Mi a májrák? Mi nem májrák? Gyakori kérdések a májdaganatokról
A leggyakoribb kérdéseket vesszük sorra a májrákról, hogy segítsük a tájékozódást, eloszlassunk tévhiteket, a rizikócsoportba tartozó embereket biztassuk a szűrővizsgálatra.
Mi a májrák?
Azokat a rosszindulatú daganatokat nevezzük elsődleges (primer) májráknak, amelyek a máj sejtjeiből indulnak ki. A májsejtrák latin neve hepatocellularis carcinoma, orvosi rövidítése HCC.
Mi nem májrák?
A májban viszonylag gyakoriak a jóindulatú daganatok (leggyakrabban májciszták, adenomák, hemangiómák), ezek nem tekinthetők májráknak, nem is jellemző a rosszindulatúvá válásuk.
A májáttét (metasztázis) sem májrák. Mivel a máj vérellátása rendkívül jó, a szűrőfunkciója miatt gyakran kitapadnak itt vastagbélrákból, veserákból, tüdőrákból származó, s a vérbe bekerült ráksejtek. Ekkor áttétről, metasztázisról, másodlagos májdaganatról van szó, mert a ráksejtek nem a májsejtek tumoros elfajulásának következményei. A különbségtétel azért fontos, mert az áttétek esetén a májban lévő daganat biológiai jellemzői sokkal inkább hasonlítanak a kiinduló daganatéra, ezért alapvetően másként kell ezeket kezelni.
Mik a májrák kezdeti tünetei?
Nincsenek, illetve nem specifikusak. Éppen ezért fontos hangsúlyozni: a panaszmentesség nem jelent betegségmentességet, s indokolt a májbetegségek felderítése, majd a kiszűrt betegek gondozása. A bajt később olyan általános tünetek jelezhetik, mint a fogyás, levertség, étvágytalanság, puffadás, bizonytalan hasi és/vagy jobb bordaív alatti, májkörnyéki fájdalom és kellemetlenség. Hányinger, láz, sárgaság is fellépet, olykor megjelennek viszkető, csillagszerű piros bőrelváltozások a mellkason. Nem minden esetben jelentkezik minden tünet, s a panaszok hátterében más is állhat, ezért tehát csak a tünetekre alapozva nem lehet megállapításokat tenni.
Részletesen A májrák és tünetei, kivizsgálása
Kit fenyeget a májrák?
A májrák az esetek többségében egy régóta fennálló májbetegség talaján fejlődik ki: tíz májrákos betegből kilencnek korábban májzsugorodása (májcirrózis) alakult ki, amiről vagy volt tudomása, vagy nem. A májzsugorodást kialakulhat:
- a rendszeres alkoholfogyasztás miatt,
- a hepatitis B vagy hepatitis C vírusfertőzés,
- a világ egyes térségeiben kockázatot hordoz a penészgombák által termelt aflatoxin a növényekben vagy a penészes élelmiszerekben,
- a betegség megjelenésének veszélyét fokozzák azok a testépítők is, akik anabolikus szteroidokkal növelik izmaikat,
- a kitettséget növeli a cukorbetegség és az elhízás (zsírmáj), s egyes örökletes betegségek.
Egyszerre több kockázati tényező jelenléte – különösen közömbösséggel párosulva – többszörösére növeli a veszélyt.
Miért veszélyes a májcirrózis?
A májcirrózis nyomán a májban göbök jelennek meg, s a betegség a máj szerkezetének mind jelentősebb, visszafordíthatatlan átépülését okozza. A májzsugorodás megnevezés megtévesztő lehet: nem az egész szerv zsugorodik (annak kiterjedése sokszor inkább növekszik), hanem a májnak a működő része lesz egyre kisebb. A májcirrózis egy kritikus mértéket elérve önmaga is sok – akár végzetes – szövődmény kialakulásához vezethet, a májelégtelenség vagy vérzések kialakulása mellett az egyik ilyen szövődmény lehet a rosszindulatú májrák. A májcirrózis nem gyógyítható, szövődményeiben évente mintegy 7 ezer ember hal meg Magyarországon.
Hogyan fedezhető fel időben a kezdődő májrák?
Ha a rizikócsoportba tartozó májbetegek félévente eljutnának egy néhány perces, fájdalmatlan ultrahangvizsgálatra, esély lenne arra, hogy még idejében felfedezzék egy kezdődő májrák figyelmeztető jeleit. A hasi ultrahang nem jár sugárzással, bármennyiszer ismételhető, előkészületet nem igénylő, rövid ideig tartó, fájdalmatlan, költségkímélő, azonnali eredményt adó diagnosztikai módszer. Egy komplex vizsgálat során a máj mellett az epehólyag, a hasnyálmirigy, a vesék és mellékvesék, a lép, a húgyhólyag is áttekinthető, nőknél a petefészkekről, férfiaknál a prosztatáról is kép nyerhető. Az ultrahang nem a legjobb felbontású képalkotó módszer, ám alkalmazhatóságának széles skálája miatt általa a jó- és rosszindulatú elváltozások egy jelentős része már akkor felfedezhető, amikor az még nem okoz semmilyen panaszt.
További kérdésekről partnerünk, a Rákgyógyítás weboldalán olvashat: Kérdések és válaszok a májrákról