Az aranyeresség kezelése
Sok megoldás létezik az aranyér orvoslására. Enyhébb esetekben akár egyszerű étrendváltoztatással is megelőzhető a panaszok kiújulása. A kezelés módját minden esetben szakorvosnak kellene eldönteni.
Mindig fektessünk hangsúlyt a megelőzésre!
Az aranyér megelőzésében (beleértve a kiújulás megelőzését is) az egészséges étrend kulcsfontosságú. Érdemes odafigyelni a megfelelő folyadékbevitelre és a rostokban gazdag táplálkozásra, hogy a kemény széklet és a székrekedés, és ezzel a székletürítés közbeni erőlködés elkerülhető legyen. A rendszeres sportolás és az optimális székelési szokások is csökkentik az aranyér kialakulásának, illetve kiújulásának esélyét.
Házi praktikák és vény nélkül kapható készítmények az aranyér kezelésében
Az aranyér tünetei enyhe stádiumban néhány nap alatt házi módszerekkel is kikezelhetőek:
- Helyileg alkalmazható recept nélkül kapható aranyérkrém vagy -kúp.
- Ülés közben a kellemetlen panaszokat enyhíti az aranyér-ülőpárnán (vagy ülőgyűrűn) való ülés, ez gyógyászati segédeszköz boltokban beszerezhető speciális párna.
- A tünetek enyhítésére szájon át bevehető fájdalomcsillapító is alkalmazható.
- A mindennapi tisztálkodás során oda kell figyelni arra, hogy a végbélnyílás környékét ne érje irritációt okozó tisztálkodószer, a legjobb, ha az intim területeken hidrofil nemionos mosdókenőcsöt használunk. A területet nem ajánlott dörzsölni sem törölközővel, sem száraz WC-papírral. Ha mosakodásra nincs lehetőség, akkor az illatanyag- és alkoholmentes nedves törlőkendők alkalmazása jó szolgálatot tehet. Naponta érdemes meleg vizes kamillás ülőfürdőt, illetve helyileg alkalmazott hideg vizes borogatást beiktatni.
- Mind a megelőzésben (pl. várandósság esetén kiemelt szerepe van), mind a kezelésben rendkívül hatékony az intimtorna, mely könnyen elsajátítható, otthon önállóan végezhető.
- Nagyon fontos a székletürítés segítése, elsősorban a megelőzésnél már említett természetes módszerekkel. Székrekedés esetén, ami eleve fokozott haspréssel jár, ne hozzászokást is eredményező hashajtókat vegyünk, hanem székletlazítót. Ez lágyítja a kemény székletet, ami kevésbé vezet aranyérképződéshez, vagy annak állapotának romlásához.
- Sokan küszködnek rendszeres hasmenéssel, amit sokan sajnos nem próbálnak megoldani, nem fordulnak vele orvoshoz, hanem egyszerűen csak tudomásul veszik. Pedig a naponta több alkalommal történő híg széklet ürítése nem normális és a háttérokot keresni kell! A hasmenésnek is rendszeres szövődménye – többek között – az aranyér kialakulása. A hasmenés hátterében elsősorban felszívódási zavart kell keresni (pl. laktózintolerancia, lisztérzékenység), de egyéb betegség (pl. akár vastagbélrák) is állhat mögötte.
Az aranyér kezelése orvosilag
Ha néhány nap alatt az otthoni kezelés ellenére sem szűnnek a tünetek, vagy a beteg komoly fájdalmat, vérzést tapasztal, szakorvosi kivizsgálás szükséges!
Gyógyszeres kezelés
Az orvos – ha enyhék a tünetek – aranyérkrémet, -oldatot vagy -kúpot javasolhat, ezek közt már lehetnek vényköteles szerek is. A mellékhatások elkerülése érdekében ezeknek a készítményeknek az egy hétnél hosszabb használata nem ajánlott.
Műtéti kezelés
Külső aranyér esetén vérrög alakulhat ki a duzzanatban, amelyet az orvos metszéssel eltávolíthat.
A folyamatosan vérző, fájdalmas aranyér gyógyításához minimálisan invazív sebészeti eljárásokat alkalmazhatnak:
- Gumigyűrű ligatura: Az orvos egy vagy két gumiszalaggyűrűt helyez a belső aranyérduzzanat töve köré, így abban megszűnik a keringés, leszárad és leesik egy héten belül.
- Injekció: A belső aranyér duzzanatába az orvos egy vegyi oldatot fecskendez, amitől a duzzanat összezsugorodik. Bár az injekció nem jár fájdalommal, kevésbé hatásos, mint a gumigyűrűk.
- Koaguláció: Ezt az eljárást lézerrel, hővel vagy infravörös fénnyel szokták végezni. Az eljárás helyén hegesedés indul be, ami elzárja az aranyér keringését, így az – hasonlóan a gumigyűrűs eljáráshoz – leszárad. Ennél a módszernél a kiújulás esélye nagyobb, mint a gumigyűrűs ligatura esetében.
Ha egyik eljárás sem jár sikerrel – ami meglehetősen ritka –, klasszikus sebészeti eljárást is lehet alkalmazni. Ilyenkor eltávolítják a vérzést okozó szövetet, vagy elzárják annak vérellátását.
Forrás: WEBBeteg
Szerzőnk: Nagy Attila, fordító
Aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus