Mi a teendő, ha valaki félrenyelt? Veszélyes lehet? - Az orvos válaszol

Dr. Molnár Anna
szerző: Dr. Molnár Anna - WEBBeteg
frissítve:

Az lenne a kérdésem, hogy miként lehetséges, hogy az ember félrenyel? Ilyenkor mi a teendő, ha egyedül vagyunk? - Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.

Kedves Kérdező!

A nyelés, egy reflexes folyamat, ennek központja a nyúltagyban van. Nyeléskor a gégefedő lecsukódik, elzárja a légutakat és a táplálék (folyékony vagy szilárd) a nyelőcsőbe jut. Egészséges emberek esetében is előfordulhat, hogy evés, ivás kapcsán „félrenyelnek”.

Heimlich-műfogás - Idegentest a légútban

A fontosabb beavatkozások feltalálójuk, első használójuk nevét viseli az orvosi gyakorlatban, így van ez a Heimlich-műfogás esetén is. Egy életmentő, de laikusok által is használható beavatkozás, melyet légúti idegentestek eltávolítására lehet használni.

Heimlich-műfogás - Idegentest a légútban

Ez legtöbbször mohóság, „tele szájjal történő” beszéd, -mozgás, -hirtelen légvétel kapcsán fordul elő, mikor a gégefedő nem tud megfelelően lecsukódni és a lenyelni kívánt táplálékból kevés (néha több) a gégébe, rosszabb esetben mélyebbre (légcső, hörgők) jut, „azaz cigány útra megy”: ezt nevezzük aspirációnak.

A félrenyelés általában egy másik reflexes folyamatot, heves köhögési rohamot vált ki, ennek kapcsán a légutakba jutott idegen anyag távozik.

Természetesen a félrenyelés következménye függ az aspirált anyag méretétől, mert legrosszabb esetben olyan mértékű légúti elzáródást okozhat, mely azonnali légzésleállást eredményez.

Hogyan segíthetünk?

Újraélesztés lépésről-lépésre

A segítőnek fel kell tudnia ismerni, milyen segítségre szorul a sérült személy. Keringésleállás esetén, ha van defibrillátor-pont a közelben, ha nincs, az alapszintű újraélesztés az egyetlen esély a túlélésre.
Újraélesztés lépésről-lépésre

Ágyhoz kötött, idős vagy központi idegrendszeri sérülést (agykárosodás) elszenvedett emberek esetében nagyon gyakori lehet a félrenyelés! Ha egyedül vagyunk, többet nem tudunk tenni, mint köhögni - ami reflexesen elindul, illetve megpróbálhatjuk hátba veregetni magunkat., és ne feledjünk segítséget kérni!

Ha másoknak szeretnénk segíteni, a száj megtekintése, szükség esetén a látható idegen test eltávolítása, a hát ütögetése, Heimlich-féle műfogás, gyermekek esetében a kezünkre fektetett vagy fejjel lefelé lógatott gyermek hátának ütögetése ajánlott, míg helyszínre nem ér a szakszerű segítség! Remélem sikerült rálátást nyújtanom a „félrenyelés élettanára”!

Dr. Molnár Anna, gyermekgyógyász
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Molnár Anna, gyermekgyógyász

Cikkajánló

Turner-szindróma
Turner-szindróma

Csak lányokat sújtó, genetikai betegség.

Hüvelyi irritáció
Hüvelyi irritáció

Szülés utáni hüvelyszárazság.

WEBBeteg összeállítás - Dr. Szanyi Andrea, belgyógyász, háziorvos, geriáter
WEBBeteg - Dr. Soltész Annamária, általános orvos
WEBBeteg - Dr. Ács Gábor, oxyológus †
WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász
Budai Allergiaközpont - Dr. Hidvégi Edit, tüdőgyógyász, gyermektüdőgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram

Dr. Botos Péter

Belgyógyász, Kardiológus, Oxiológus

Eger