A vakbélgyulladás gyógyítása antibiotikumokkal

MTI
megjelent:

Antibiotikumos kezelést javasolnak az egyik leggyakrabban végzett operáció, a vakbélműtét helyett angol kutatók a vakbélgyulladás szövődménymentes változatának klinikai ellátására.

A vakbél az emberi bélrendszer különös képződménye. Az emésztés folyamatában hatékonyan nem vesz részt, viszont kiváltképp 10-15 éves korban gyakorta begyullad, és szövődményei halálosak lehetnek. A gyulladt vakbél átfúródhat, az általános hashártya gyulladás igen súlyos állapotot jelent.

A milliók életét megmentő operáció alapvető technikáját Charles McBurney amerikai sebész dolgozta ki 1884-ben. Újabban a korábbi hasmetszés hegének elkerülésére a hasfal átfúrásával is végzik az operációt.

Dileep N. Lobo a Nottinghami Egyetem sebészprofesszora munkatársaival az egyik legolvasottabb orvosi szakfolyóirat, a British Medical Journal (BMJ) legújabb számában közölte vizsgálatának eredményeit.

Intravénás injekció, majd tabletta

A kutatók négy megfigyelés adatait egyesítették és összesítve értékelték. Kilencszáz felnőtt beteg került a statisztikai elemzésbe, akiket szövődménymentes vakbélgyulladás miatt vettek fel kórházba. Véletlenszerű választás során 470 antibiotikus kezelésben részesült, míg 430-nak késlekedés nélkül, műtéti úton eltávolították a vakbelét.

Az antibiotikumot először intravénás injekció formájában adták, aztán a kezelést tabletta szedésével folytatták. Az angol orvosok azért javasolják az antibiotikumok adását, mert tapasztalatok szerint a vakbélgyulladás gyanúja miatt felvett betegeknek csak egy ötöde igényel tényleges operációt.

Az antibiotikus kezelés egy év során 63 százalékban sikeres volt és 31 százalékban észleltek szövődményeket. A sebészethez képest 39 százalékban ritkábban fordultak elő szövődmények. A kritikusok szerint viszont a baktériumok kiszámíthatatlanul rezisztensek a gyógyszerekre.

A kétféle kezelés egyformán egy-három napos kórházi ellátást igényelt, de műtét után nem kell a folyamat kiújulásától tartani.

A szakorvosok szerint további vizsgálatokra van szükség.

Hogyan zajlik a vakbélműtét?

A vakbélgyulladás, valójában a vakbél (coecum) alsó részén elhelyezkedő, emberben csökevényes féregnyúlvány (appendix) gyulladása, mely kezeletlenül fatális következményekkel járhat. A vakbélműtét az általános sebészet talán leggyakoribb sürgősségi indikációja. Vakbélgyulladás és vakbélműtét

(MTI)

Cikkajánló

A vakbélműtét és típusai

Dr. Sasi Szabó László, sebész
Vakbélműtét
A vakbélműtét az általános sebészet talán leggyakoribb sürgősségi beavatkozása. Napjainkban többféle technikával végezhetik a gyulladt féregnyúlvány eltávolítását, megkülönböztetünk hagyományos és laparoszkópos műtétet.
Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Sasi Szabó László, sebész
WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász
WEBBeteg - Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos
WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász
WEBBeteg - Cs. K., fordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Plósz János

Dr. Plósz János

Belgyógyász, gasztroenterológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tamássy Klára

Dr. Tamássy Klára

Gasztroenterológus, Belgyógyász

Budapest