Mit kell tudni az aranyérgyűrűzésről?
Az aranyér - főleg az 50 év feletti korosztálynál - igen gyakori elváltozásnak számít. Megfelelő kezelése elengedhetetlen, hiszen nemcsak fájdalmas tüneteket okoz, hanem kezeletlenül hagyva komolyabb szövődmények is kialakulhatnak. Mit tehet, ha az otthoni gyógykezelés már nem elegendő, de a sebészi eljárás még elkerülhető?
Az aranyér téma cikkei |
8/1 Az aranyér típusai és tünetei |
A Barron-féle gumigyűrű ligatura módszert 1963-ban dolgozta ki Barron, amely az egyik leggyakrabban alkalmazott eljárás a rendszeres vérzéssel járó belső aranyeresség kezelésére.
A sikeres beavatkozások aránya magasabb, mint 90 százalék, ezért hatékony, nem sebészi kezelési módszere a belső aranyerek terápiájának. Gumigyűrű ligaturát követően – a visszatérő panaszok miatt – ritkán van szükség ismételt kezelésre.
Hogyan történik az aranyérgyűrűzés?
A beavatkozás során végbéltükrözéssel (anoscopia) felkeresik az aranyerek eredését, és egy speciális eszközzel gumigyűrűt helyeznek fel az aranyér tövére (ligatio). A lekötött aranyerek a vérkeringés hiánya miatt néhány nap alatt elhalnak, ezt követően lelökődnek, s az aranyér helye ezután behámosodik.
A végbéltükör felhelyezése érzéstelenítő kenőcs használatával történik. A belső aranyerek szintjében viszont nincs érzőideg végződés, ezért a gumigyűrű felhelyezése nem igényel külön érzéstelenítést, és a beavatkozás teljes mértékben fájdalmatlan. Általában egy, legfeljebb két aranyeret kezelnek egyszerre ezzel a módszerrel, majd ezt követően 4-6 héttel rá következhet a fennmaradó aranyeres elváltozások kezelése.
Kizáródott aranyér |
Gyakori kérdések Régóta van aranyerem, ami pár napja kizáródott. Vissza fog ez húzódni valamikor, hogy a végleges megoldás elvégezhető legyen, kell-e valami más gyógyszert vagy gyógymódot is alkalmazni? Dr. Deli Tamás, szülész-nőgyógyász szakorvos válasza az Orvos válaszol rovatban |
Milyen típusú aranyerek kezelésére alkalmas ez az eljárás?
A Barron-féle gumigyűrű ligatura a leggyakrabban alkalmazott módszer másod- és harmadfokú aranyerek esetén. Elsőfokú aranyér esetében a kezelés azért nem alkalmazható, mert ebben a stádiumban nincs elég nagyságú gumigyűrűvel elszorítható szövetrész. A módszer ritkán sikeresen alkalmazható negyedfokú aranyeresség esetén is, de ekkor sokkal nagyobb az esélye, hogy később ismét kiújulnak a panaszok.
Okozhat-e panaszokat, esetleg szövődményeket az aranyérgyűrűzés?
A gyűrűzést követően előfordulhat kisebb helyi gyulladás, vizenyő (oedema) kialakulása, melyek fájdalommal járhatnak, de a lelökődés után néhány napig tartó kisebb vérzés is előfordulhat (székelést követően).
Amennyiben a gumiszalagok túl közel kerültek felhelyezésre (a végbélcsatorna érző idegekben gazdag területéhez), a beavatkozást követően erősebb fájdalom jelentkezhet. Szövődményként ritka esetben kialakulhat erősebb vérzés a végbélből, esetleg vizelés képtelenség, illetve fertőzés a végbél területén.
Mire figyeljen a beavatkozás után?
A beavatkozás után egyéni érzékenységtől függően néhány napig szükség lehet fájdalomcsillapító szedésére, vagy fájdalomcsillapító kúp használatára. A beavatkozás utáni időszakban kímélő életmód javasolt: kerülni kell a fokozott fizikai megterhelést, továbbá a székrekedés elkerülése érdekében figyelni kell a rostokban dús étkezésre és a megfelelő folyadékbevitelre.
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
Ezt olvasta már? Az aranyér kezelése házi gyógymódokkal