Hányás hányinger nélkül - Milyen betegségek velejárója lehet?
Szinte minden hirtelen jelentkező vagy elhúzódó betegség esetén előfordulhat hányás. A hányást leggyakrabban hányinger előzi meg, de a két jelenség természetesen külön-külön is előfordulhat.
A hétköznapokban előforduló hányás leggyakoribb okai elsősorban a heveny gyomorfertőzés, lázzal járó kórképek, gyógyszermellékhatás és sok emésztőrendszeri betegség.
Vannak azonban olyan kórképek, melyeknél elsősorban hányinger nélküli, hirtelen hányás jelentkezik.
A kisded- vagy gyermekkorban jelentkező hányinger nélküli hányás oka lehet:
- A gyomor alsó kimenetelének szűkülete, elzáródása – pylorus stenosis – során már röviddel a születés után jelentkezhet hirtelen nagy mennyiségű hányás, akár emésztetlen anyatejet, tápszert tartalmazva. Ilyen esetben nem tud a táplálék a belek irányába tovább haladni. Az alultápláltság és növekedésbeni elmaradás veszélye miatt ilyen esetben sebészeti beavatkozással kell megoldani a gyomor szájadékszűkületét, -elzáródását.
- A gyomorban létrejövő bármely elzáródás, akár idegentest, apró tárgyak lenyelése.
- Súlyos GERD – gastrooesophagealis reflux betegség: súlyos formájában jelentkezhet hirtelen hányás is.
- Hirtelen, nagy mennyiségű táplálék, vagy nagy mennyiségű folyadék fogyasztása.
- Epeúti, májbetegségek, öröklött anyagcserebetegségek esetén is jelentkezhet hirtelen hányás.
- Fokozott koponyaűri nyomással járó kórképek.
Ha a hirtelen hányás jelentkezik, és nincsen teljesen egyértelmű „hétköznapi oka”, mint például a túlevés, minden esetben orvoshoz kell fordulni!
Ezt olvsta már? Hányás - Mi okozhatja, és hogyan kezelhetjük gyermekünk rosszullétét?
Felnőttkorban jelentkező hányinger nélküli hányások okai:
- Mérgezés: gyógyszerrel, vegyszerrel, gombával történő mérgezés, túladagolás esetén léphet fel hirtelen hányás.
- Fokozott koponyaűri nyommással járó, központi idegrendszeri betegségek, agyi történések (ilyen esetben lehetnek egyéb tünetek: látászavar, zavartság, eszméletvesztés, tudatzavar, heves fejfájás). Okok lehetnek: daganat, vérzés, sérülés, meningitis, encephalitis.
- Fertőzések során inkább jellemző a hányingerrel járó hányás, de súlyos, akár gyomrot is érintő fertőzések során jelentkezhet hányinger nélkül is.
- Ételmérgezés, gombamérgezés is járhat hirtelen hányással.
- Epeúti, hasnyálmirigy- és májbetegségek inkább hányingerrel is járó hányást okoznak, de ritkán járhatnak csak hányással is.
- A gasztrointesztinális rendszerben kialakuló elzáródás: lehet gyomorürülési akadály (pl. daganat, korábbi műtét, hegesedés, pylorus stenosis), sérv csavarodása, bélcsavarodás, bélelzáródás (pl. daganat, összenövés miatt).
- Felnőttkorban is okozhat hirtelen kifejezetten nagy mennyiségű élelem fogyasztása hányinger nélküli hányást.
- Hányinger nélküli hányást okozhat pszichiátriai betegség, akaratlagos gyógyszertúladagolás, anorexia nervosa, bulimia nervosa is.
Elsősorban más tünetekkel is jelentkező hirtelen hányás esetén szükséges orvoshoz fordulni, mivel a hirtelen, előzmény nélkül jelentkező, hányinger nélküli hányás súlyos kórképek részjelensége is lehet.
Ezt olvsta már? Hányinger és hányás: milyen betegségekre utalhat?
A hányinger nélkül jelentkező hányás vizsgálata
Lényeges a beteg kórelőzményének felvétele:
- Volt-e korábbi nagyobb betegség, történt-e fogyás az utóbbi időben, vannak-e kísérő tünetei (fejfájás, szédülés, látászavar, hasi fájdalom, széklethabitus változás volt-e).
- Mikor jelentkezik a hányás? Összefügg-e étkezéssel? Másnak volt-e hasonló panasza?
A beteg fizikális vizsgálata:
- Vannak-e kiszáradásnak tünetei? A belgyógyászati és alap idegrendszeri vizsgálat során észlelhető-e eltérés?
A további laboratóriumi és képalkotó vizsgálatokat a felmerülő betegségek gyanúja adja meg. Emellett szükség lehet akár gyomor- vagy vastagbéltükrözésre, akár sebészeti mintavételre is.
A hányinger nélküli hányás terápiája
A terápiás ellátás két részletre bontható szét:
- Tüneti kezelés során csökkentjük a hányás előfordulásának gyakoriságát, pótoljuk lehetőség szerint szájon át, szükség esetén vénásan infúzió formájában az elvesztett folyadékot. Monitorozzuk a beteg alapvető élettani paramétereit.
- Igyekszünk megtalálni a hányást kiváltó okot, és az oknak megfelelően kezelni, megoldani azt, akár gyógyszeresen, akár sebészileg szükséges.
Tovább Teendők hányinger, hányás esetén
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus