Rendszertelen probiotikum kúra - Orvos válaszol
Az össze-vissza szedett sokféle probiotikumtól lehet-e problémám? Ha igen, milyen tünetekkel? Meddig lehet szedni a probiotikumokat? Mennyi ideig kell szünetet tartani egy újabb kúra előtt? Rossz ötlet-e ha váltogatom őket? Válogatás a WEBBeteg Orvos válaszol rovatának kérdéseiből.
Prebiotikumok, probiotikumok, szinbiotikumok |
A bélflóra fő funkciója a kórokozókkal szembeni védelem, valamint az immunrendszer állandó készenléti szinten tartása. Ha a bélflóránk egyensúlya felborul, és a káros baktériumok száma megnő, célszerű probiotikumokat, prebiotikumokat alkamaznunk az egyensúly helyreállítása érdekében. Prebiotikumok, probiotikumok, szinbiotikumok. |
Kedves Kérdező!
A probiotikumok maximum lágyabb székletet, enyhe hasmenést okozhatnak, de ezt is csak akkor, ha a javasoltnál jóval nagyobb dózist vesz be valaki. Az általános javaslat a probiotikumok fogyasztására, a havonta 1 hétig való alkalmazás.
Az egyes probiotikumok között a bennük lévő baktériumtörzsek fajtájában, mennyiségében, illetve a hozzáadott vitaminokban, kiegészítőkben van. A gyógyszertárban kapható készítmények, általában mind alkalmasak a bélflóra regenerálására.
Fontos azonban a probiotikumok mellett, prebiotikumok fogyasztása is, hiszen ez adja a normál bélflóra tápanyagát. Antibiotikum mellett, a kúra felétől kezdődően, javasolnám szedésüket 1 hétig.
Tudta? |
Az emberi bélflórát 300-500 különböző baktériumfaj alkotja, számuk az emberi sejtek tízszerese. A széklet száraz súlyának 40-60 százalékát is ezen baktériumok adják. |
Az, hogy melyik készítmény a legjobb Önnek, egyénileg kell kitapasztalni. Kiegészítésként megemlíthető, hogy egyetlen, vényre kapható probiotikus készítmény van, mely nem baktérium, hanem élesztőgomba-flórát tartalmaz. Ez nem érzékeny a járulékos antibiotikum szedésre.
(WEBBeteg - Dr. Plósz János, gasztroenterológus)