Kerékpározás és aranyeres panaszok

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos frissítve:

Az ülő életmód az aranyér kialakulásának egyik rizikófaktora. Emiatt felmerülhet a kérdés, hogy a kerékpározás is növeli-e a kockázatát, illetve már kialakult aranyeres panaszok esetén szabad-e biciklizni? Cikkünkben ezekre a kérdésekre kaphat választ.

A kerékpározás nem vezet aranyér kialakulásához

A kerékpározás nem okoz aranyeret, épp ellenkezőleg. A kerékpározásnak szerepe lehet az aranyér megelőzésében, mivel erősíti a láb-, a far- és a medence izomzatát. Mindez csak a megfelelően kialakított (verseny)biciklivel történő edzésre vonatkozik. Aki csak alkalmanként ül biciklire, hogy bevásárolni menjen, az nem számolhat az említett pozitív hatással.

Mi okozza az aranyér kialakulását? A hosszas ülés is rizikófaktor

Az aranyér leggyakoribb közvetlen oka a végbél környéki kötőszövetek gyengülése, mely kialakulhat túlsúly, ülő munka, mozgásszegény életmód, túl kevés folyadékfogyasztás, helytelen táplálkozás miatt. A puffasztó ételek (pl. hagyma, káposzta), a sok cukor és állati zsiradék fogyasztása, valamint a rostokban szegény étrend növeli a kockázatot. A gyakori székrekedés is hozzájárul a végbélrepedés és aranyér kialakulásához.

Miért merülhet fel a kerékpározással kapcsolatban, hogy esetleg ártalmas lehet?

Tény, hogy a hosszas ülés gyengíti a végbél környéki kötőszöveteket, amelyek feladata a végbél, a záróizom és az érgomolyag stabilizálása lenne. Ülés közben a medencefenékre nagyobb nyomás nehezedik, ami a vénák átmeneti, hosszabb távon pedig tartós tágulatát okozhatja. Ezért nem meglepő, ha megfordul a fejünkben a kérdés, hogy vajon a kerékpározás nem ártalmas-e, hiszen aközben is ülünk. Biciklizéskor a felsőtest súlya a nyeregre nehezedik, s így több-kevesebb nyomást fejt ki a végbél környéki területre.

Van, amikor tényleg nem javasolt kerékpározni!

Külső aranyér esetén nem szabad kerékpározni, továbbá akár külső, akár belső aranyérről van szó, ha az nedvedzik vagy vérzik, fokozott óvatosság ajánlott. A kerékpározás ugyanis ebben az állapotban ingerelheti az aranyeret és gyulladást kelthet. Az említett panaszok jelentkezésekor feltétlenül orvoshoz kell fordulni, és a kerékpározással kapcsolatban is az ő tanácsát kell követni.

Mikor és miért lehet előnyös a kerékpározás?

A kerékpározás szerepe az aranyér megelőzésében

A kerékpározás egyben aktív mozgás is, és a többi sporthoz hasonlóan így serkentőleg hat a szervezet anyagcsere-folyamataira, aktiválja az emésztést, ezáltal hozzájárul lazább széklet kialakulásához, csökkentve a székrekedés esélyét, ezzel pedig kisebb terhelés éri a végbél környékét. A legjobb választást a kíméletesebb sportágak jelentik, amelyek nem terhelik meg az értintett területet és nem fejtenek ki nagy nyomást a medencefenékre. Ennek megfelelően a súlyemelés például kerülendő. Kedvező hatású viszont többek között a medencefenék-torna, a vízi torna, a pilates, a jóga, az úszás, a nordic walking, a túrázás és a biciklizés is. A kerékpározás remek lehetőség az aranyér megelőzésére, mivel erősíti az izmokat és a kötőszöveteket.

A kerékpározás szerepe az enyhe aranyeres panaszok csillapításában

Ha csak enyhe aranyeres panaszok állnak fenn, akkor a biciklizés kifejezetten pozitív hatású lehet és támogathatja akár a gyógyulási folyamatokat is: A pedálozás tehermentesíti és erősíti a medencefenék izmait, erősíti a kötőszöveteket és edzi a farizmokat. Mindez pozitívan hat az aranyérre, oly módon, hogy enyhülnek a tünetek, akár még idősebb korban is.

Milyen az ideális kerékpár, és mire figyeljünk biciklizés közben?

Ahhoz azonban, hogy a kerékpározás említett előnyös hatásai érvényesülni tudjanak, teljesülnie kell bizonyos alapvető feltételeknek. Lássuk, melyek ezek!

A nem megfelelő biciklinyereg, illetve a rosszul megválasztott nadrág végbél környéki irritációt és gyulladást okozhat.

Szerezzen be a saját maga számára kényelmes, se túl keskeny, se túl széles, és megfelelő formájú, ergonomikus kialakítású biciklinyerget, ami nem nyomja az ülőcsontjait, nem akadályozza a mozgását, testtömege egyenletesen oszlik el a felületén, és ami a megfelelő helyen bemélyedéssel van ellátva, hogy a gát érzékeny területére nehezedő nyomást csökkentse. Ajánlott lehet a nyeregre jó minőségű, légáteresztő anyagból készült, párnázott nyereghuzatot helyezni.

Biciklizéshez ne viseljen olyan nadrágot, aminek a fenékrészén erős varrás van (pl. farmer), ehelyett válasszon inkább biciklisnadrágot. Viseljen természetes anyagból készült alsóneműt, ami elnyeli az esetleges izzadságot, ellenkező esetben a verejték táptalajt biztosíthat bakteriális fertőzésekhez.

Sokkal kényelmesebbé teszi a biciklizést egy jó minőségű rugós nyeregcső, ami segít elkerülni a nyomást és az irritációt. A paralelogramma szerkezetű változatok akár 10 cm-es rugózást is biztosítanak, érdemes lehet beépíteni ilyet a kerékpárba, megtérül a ráfordított költség.

A testtartást illetően a legjobb kompromisszumot az enyhén előredöntött felsőtest jelenti biciklizés közben, ha hatékonyan szeretnénk pedálozni, és közben a nyakunkat is kímélnénk, és a végbél és gát területét is tehermentesíteni akarjuk. A megfelelő ülőhelyzetet a kormánymagasság beállításával érhetjük el, és természetesen az is feltétele ennek, hogy a kerékpárunk mérete igazodjon a magasságunkhoz.

A végbél és a gát környékére nehezedő terhelést tovább csökkenthetjük ergonomikus kormánnyal, és helyes kormánytartással, így a felsőtest súlya áttevődik a kormányra a karokon keresztül, és nem fárasztja el azokat. Így a csukló belső odalán futó idegek nem kerülnek nyomás alá, tehát megelőzhető a zsibbadásérzés jelentkezése, hosszabb út során is. A párnázott kerékpároskesztyűk is jó szolgálatot tehetnek. Ha pedig a kezünk, karunk kényelemben van, kevesebbet helyezkedünk, "fészkelődünk" biciklizés közben, és ez előnyös az egész szervezet számára.

További tanácsok az aranyér megelőzése érdekében

Kerülje az aranyér kialakulásának és kiújulásának kockázatát növelő tényezőket! Figyeljen oda a megfelelő folyadékpótlásra, az egészséges, rostokban gazdag táplálkozásra. Kezelje a kezdődő aranyeres panaszokat is, erre a célra megfelelnek a gyógyszertárakban vény nélkül is kapható kenőcsök, kúpok. Ha a panaszok tartósan fennállnak vagy vért észlel a székletében, sürgősen forduljon orvoshoz!

Az aranyeresség tünetei és kezelése

Aranyerességről akkor beszélünk, ha a végbél környéki artériákat és vénákat is tartalmazó érgomolyag kitágul, vérellátása zavart szenved, súlyosabb esetben vérezhet és kisebesedhet. Az aranyeres csomók elhelyezkedésétől függően beszélhetünk külső és belső aranyérről. Tipikus tünet a viszkető, égő érzés. Esetenként a széklettel kevés friss, élénk, világos piros vér is távozhat, ám ez a tünet súlyos betegség velejárója is lehet! Minden esetben forduljon orvoshoz, ha székletében vért észlel, vagy fekete színű a széklete. Ez utóbbi a szurokszéklet, amelyet általában a gyomorból származó vérzés okoz.

Az aranyeres panaszok sok esetben otthon is enyhíthetők. De ha a házi gyógymódok alkalmazása mellett nem szűnnek meg a tünetek egy héten belül, feltétlenül forduljon orvoshoz! Mind a külső, mind a belső aranyér gyulladással jár, kórokozókkal fertőződhet, ezért gyógyszeres kezelésre lehet szükség, amennyiben ezzel nem érhető el javulás, műtétre kerülhet sor.

WEBBeteg logó

Szerző: WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
Forrás: trainingsworld.com, Hämorrhoiden und Tipps zum Radfahren bei Hämorrhoidal-Leiden (Fahrrad-Abenteuer-Reisen)
Lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg összeállítás - Dr. Plósz János, gasztroenterológus, Dr. Csuth Ágnes, családorvos
WEBBeteg - Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos
WEBBeteg - Nagy Attila, fordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Plósz János

Dr. Plósz János

Belgyógyász, gasztroenterológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tamássy Klára

Dr. Tamássy Klára

Gasztroenterológus, Belgyógyász

Budapest