Az aranyér hajlamosító tényezői

Dr. Osikóczki Orsolya
szerző: Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus frissítve:

Az aranyérbetegség a végbél leggyakoribb kóros elváltozása, a felnőtt lakosság nagy százalékát, kb. harmadát, az életkor előrehaladtával a felét érinti. Különböző súlyossági fokban a legtöbb ember élete során találkozik a problémával.

Az aranyér a szervezet normál képződménye, a végbélnyílás nyálkahártyája alatti vénás érgomolyag. Normálisan az aranyérpárnának az a funkciója, hogy megfelelően, precízen szabályozza a végbélműködést, a székelést, a végbél záróapparátusának tömítésében vesz részt. A problémát az aranyeres csomók (aranyérbetegség) jelentik, amelyek a végbél, illetve a végbélnyílás falában létrejövő vénatágulatok.

Minek a hatására alakul ki aranyérbetegség?

Aranyérbetegség esetében a végbél körüli erek (az artériák és vénák találkozási pontjainál) kitágulnak, begyulladnak, duzzadttá és fájdalmassá válnak, viszketnek. Az aranyeres csomók kialakulásához a fentebb említett erekben kialakuló fokozott nyomásterhelés vezet.

Az alábbi tényezők hajlamosítanak a végbél körüli erek fokozott nyomásterhelésére, az aranyérbetegség kialakulására:

1. Öröklött hajlam

Az aranyérbetegségre való hajlam sajnos öröklődik. Akinek a szüleinél, nagyszüleinél előfordult aranyeres probléma, nagy valószínűséggel számíthat a kialakulására.

2. Életkor

Az életkor előrehaladtával a kötőszövetek gyengülnek, ami szintén elősegíti a betegség kialakulását.

3. Krónikus székrekedés

A végbél körüli erek túlzott nyomásterheléséhez talán leggyakrabban a székrekedéssel járó erőlködés, a fokozott hasprés vezet.

4. Krónikus hasmenés

A nagyon gyakori székletürítés is kedvez a betegség kialakulásának, mivel a nyomásviszonyokat kedvezőtlenül alakítja.

5. Életmódbeli tényezők

Bizonyos esetekben a helytelen életmód számlájára írható a kellemetlen tünetek megjelenése:

  • Ezek közül a leggyakoribb a rostszegény, esetleg zsír- és fehérjedús, magas szénhidráttartalmú, rendszertelen táplálkozás.
  • Egy másik gyakori ok az elégtelen folyadékfogyasztás. A rostszegény, rendszertelen táplálkozás, valamint az alacsony folyadékbevitel székrekedés előidézésén keresztül okozhatja a betegség kialakulását.
  • Ide sorolható még a túlzott fűszer-, alkohol- vagy kávéfogyasztás is.
  • Hasonló hatással lehet a szervezetre a mozgásszegény életmód, az ülőmunka vagy épp a sok állás, de kedvezőtlen hatású a statikus (állómunka) vagy a túl erős fizikai igénybevétel is (pl.: cipekedés, testépítés). Ülőmunka végzése során, hosszú álldogálás, cipekedés vagy testépítés esetén a tevékenység idején nehezedik nagy teher az erekre.
  • Sokaknál viszont a túlsúly okozza az aranyeres panaszokat. Ekkor a hasűri nyomás állandó jelleggel magasabb, amely a végbél környékén érvényesül leginkább, így hozzájárul a betegség kialakulásához.
  • Nőknél a terhesség és a szülés is rizikófaktor. Ebben az időszakban az aranyér kialakulásának leggyakoribb oka a székrekedés, mely kialakulhat például a vaspótlás mellékhatásaként, a korábbi életmódhoz képest csökkent testmozgás, vagy rostszegény táplálkozás, illetve elégtelen folyadékbevitel miatt. A terhességi kor előrehaladtával a megnagyobbodott méh nyomja a végbél ereit, ezzel növelve a hasűri nyomást, mely a végbél körüli erek nyomását is fokozza. Maga a szülés is hatalmas hasüregi nyomásfokozódással jár.

6. Különböző eredetű kismedencei térszűkítő folyamatok

Például daganatok (nőgyógyászati daganatok, végbéldaganat) vagy pl. prosztatamegnagyobbodással járó kórképek szintén a fenti mechanizmus révén vezethetnek aranyérbetegség kialakulásához.

7. Egyéb betegségek, például krónikus májbetegség

A betegség a máj működő sejtjeinek jelentős fokú veszteségével jár, melyek helyett kötőszövet halmozódik fel. Ennek következtében romlanak a máj funkciói, illetve a bél felől érkező vér elfolyása a máj felé nehezített lesz. Így nő a test különböző vénáiban a nyomás, így a végbél vénáiban is, ezáltal aranyérbetegség alakulhat ki.

WEBBeteg logó

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos
Aktualizálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Cikkajánló

Az aranyér típusai és tünetei

Dr. Zsuga Judit, Dr. Ujj Zsófia Ágnes
Aranyér
Az aranyér (aranyérbetegség, aranyeresség) a végbél és a végbélnyílás körüli vénák kóros kitágulása és gyulladása, amely fájdalmat, viszketést és vérzést okozhat. Tünetei az aranyér típusától és az elváltozás stádiumától függnek.
Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Szigeti Nóra, gasztroenterológus
WEBBeteg - Dr. Boros Miklós, Dr. Lesznyák Judit
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, Dr. Ujj Zsófia Ágnes
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Nagy Attila, fordító

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Plósz János

Dr. Plósz János

Belgyógyász, gasztroenterológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tamássy Klára

Dr. Tamássy Klára

Gasztroenterológus, Belgyógyász

Budapest