Az irritábilis bél szindróma és tünetei

szerző: Dr. Zsuga Judit, Dr. Szigeti Nóra, gasztroenterológus, Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus - WEBBeteg
frissítve:

Ötből egy felnőttnek irritábilis bél szindrómája (IBS) van, így ez a kórkép az egyik leggyakoribb betegségnek számít. Mik lehetnek a tünetek?

A téma cikkei
5/1 Az irritábilis bél szindróma (IBS)
5/2 Az irritábilis bél szindróma tünetei
5/3 Az irritábilis bél szindróma diagnózisa, kezelése
5/4 Diéta irritábilis bél szindrómában szenvedőknek
5/5 Tippek irritábilis bél szindrómában szenvedőknek

Az irritábilis bél szindróma tünetei számos esetben étrendi, életviteli és stresszkezelési változtatásokkal kézben tarthatóak, illetve az állapottal való együttélés elsajátítása során enyhülhetnek. A betegek kis százaléka tapasztal csak súlyos tüneteket. Mivel az irritábilis bél tipikusan nem gyulladt, így nem nagyobb a vastagbélrák kockázata sem.

Számos elnevezése ismert a folyamatnak a fenti megnevezésen túl: irritábilis vékonybél szindróma, irritábilis colon szindróma vagy irritábilis emésztőrendszer szindróma. Ugyanarról a folyamatról van szó, akkor is, ha kicsit más-más tünetekkel az előtérben azt sejteti, a bélrendszer eltérő szakasza érintett.

Az IBS az emésztőrendszer funkcionális betegségei közé tartozik, amikor nincsen igazolható szervi eltérés, egy adott szakasz motilitászavara, működési zavara feltételezhető. Ennek „helyétől” függhetnek a tünetek is.

Az irritábilis bél szindróma tünetei

A betegség tünetei betegenként nagyfokú változatosságot mutathatnak és néha más betegséget utánozhatnak. A leggyakoribb tünetek közé tartoznak: görcsös hasi fájdalom, puffadás, szelesség, hányinger, hányás, teltségérzet, hasmenés, ami székrekedéssel váltakozhat, napi többszöri lazább székletürítés, és időnként akár nyákos széklet. Lehetnek epés panaszok, de még vizelési ingerrel járó tünetek is. Gyakori a hasi görcsök és a hasmenés jelentkezése pszichés stressz alatt. Stresszes, szorongó egyéneknél akár gyakrabban is előfordulhat a felsorolt tünetek.

A tünetek változó erősségűek lehetnek, étkezés, stresszhelyzet nagyban befolyásolhatja. Véres hasmenés esetén más betegséget kell keresni mindig a háttérben!

Bár IBS esetén nincs szervi eltérés, a meglévő tünetek ugyanolyan sok nehézséget okozhatnak a betegeknek, megnehezítve a mindennapokat. A tünetek ugyanis krónikus vagy vissza-visszatérő formában vannak jelen. Az IBS érintheti akár a nyelőcsövet, gyomrot, epeútrendszert, a vékony és vastagbeleket is.

Bizonyos esetekben súlyos tünetek is kialakulhatnak, amelyek nem reagálnak megfelelően a kezelésre. Mivel az irritábilis bél szindróma tünetei más betegséggel együtt is fennállhatnak, legjobb, ha tüneteit megbeszéli orvosával. A legtöbb beteg esetén az irritábilis bél szindróma hullámzó lefolyású krónikus (idült) betegség.

Nem tisztázottak az okok

Senki sincs teljesen tisztában az irritábilis bél szindróma hátterében álló pontos okokkal. A bélfalat több réteg izomzat alkotja, amelyek a béltartalom gyomorból a végbél irányába való mozgatása során ritmusosan összehúzódnak és elernyednek.

Normális esetben ezek az összehúzódások és elernyedések megfelelő ritmusban történnek. Ha azonban Önnek irritábilis bél szindrómája van, az összehúzódások erőteljesebbek lehetnek és hosszabb ideig állhatnak fenn, mint normális esetben. Emiatt a táplálék gyorsabban halad keresztül a beleken, ami görcsös hasi fájdalomhoz, bélgáz keletkezéséhez, puffadáshoz és hasmenéshez vezet.

Bizonyos esetben azonban ennek ellenkezője jön létre, a táplálék továbbítása lelassul, a széklet kemény és száraz lesz.

Egyes kutatók szerint az irritábilis bél szindrómát a bélfalban található idegek rendellenessége okozza, amelyek az érzékelést és az izom összehúzódásait szabályozzák. Nőknél kétszer gyakrabban alakul ki irritábilis bél szindróma. A kutatók szerint hormonális hatásoknak is szerepe van, amit alátámaszt az is, hogy a nők a menstruáció során a tüneteket súlyosabbnak élik meg.

Bár oka nem tisztázott, biztosan részt vesz az enterális beidegződés, neurotranszmitterek felszabadulása, egyéb peptidhormonok szintjének változása, hiperszenzitivitás, emócionális tényezők abban, hogy motilitási zavar, reflexes eltérések alakulnak ki.

Kialakulásában a stressznek, csökkent fájdalomküszöbnek, pszichoszociális tényezőknek, életmódtényezőknek: helytelen táplálkozásnak, mozgáshiánynak, helytelen székelési szokásoknak is szerepe van.

Az irritábilis bél szindróma tüneteit közvetlenül kiváltó tényezők

Önnek feltehetően irritábilis bél szindrómája van, ha olyan ingerekre is erőteljes bélrendszeri panaszokkal (puffadás, fájdalom és hasmenés) reagál, amik másoknak nem okoznak problémát. Ilyen ingert jelenthet a stressz, a hirtelen nagymértékű étkezés, vagy bizonyos ételek (pl. csokoládé, tej, alkohol, egyes gyümölcsök és zöldségek, szénsavas üdítőitalok), gyógyszerek.

Ha Ön a legtöbb irritábilis bél szindrómában szenvedő beteghez hasonlít, nagy valószínűséggel azt tapasztalja, hogy panaszai és tünetei bizonyos stresszes események (veszekedés vagy nem várt esemény) során kifejezettebbé válnak, illetve kiújulnak. Néha más megbetegedések, például egy fertőzéses hasmenés is rontják a tüneteket.

Ha Önnek cukormentes rágógumi, boltban vásárolt édesség, félkész étel, feldolgozott húsáru (felvágottak) fogyasztása után van hasi görcse és puffadása, míg nyers alapanyagokból házilag készített ételek után nincs, akkor előfordulhat, hogy a probléma valamely mesterséges édesítőszer (pl. szorbitol) vagy adalékanyag (pl. guargumi) emésztésének zavara, esetleg velük szembeni allergia.

Szövődmények
Az irritábilis bél szindróma miatti hasmenés és székrekedés aranyér kialakulásához vezethet. Emellett az irritábilis bél szindróma befolyásolhatja a munkáját, barátaival, családjával való kapcsolatát és a teljes élet élését. Időnként elkeseredhet, illetve hangulata elromolhat. Ha bizonyos ételeket kerül, akkor elképzelhető, hogy nem jut hozzá minden fontos tápanyaghoz.

Fontos orvoshoz fordulni!

Az IBS diagnózisa kizárásos, vagyis mindig nagyon fontos, hogy megfelelő orvosi vizsgálatokkal ki kell zárni szervi vagy hormonális, enzimzavar, fertőzés stb. okozta eltérést. Elkülönítése fontos más betegségektől.

A betegeknek kb. a húsz százaléka fordul orvoshoz irritábilis bél szindrómára jellemző panaszaival, pedig a kivizsgálás biztonsági szempontból elengedhetetlenül fontos lenne, mert korai stádiumban ugyanezek a tünetei több más betegségnek is, amelyek kezelhetők, illetve feltétlenül kezelendők. Ilyenek a fertőzéses bélbetegségek, amelyek egy része kezelés nélkül krónikussá válhat (pl. a többféle kórokozó által produkált dizentéria, azaz a vérhas), továbbá a gyulladásos bélbetegségek, mint a colitis ulcerosa vagy a Crohn-betegség, illetve az olyan daganatos betegség, mint például a vastagbélrák. Minden szervi betegséget ki kell zárni. Daganatot, gyulladásos bélbetegséget, fekélyt, diverticulosist, divertikulitist. Emésztési, felszívódási zavarok, lisztérzékenység, laktózintolerancia, enzimhiányok is állhatnak a háttérben. Sok esetben tartós gyógyszerszedés (antibiotikum!) miatt károsodott bélflóra idézi elő a panaszt.

Amennyiben semmilyen eltérés nem igazolódik laboratóriumi, képalkotó, endoszkópos, szövettani vizsgálattal, akkor funkcionális bélbetegség okozhatja a panaszt. Ezek között a funkcionális betegségek között pedig – amitől a kép még nehezebb – átfedések is lehetnek. Ezért is elterjedt az irritábilis emésztőrendszeri szindróma elnevezés, az átfedések és időnként változó megjelenésű panaszok miatt.

Orvosa megfelelő vizsgálatokkal kizárja vagy megerősíti egyéb betegségek meglétét, irritábilis bél szindróma esetén pedig segít önnek a tünetek enyhítésében.

Hogyan kezelhető az IBS?

Terápiája nem mindig könnyű! Függ a tünetektől is. Fontos az étrend és az inkább gyakoribb, de kis mennyiségű étkezés.

Gyógyszeresen görcsoldók, fájdalomcsillapítók, gázképződést csökkentő szerek, motilitásra ható szerek, bélre is enyhe nyugtató hatást kifejtő szerek, hányingercsillapítók, probiotikumok próbálhatóak orvosi felügyelettel.

Pszichoterápia, stresszkezelés elsajátítása sokat segíthet. Súlyos esetben antidepresszánsok, szorongáscsillapítók is szükségesek lehetnek.

Milyen a jó étrend?

Fontos, mint minden esetben, a bőséges folyadékfogyasztás (elsősorban szénsavmentes víz, természetes gyümölcslevek). A rostok szerepe is kiemelkedő, segítve az emésztést, a laza széklet biztosítását. Ugyanakkor sokan érzékenyek, puffadnak bizonyos zöldségektől, gyümölcsöktől. Mindig érdemes tapasztalat alapján tervezni az étkezést. A müzli, korpa általában nem okoz emésztési zavart, viszont bizonyos esetekben előfordulhat, hogy a gluténmentes étkezés még akkor is javíthat az IBS-es beteg állapotán, ha egyértelműen kizárható a lisztérzékenység. Ezt a néhány esetet leszámítva azonban nem ajánlott az IBS miatt gluténmentes étrendet tartani. Lisztérzékenység esetén temészetesen szigorú gluténmentes diétát kell tartani!

Tovább

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológusDr. Szigeti Nóra, gasztroenterológusDr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógász, hematológusForrás: WEBBeteg összeállítás
Orvos szerzőink: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus, Dr. Szigeti Nóra, gasztroenterológus, Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógász, hematológus

Cikkajánló

Melanoma
Melanoma

Milyen vizsgálatokkal diagnosztizálható?

Magyar férfiak
Magyar férfiak

Mit mondanak a statisztikák?

WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Pászthory Erzsébet, gasztroenterológus, belgyógyász
WEBBeteg - Cs. K., fordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Plósz János

Dr. Plósz János

Belgyógyász, gasztroenterológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tamássy Klára

Dr. Tamássy Klára

Gasztroenterológus, Belgyógyász

Budapest