A reflux okozta nyelőcsőgyulladás (oesophagitis) tünetei és veszélyei
Mikor a gyomor savtartalma a nyelőcsőbe jut, a nyálkahártyán gyulladást okoz, ennek a rendellenességnek nevek az oesophagitis. Kezelése feltétlenül szükséges, hiszen nyelési problémákat is okozhat, fájdalmas és hosszabb távon súlyos elváltozásokhoz vezethet.
Reflux betegség esetén a nyelőcsövön a feláramló gyomorsav irritáló hatására nyelőcsőgyulladás alakul ki. Amennyiben az irritáció tartósan fennáll, előbb fekélyek, később hegek alakulnak ki a nyelőcső nyálkahártyáján, nyelőcsőszűkületet előidézve. Az állapot hosszabb távon a daganatos elváltozáshoz vezető Barrett-nyelőcső kialakulását okozhatja, ami növeli a nyelőcsőrák kialakulásának kockázatát.
Mitől alakul ki az oesophagitis?
Nem kizárólag a reflux okozhat nyelőcsőgyulladást, azonban a savas reflux a leggyakoribb oka, a legtöbb esetben gyanakodhatunk GERD-re, azaz a gastrooesophagealis reflux betegségre. A fejlett országokban a lakosság negyven százaléka szenved refluxban, közülük viszonylag sokan tapasztalják a nyelőcső gyulladását.
Ennél a rendellenességnél a nyelőcső és a gyomor közötti záróizom nem megfelelő működés miatt a gyomor savtartalma a nyelőcsőbe kerül. Ez akkor is előfordulhat, ha a gyomor túl sok savat termel, illetve ha nem ürül kellően gyorsan.
Nyelőcsőgyulladást ugyanakkor a reflux mellett más tényezők is okozhatnak. Ezek vagy a nyelőcső nyálkahártyáját fokozottan károsító hatások, vagy a nyálkahártya regenerálódási képességét akadályozó tényezők. A gyakori hányás, a sebészeti beavatkozások, az aszpirin vagy más gyulladáscsökkentő készítmények fokozott használata (kevés vízzel és/vagy fekvő helyzetben bevéve) mind kockázati tényező. Gyulladást okozhat a mérgező vagy maró hatású anyagok lenyelése, továbbá a daganatos betegségek sugárterápiája alatt elszenvedett sugárzási sérülés is.
Gyakori a nyelőcsőgyulladás, ha fertőzés tapasztalható a nyelőcsőben - ez lehet baktérium, vírus, gomba, de az immunrendszert legyengítő betegség is. A candida gomba és a herpes vírus a két leggyakoribb nyelőcsőgyulladást indukáló kórokozó. A candida általában akkor támadja a nyelőcsövet, mikor az immunrendszer tartósan meggyengül, például HIV vagy cukorbetegség miatt. Ez ugyanaz a gomba, ami a hüvelyi fertőzésekért is felelős, gombaellenes készítményekkel kezelik. A herpes vírus - a candidához hasonlóan - legyengült immunrendszer mellett támad. Vírusölő szerekkel hatásosan orvosolható.
Az eozinofil sejtes nyelőcsőgyulladás esetén ételallergia talaján kialakuló immunológiai reakció okozza a gyulladást. Az allergiát kiváltó étel fogyasztása után megemelkedik az eozinofil fehérvérsejtek száma, ez idéz elő gyulladást a nyelőcsőben.
Az oesophagitis tünetei és diagnosztizálása
A refluxos oesophagitis tipikus tünetei:
- a fájdalmas nyelés (odynophagia) a nyálkahártyán kialakuló fekélyek miatt;
- a nehezített nyelés (dysphagia), a torokban jelentkező gombócérzés;
- a gyomorégés, mellkasi- és hátfájdalommal;
- a hányinger vagy hányás.
A reflux tünetei közé tartozhatnak nyelőcsőgyulladás nélkül is a gyomorégés, a torokban jelentkező gombócérzés, a savanyú szájíz, a rekedt hang, köhögés, vagy a puffadás, böfögés. Nyelőcsőgyulladás esetén azonban a nyelés során jelentkező fájdalom dominálja a tüneteket, a nyelési nehézség, a mellkasi fájdalom pedig jóval intenzívebb lehet. Súlyos esetben vérzés is jelentkezhet.
Mindenképp forduljon orvoshoz, ha nyelési nehézséget vagy súlyos mellkasi fájdalmat tapasztal heti több alkalommal is, és a reflux gyógyszeres kezelése, illetve az életmódbeli változások nem enyhítik a panaszokat.
Az orvos először is kórtörténetet vesz fel, majd alapos fizikai vizsgálat után dönt a további lehetőségekről. Endoszkópos vizsgálat során egy hosszú, megvilágított csővel vizsgálja meg a nyelőcsövet. Ha biopsziát rendel, mintát vesznek a nyelőcső szövetéből, ezt laboratóriumban vizsgálják. Kontrasztanyagos röntgenvizsgálat során báriumos oldatot kell a betegnek lenyelnie, ezután készítik el a felvételt. Ez az oldat bevonja a nyelőcső nyálkahártyáját, a röntgensugár ez alapján mutatja ki az eltéréseket.
A refluxos nyelőcsőgyulladás kezelése
A nyelőcsőgyulladás kezelését az orvos az alapján határozza meg, hogy milyen kiváltó betegséget diagnosztizál. Reflux esetén javasolhat gyomorégést kezelő savcsökkentő gyógyszert (protonpumpagátlók, savlekötők), a gyomorürülést elősegítő gyógyszereket, a gyulladás csökkentésére kortikoszteroid gyógyszert, a tünetek kezelésére pedig fájdalomcsillapítót.
Nagyon súlyos esetben, amikor már a nyelőcsőszűkület vagy a nyelési nehézség a táplálkozást befolyásolja, mesterséges (intravénás) táplálásra lehet szükség, így megóvhatja a pácienst a kiszáradástól, a nyelőcsövet pedig tehermentesítheti a gyógyulás ideje alatt. Szükségessé válhat a sérült nyelőcső műtéti eltávolítása, esetleg pótlása.
Kis mértékű gyulladás esetén apró életmódbeli változtatásokkal a refluxos betegek egy része orvosi segítség nélkül is enyhíthet a nyelőcsőgyulladással járó kellemetlen tüneteken. Ne egyen a nyelőcső nyálkahártyáját irritáló fűszeres, csípős, kemény (dió, keksz, nyers zöldség), illetve magas savtartalmú (citrusok, paradicsom) ételeket. Puha ételeket vegyen magához, ilyen lehet az almaszósz, a burgonyapüré, a puding, a magas proteintartalmú ital. Minden falatot nagyon alaposan rágjon meg, igyon sokat evés közben, így könnyebben tud nyelni. Ne igyon alkoholt, ne dohányozzon!
(WEBBeteg)