A végbélsipoly okai, tünetei és kezelése
A külső nyílás ezen típusú sipolyoknál a végbélnyílás körül található a gáttájékon. Ritkán távolabbra is vezet, ekkor mindig keresni kell a háttérben meghúzódó betegséget.
Mi az a sipoly (fisztula)?
A hétköznapi szóhasználatban sipolynak nevezett elváltozás jelentése kóros összeköttetés szervek vagy testüregek között (belső sipoly), melyen keresztül folyadék, szilárd anyag természetellenesen halad, vagy a külvilággal kóros összeköttetés jön létre. Ezek a kóros összeköttetések lehetnek veleszületettek, baleset, fertőzés vagy műtéti beavatkozás következményeként is kialakulhatnak.
Végbélnyíláskörnyéki fisztula leggyakoribb okai
Gyakran egy korábbi gyulladás, tályog következménye, mely leggyakrabban a Morgagni-tasakokba nyíló illatmirigy-maradványok járatainak elzáródása okozta fertőzésből ered, de kóroki tényező lehet idegentest okozta perforáció, sérülés, Crohn-betegség. Kialakulhat gáttájékot érintő műtét következményeként is.
A betegség tünetei
A leggyakoribb panasz a folyamatos vagy rövidebb-hosszabb megszakításokkal jelentkező gennyes, véres váladékozás, átmeneti feszítő fájdalmak. A széklet állaga, minősége gyakran összefüggésben áll a panaszok intenzitásával. Tartós fennállásuk esetén a környező lágyrészekben krónikus gyulladást tartanak fenn, időnként akár végbéltályogot okozva. Ezzel akár a végbélzáróizom funkcióját is károsíthatják.
Ezt olvasta már? A székrekedés veszélyei és kezelése
A végbélsipoly diagnosztizálása
A diagnózis alkotás első és legfontosabb része a fizikális vizsgálat, a sipoly külső nyílásának felkeresése. A járat szondázása során megállapítható a sipoly útja, lefutása, a belső nyílás elhelyezkedése. Amennyiben ez magasan helyezkedik el, akár ujjal, a végbél felől nem érhető el, kontrasztanyagos jelöléssel, röntgen segítségével tisztázható, mivel ez meghatározza a kezelési stratégiát is. Társbetegség gyanúja esetén akár vastagbéltükrözés is indokolt lehet.
A kialakult sipolyokat a lefutásuk szerint osztályozzuk. Ennek alapja, hogy a belső nyílás, ami a végbélben található, a záróizmok szintjéhez képest hol helyezkedik el.
- intersphinctericus (60%)
- transsphinctericus (28%)
- suprasphinctericus (10%)
- extrasphinctericus (2%)
A krónikus sipolyokat műtéti beavatkozással lehet gyógyítani
A krónikus, több hónapja meglévő sipolyok megoldása a sebészi beavatkozástól várható. Az alacsonyabban, felületesen elhelyezkedő fisztulák műtétei helyi érzéstelenítésben, járóbeteg-ellátás keretében megoldhatók. A sipoly falának feltárását, kimetszését, szükség esetén gumiátfűzést végzünk. Ezen műtétek nem érintik a végbélzáróizmot, így nem alakulhat ki széklettartási zavar.
A magasabbra terjedő elváltozások intézeti elhelyezést igényelnek, hiszen a záróizom miatt komolyabb műtéti beavatkozást igényelnek, és gerincközeli érzéstelenítésben, vagy altatásban végzik. Ezen műtétek 1-3 napos bentfekvéssel járnak, ami függ az érzéstelenítés módjától és a végzett műtéti típustól.
A műtét során felszívódó varratok kerülnek behelyezésre. Az első pár napban lényeges a lazább, a szokottnál könnyebben üríthető széklet biztosítása. Emiatt bő folyadékfogyasztás és kevesebb szilárd étel szükséges. Későbbiekben is tanácsos a székrekedést elkerülni (folyadék, több növényi rost, probiotikus kúra). A fájdalom elmúltával a mozgás nem korlátozott. A kezdeti fájdalom enyhítésére non-steroid fájdalomcsillapítók szedhetőek.
Tovább A vastagbélrák szűrési lehetőségei, kivizsgálása
Forrás: WEBBeteg
Orvos szakértőnk: Dr. Boros Miklós, sebész