyogtam rajta. Hazasántikáltam, de mivel nagyobb fájdalmam nem volt, nem mentem orvoshoz, azóta azonban az ülés, székelés is fájdalmas és a combom is tele van lila foltokkal. Mit tehetnék, ha gyógyszert szedni nem szeretnék?
Kedves Olvasó!
Az eset leírásából úgy gondolom, feltehetően a farizmokat, combizmokat és a farkcsontját zúzhatta meg, és az is lehet, hogy ez utóbbi eltört. A farkcsont az embernél csökevényes csigolyákból összenőtt csontocska, ám inak, szalagok tapadnak rajta, így ha esetleg eltört, és elmozog, az bizony fájdalmas lehet. A fenti tünetek mellett ezt a gyanút támaszthatja alá a nyomásérzékeny, esetleg elmozgatható csont, vagy lilás elszíneződés a farpofák közt. Súlyosabb esetben az orvos röntgen-, esetleg CT-vizsgálatot kérhet, ami a gyanút igazolja, és a végbél felől betapintással győződik meg, hogy komolyabb sérülés, elmozdulás nincs-e.
Rögzíteni ezt a törést az orvos sem tudja – hiszen nem gipszelhetné be, így a tehermentesítés a legfőbb feladat.
- Az ülés fokozza a fájdalmat, ezért azt tanácsolom, ehhez használjon puha, középen lyukas szivacspárnát, melyen kényelmesebb az ülés és a sérült rész nem terhelődik – átmenetileg egy puhára fújt úszógumi is megteszi.
- Emellett, ha tud, álljon, feküdjön – ezek kevésbé fájdalmasak.
- Érdemes pár napig székletlazítókat is használni a székrekedés megelőzésére – ilyen hatású a szennatea vagy a tamarin lekvár.
- Amíg a fájdalom múlására vár, jó, ha tudja, hogy a csonttörések gyógyulása minimum 6 hét. A combon, farpofákon díszelgő lila foltok felszívódó vérömlenyek, gyógyulásukat a patikákban kapható gyógyszeres krémek mellett például fekete nadálytőből készült készítményekkel gyorsíthatja.
Utolsó tanácsom: ha Ön hölgy, és elmúlt 50 éves, csináltasson csontsűrűség-vizsgálatot, hiszen a csontritkulás megjelenése a menopauza bekövetkezte után gyakoribb, és hajlamosít a csonttörésekre. Jobbulást és erős csontokat kívánok!
WEBBeteg
Szerző: Dr. Szilassy Tekla, reumatológus és mozgásszervi rehabilitációs szakorvos