Crohn-betegség - Tünetek, kezelés, szövődmények

Promenade Orvosi Kommunikáció
megjelent:

A Crohn-betegség a krónikus gyulladásos bélbetegségek csoportjába tartozik. Immunmediált kórképről van szó, melyben az immunrendszer a saját bélflórája ellen indít támadást.

A betegség a szájüregtől a végbélig a tápcsatorna bármelyik részét érheti. Egy időben, egymástól elkülönülten több bélszakasz is érintetté válhat. A gyulladás leggyakrabban a vékonybél legalsó szakaszán (ileum vagy csípőbél) és a vastagbélben jelenik meg, a fekélyes vastagbélgyulladástól eltérően a bélfal minden rétegét érinti.

A többnyire fiatal korban jelentkező betegségben Magyarországon 18-20 ezer ember szenved.

A Crohn-betegség vezető tünetei

  • görcsös hasi fájdalom
  • hasmenés
  • láz
  • étvágytalanság

A felszívódási zavarok következtében fogyás, a vitaminok, ásványi anyagok, valamint a vas hiánya miatt vérszegénység, fáradékonyság jelenhet meg. A széklettel vér és nyák is ürülhet.

A betegség első jelei gyakran hasonlítanak a vakbélgyulladás tüneteire. Az is előfordul, hogy a vakbélműtét során merül fel vagy az eltávolított vakbélből végzett szövettani vizsgálat eredménye mutat rá arra, hogy voltaképpen Crohn-betegségről van szó.

Az immunrendszer támadásai következtében nem közvetlenül a gyomor-bélrendszert érintő tünetek is kialakulhatnak: ízületi gyulladás, bőr-, szemtünetek és egyéb problémák.

fájdalom

A Crohn-betegség kezelése

A kiváltó ok pontos ismeretének hiányában a Crohn-betegség ma még nem gyógyítható, de a tünetek enyhítésére, a szövődmények megelőzésére többféle lehetőség áll rendelkezésre. A kezelés célja a gyulladásos folyamat visszaszorítása, a hiányállapotok - például vérszegénység - megszüntetése, illetve megelőzése, a fájdalom, a hasmenés, az esetleges vérzés csillapítása.

A gyulladásos folyamat gátlására alkalmaznak nem szteroid (pl. aminoszalicilsav) és szteroid alapú gyulladáscsökkentőket. A kezelés fontos részét képezik az immunrendszer működését gátló, úgynevezett immunszuppresszáns vegyületek, de az elmúlt évtizedben teljesen új típusú gyulladáscsökkentők is bekerültek az orvosi gyakorlatba. Az úgynevezett biológiai terápia vegyületeit tudományos eredmények alapján, tudatosan fejlesztették ki többek között immunbetegségek kezelésére. Ezek olyan fehérje molekulák, melyek gátolják az immunrendszer által termelt olyan anyagok működését, amelyeknek jelentős szerepe van a gyulladás kialakulásában.

Súlyos problémákat okozhat a dohányzás

A kutatók szerint a genetikailag fogékony egyéneknél valamilyen, egyelőre ismeretlen környezeti tényező viszi tévútra az immunrendszert. Dohányosok körében a Crohn-betegség kétszer olyan gyakran fordul elő, mint a nem dohányzóknál. A cigarettázás a tüneteket is súlyosbítja, és a műtétet igénylő szövődmények kialakulásának gyakoriságát is nagymértékben fokozza.

Élet gyulladásos bélbetegséggel
Mivel a gyulladásos bélbetegségek - fekélyes vastagbélgyulladás (colitis ulcerosa) és a Crohn-betegség - meggyógyítása ma még lehetetlen, nem üres frázis, hogy az ebben szenvedőknek meg kell tanulniuk együtt élni betegségükkel.
Tanácsok a betegséggel élőknek

A Crohn-betegség szövődményei

A betegségnek súlyos szövődményei lehetnek. A gyulladás következtében a bélfal hegesedhet, szűkülhet, akár teljesen elzáródhat.

Az ilyen bélszakaszokat többnyire műtéttel kell eltávolítani. A gyulladás kis csatornákat, sipolyokat is létrehozhat a belek falában, amelyek mintegy vezetéket képeznek a különböző bélszakaszok között, és váladékot termelhetnek. A sipolyok (fisztulák) akár a környező szervekbe, a hüvelybe és a húgyhólyagba is átvezethetnek, gyakran a végbélnyílás körül jelennek meg. A sipolyok kezelésében egyrészt szerepet kapnak az antibiotikumok is, másrészt a járatokba műanyag fonalakat vezethetnek a gennyes váladék kiürülése érdekében, de akár a sipolyok műtéttel történő eltávolítására is szükség lehet.

A Crohn-betegségben fellángolások (relapszus) és tünetszegény, esetleg tünetmentes időszakok (remisszió) váltakoznak. A kezelések célja ez utóbbiak elérése, illetve meghosszabbítása, valamint a szövődmények kivédése. A jó orvos-beteg kapcsolat kiépítése, a beteg megfelelő tájékoztatása, a tartós együttműködés, az orvos kéréseinek betartása együtt szükséges ahhoz, hogy ez a bonyolult betegség kézben tartható legyen, és az életminőség javuljon. (x)

Gyulladásos bélbetegségek - Mik a különbségek?
Egyes becslések szerint a fejlett országokban minden kétszázötvenedik ember gyulladásos bélbetegségben szenved. Ez Magyarországon kb. 40 ezer pácienst jelent. Sokan közülük valószínűleg még nem is tudják, hogy tüneteik mögött ilyen kórkép áll - a betegek ugyanis sokszor nem veszik komolyan a vissza-visszatérő hasmenést, vagy hónapokig járják az egészségügy útvesztőit, mire a diagnózis megszületik.

Tovább Részletesen a gyulladásos bélbetegségekről

(Promenade Orvosi Kommunikáció)

Cikkajánló

Gyulladásos bélbetegségek - Az IBD

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
IBD
Magyarországon közel 45 ezer ember él együtt az IBD (Inflammatory Bowel Disease, magyarul gyulladásos bélbetegségek) nevű gyógyíthatatlan kórral, amely a Crohn-betegség és a colitis ulcerosa összefoglaló neve. Ezek a betegségek olyan általános tünetekkel járnak, melyek alapján eleinte nehezen elkülöníthetőek egyéb tápcsatornai panaszoktól.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Plósz János

Dr. Plósz János

Belgyógyász, gasztroenterológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tamássy Klára

Dr. Tamássy Klára

Gasztroenterológus, Belgyógyász

Budapest