Paradicsomszezon: nem mindenki eheti, vagy csak mértékkel?

szerző: Tóth András, újságíró - WEBBeteg
frissítve:

Jó minőségűek és biztonságos élelmiszernek tekinthetőek a Nébih által vizsgált paradicsomok. Jó hír, hogy többségük hazai termék. Jó tudni, hogy a túlzásba vitt paradicsomfogyasztás is okozhat puffadásos panaszokat, lágyabb székletet, esetleg hasmenést - figyelmeztet a dietetikus.

A hazai áruházakban végzett polcfelmérés alapján 16 koktél- és cseresznyeparadicsomot mintázott a Szupermenta legfrissebb tesztjében a Nébih, laboratóriumában növényvédőszer-maradék és mikrobiológiai vizsgálatokat is végeztek. A termékek nem tartalmaztak határérték feletti szermaradékot, továbbá mikrobiológiai szempontból is kifogástalannak bizonyultak. Jó hír, hogy a legkedveltebb paradicsomok mindegyike hazai.

Cukorbetegeknél lehet, de...

A vizsgált termékek összes cukortartalma 3,03-6,43 g/100g érték között változott. A legmagasabb cukortartalma a magát „cukorfalat”-ként jelző terméknek volt.

Alapvetően cukorbetegek étrendjébe a szokásos mennyiségben bátran beépíthetők a zöldség- és főzelékfélék; alacsony szénhidrát-, de magas rosttartalmuknak köszönhetően lassú vércukorszint-emelkedést idéznek elő. Akad azonban számos olyan zöldségféle, melyek 100 grammjában több mint 5 gramm szénhidrát található. Ezek az úgymond „számolós” zöldségek, melyek szénhidrát-tartalma kis mennyiségben fogyasztva is beleszámolandó a napi keretbe. Ilyenek például a sárgarépa, a cékla, a karalábé, a zöldborsó, a sütőtök és bizony számos paradicsomfajta is – avat be a részletekbe Szarka Dorottya, dietetikus, a Cukorbetegközpont, a Budai Endokrinközpont és a Budai Allergiaközpont munkatársa.

paradicsomEgy darab nagyobb vagy 2-3 szem kisebb méretű koktélparadicsom elfogyasztása teljes mértékben megengedett, de amennyiben lehetőségünk van rá, járjunk utána a cukortartalomnak.

Ezeknél a betegségeknél kell figyelni

Emésztőrendszert érintő műtétek után, például epehólyag-eltávolítás után magas rosttartalmú héja, apró magvai miatt, illetve savassága miatt egy-másfél hétig nem javasolt a paradicsom fogyasztása. Hámozva, passzírozva kevésbé okoz panaszt, de mindig figyelembe kell venni a beteg egyéni toleranciáját.

Refluxszal, gyomorsavtúltengéssel, gyomorfekéllyel küzdők szintén jobb, ha kerülik a nagymértékű paradicsomfogyasztást.

Aki hajlamos puffadásra, más gyomorpanaszra, figyelje meg, fokozódnak-e a tünetei paradicsomevés után. A zöldség héja és magjai ugyanis sokaknál okoznak bélgázosodást, hasi diszkomfortérzést.

Nem klasszikus ételintolerancia, de az úgynevezett hisztaminintoleranciában is kerülendő a paradicsom, és az abból készült termékek (például paradicsomlé, paradicsomszósz, ketchup) fogyasztása. Egyéni tűrőképesség ez esetben is szem előtt tartandó – hangsúlyozza Szarka Dorottya. A paradicsom nem magas hisztamintartalmú, de fokozza a hisztamin termelődését, felszabadulását a szervezetben, mely allergiához hasonló, változatos tüneteket produkál, például csalánkiütést, viszketést, orrfolyást, orrdugulást, valamint akár szapora szívverést, puffadást, hasmenést, hányást.

Gondolt erre? Keresztallergia

Sokan nem gondolnak rá, de légúti allergiás megbetegedések esetén a pollen-étel keresztallergiával is számolni kell! A paradicsom leggyakrabban a parlagfű-, a feketeüröm-allergiásoknál okoz keresztreakciót, tüneteket.

Kapcsolódó A paradicsomfogyasztás hatásai - Mit mondanak a kutatók?

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Tóth András, újságíró

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Plósz János

Dr. Plósz János

Belgyógyász, gasztroenterológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tamássy Klára

Dr. Tamássy Klára

Gasztroenterológus, Belgyógyász

Budapest