Béltisztítás - Miért veszélyes?
A végbél és vastagbél tisztítása témájában számtalan írást találhatunk a világhálón, azonban az ezzel kapcsolatos vélekedés eléggé ellentmondásos. Van, aki kifejezetten hasznosnak és egészségesnek véli, mások inkább csak a hátrányáról írnak.
Mit is jelent a béltisztítás?
A belek tisztításának, böjt és tisztítókúráknak alapvetően azt a szerepet szánják, hogy segítsen a szervezetnek és a beleknek megszabadulni a tápcsatornába jutó káros és ártalmas anyagoktól. A béltisztítást pártolók az immunrendszer erősödését, a hasi panaszok, puffadás javulását, a gyulladások csökkenését, a bélflóra egyensúlyának visszaállását, de még akár a szervezet sav-bázis háztartásának módosítását említik.
Természeténél fogva azonban nincsen feltétlenül szükség a belek „tervezett” tisztítására. Emellett talán az is szólhat, hogy a béltisztítást pártolók körében sem feltétlenül csökken a bélbetegségek száma, illetve más, valóban hatásos megelőző módszerekkel, vagy a kórokok kezelésével már meg is szűnhetnek a panaszok.
A béltisztításnak számos változatáról lehet hallani:
- gyógyteák, folyadék-, léböjtkúra
- zöldség-gyümölcsnap
- természetes hatású hashajtó termékek
- gyógyszeres hashajtás
- beöntés
- vastagbél hidroterápia
De mi is történik valójában?
Normális esetben a természet elég jól működik. A tápcsatorna minden szakasza adott funkcióért felel (emésztés, felszívódás), a tápanyagok, nyomelemek felszívódása sokrétűen szabályozott, úgy, mint a folyadékfelszívódás. A természetesen jelen lévő bélflóra, a beleket sűrűn körbevevő nyirokrendszer, nyiroktüszők mind a megfelelő védekezést szolgálják, míg az emésztés végeztével a nem hasznosítható salakanyag távozik széklet formájában.
Ez az idilli folyamat természetesen könnyen felborul. Mai rohanó világunkban számos tényező okoz emésztési zavart, bélpanaszokat:
- gyorsételek, finomított, tartósítószert tartalmazó élelmiszerek
- elhízás, metabolikus szindróma
- kevés rost fogyasztása
- kevés és nem megfelelő folyadékfogyasztás, üdítők, édesített italok túlzott fogyasztása
- kávé, alkohol, dohányzás, drogok
- számos gyógyszer mellékhatása
- antibiotikum-mellékhatás, hangsúlyozottan kiemelve a túlzott, illetve indokolatlan antibiotikumfogyasztást, mely egyrészt antibiotikumrezisztenciához, másrészt a bélflóra pusztításához vezet
- világhálón könnyen beszerezhető „csodaszer”-nek kikiáltott szerek, fogyást, tisztítást ígérő, sokszor ismeretlen összetételű vegyületek
- ülő, mozgásszegény életmód
- a székelési inger elnyomása
- napjainkban gyakori gyulladásos bélbetegségek
- laktózintolerancia
- lisztérzékenység
- divertikulosis, divertikulitisz
- daganatok
- szisztémás vagy idegrendszeri, pszichiátriai betegségek
Gyakran a fenti panaszok, a fogyás iránti vágy és a szervezet tisztításának gondolata miatt kerül sor a béltisztításra.
De milyen veszélyei lehetnek a béltisztításnak?
- a természetes növényi eredetű hashajtók révén viszonylag kevés bajt csinálhatunk. Habitustól, életmódtól, számos társuló tényezőtől függően vannak krónikus székrekedéssel küzdők. A hashajtó hatású készítmények nyugodtan alkalmazhatóak, de módjával, körültekintéssel. Nem jó átesni a ló túlsó oldalára sem. A kiszáradás viszonylag nehezen következik be, de vesebetegség, szívbetegség, májbetegség vagy cukorbetegség esetén körültekintést igényel alkalmazásuk.
- a zöldség-gyümölcsnap sem csinál bajt, ha nincs eltúlozva vagy gyakran ismételve. Sokan más panaszok miatt is gyakran elhagyják a fehérjék és szénhidrátok fogyasztását, de a hosszú távú egyoldalú táplálkozás még többet árthat, mint használna. A gyakran hallott candida diéta oly szintű fehérje- és szénhidrátmegvonást eredményez, amely rendkívül káros lehet egy egészséges szervezetre nézve is, betegség esetén ez még inkább érvényes. A nyomelem-, vitaminhiány is számos következménnyel járhat.
- a gyógyszeres hashajtás már kifejezetten káros is lehet. Kiszáradáshoz, felszívódási zavarhoz, a bélflóra pusztulásához, gyulladáshoz, fertőzésekhez, az immunrendszer gyengüléséhez, végső soron súlyos betegségekhez (szívbetegség, vese- vagy májbetegség), de akár alultápláltsághoz is vezethet. A gyakori hasmenés aranyeret, gyulladást, végbélrepedést, de divertikulitiszt is okozhat.
- hasonlóan sok mellékhatása lehet a házilag végzett beöntésnek, a vastagbél hidroterápiájának is. Emellett még a meggyengült bélfal hasüreg felé történő kilyukadását, a bélflóra teljes tönkremenetelét, súlyos fertőzéseket, folyadék- és ionháztartási zavart is okozhat. Emiatt ezt tényleg csak orvosi felügyelettel szabad alkalmazni, házilag öndiagnosztizálást követően soha!
Mi az, amit tényleg megtehetünk viszont beleink egészségéért?
- Fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás, a megfelelő arányú fehérje-, zsír- és szénhidrátbevitel, illetve a vitaminok, nyomelemek természetes formában történő bevitele.
- Bőséges rostfogyasztás, mert mint ballasztanyag segíti az emésztést, bélmozgást, a székrekedés ellen hat. Sok zöldség, gyümölcs fogyasztása, a kész- vagy gyorséttermi élelmiszerek, tartósítószerek kerülése.
- Bőséges folyadékfogyasztás, leginkább szénsavmentes víz, de semmiképpen nem cukrozott, édesített, szénsavas folyadékok.
- Rendszeres (heti minimum 3x30 perc) testmozgás, az ülő életmód kerülése.
- Nem jó elnyomi hosszú távon a székelési ingert sem, mert az székrekedést okoz.
- Természetesprobiotikum-fogyasztás. Az erjesztett tejtermékek (pl. kefir) kiválóak.
- Antibiotikum szedése után, hasmenéses betegség után probiotikumfogyasztás.
Minden esetben, mikor felmerül a béltisztítás gondolata, érdemes hozzáértő szakemberrel konzultálni. Kérje ki háziorvosa vagy kezelőorvosa tanácsát is!
Tovább Életünk titokzatos társa, a bélflóra
Tovább Méregtelenítés - Mire is mondjuk tulajdonképpen?
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus