Végbélbetegségek és tüneteik
A végbél a vastagbél legvégső szakasza, viszonylag gyakorta előforduló megbetegedések helye.
Aranyeresség
A végbél leggyakoribb betegsége az aranyér (nodusz hemorrhoidalisz), ami a lakosság kb. 40 százalékánál előfordul. Tipikus civilizációs betegség, hiszen kialakulása összefügg az ülő életmóddal, a rostszegény táplálkozással, a túlsúllyal, de a terhesség és a gyakori székrekedés szintén rizikófaktorok. Ilyenkor a végbél zárásáért felelős belső visszér-fonatok és az ezek feletti nyálkahártya kóros mértékű kitágulása következik be, amit viszketés, váladékozás, székeléskor érzett fájdalom, vérzés kísérhet, valamint az elváltozás tapintható lehet.
Kezelésében és megelőzésében az életmód-változtatásnak van elsődleges szerepe, de súlyosabb esetben gyógyszeres vagy sebészi kezelés is szükséges lehet.
Végbélrepedés, végbélsipoly és prolapszus
Hasonló panaszokkal jelentkezhet a végbélrepedés (fisszura) is, amikor a végbél zárógyűrűjén hosszanti, nehezen gyógyuló seb jön létre. Kialakulásában mind a székrekedés, mind az ismétlődő hasmenés szerepet játszik, a stresszes életmód nagyon fontos faktor. Erős, állandó szúró fájdalommal és vérzéssel jár, és mivel fennmaradásában fontos a záróizom feszülése, minden egyes székelésnél újból felszakad a seb. A hosszan fennmaradó repedés hegesedéshez, a záróizom deformálódásához vezethet.
A végbélsipoly (fisztula) a végbél üregéből kiinduló járat. Kialakulásának oka a bélfal izomrétegei között elhelyezkedő mirigyek gyulladása, melyből a genny a végbél melletti szövetek vagy a bőr felé tör utat. A mirigyek körülírt gyulladása tályogot hoz létre lázzal, komoly fájdalommal. Megoldása általában hosszas sebészi kezelés.
A végbél előreesése (prolapszus) úgy jön létre, hogy egyrészt a végbél záróképletei elgyengülnek, másrészt valamilyen eltérés miatt megnő a hasűri nyomás. Ilyenkor a végbél nyálkahártyájának több cm-es szakasza kitüremkedik a záróizmon keresztül, széklettartási zavart okozva. Kezdetben a jelenség csak erőlködésre figyelhető meg, később állandósul váladékozást, fekélyesedést eredményezve. Általában műtéti kezelésre van szükség, de sajnos gyakori a kiújulás.
Végbélrák
Rettegett megbetegedés az elsősorban időskorúakat érintő végbélrák. Véres-nyákos, rendszertelen, megváltozott székürítést, széklettartási nehezítettséget és fogyást okozhat.
Mivel többségükben könnyen elérhetőek a vizsgálóujj számára, 40 éves kor felett a végbél ujjal történő vizsgálata az orvosi fizikális vizsgálat része kell, hogy legyen. A tapintható eltérés azonban nem jelent feltétlenül végbélrákot, a végbél-vastagbél tükrözéses vizsgálata (rektoszkópia, kolonoszkópia) tisztázza a pontos kórokot, és olyan jóindulatú elváltozások eltávolítására is alkalmas, mint a daganatmegelőző állapotot jelentő polip.
További elváltozások a végbélen és környékén
A gombás, bakteriális vagy parazitás fertőzés, valamint a colitis ulcerosa nevű gyulladásos bélbetegség részeként megjelenő végbélgyulladás viszketést, véres-nyákos hasmenést, fájdalmat, fogyást okozhat. A széklet bakteriológiai-parazitológiai vizsgálata, vastagbél tükrözés-szövettani mintavétel biztosíthatja a diagnózist, amit a megfelelő gyógyszeres kezelés követhet.
A végbélnyílás körül jóindulatú bőrdaganatok, szemölcsök, condylomás szemölcsszerű elváltozások szintén előfordulhatnak, ha ilyet észlel, a biztos diagnózishoz forduljon szakorvoshoz.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szigeti Nóra, gasztroenterológus