A hasnyálmirigy és betegségei
A hasnyálmirigy (pancreas) a hasüregben lévő szervünk, amely elsősorban az emésztésben részt vevő enzimeket és különböző hormonokat termel. A szerv megbetegedése (gyulladás, daganat következtében) súlyos következményekkel jár - hívja fel a figyelmet Dr. Ujj Zsófia Ágnes belgyógyász.
A hasnyálmirigy funkciója és felépítése
A hasnyálmirigy normálisan kb. 20 cm hosszúságú szerv. Anatómiailag egy vastagabb fej (pancreasfej), egy vékonyabb test és farok részből áll. A hasüregben a gyomor alatt, a patkóbél görbületében helyezkedik el. A patkóbélbe egy vezetéken keresztül üríti az emésztést segítő enzimeket és az inzulint. A fő kivezetőcső mellett a patkóbél ezen részébe (Vater-papilla) nyílik az epevezeték szájadéka is.
Külső (exokrin) elválasztású szervként a hasnyálmirigy bikarbonátot és emésztőenzimeket termel, melyek az elfogyasztott táplálék lebontásában játszanak szerepet. A termelt enzimek közül az amiláz a keményítőt, a lipáz a lipideket bontja, míg a fehérjék lebontásában a tripszin és kimotripszin nevű enzimek vesznek részt. A termelt összfolyadék mennyisége elérheti a közel másfél litert is.
Belső (endokrin) elválasztású sejtjei a Langerhans-sejtek, melyek csoportosan helyezkednek el a hasnyálmirigy állományán belül (innen kapták a Langerhans-sziget elnevezést). A béta-sejtek termelik a vércukorháztartásban, a sejtek cukorfelvételében kulcsszerepet játszó inzulint. Az alfa-sejtek glükagont, a delta-sejtek szomatosztatint, a PP-sejtek pedig pancreas polipeptid nevű hormont termelnek. A glükagon növeli a keringő vér cukorszintjét, míg a szomatosztatin a belső elválasztású működést, a pancreas polipeptid pedig az exokrin működést csökkenti.
A hasnyálmirigy leggyakoribb betegségei
A hasnyálmirigyet leggyakrabban érintő betegségek a gyulladás és a daganat. A gyulladásos folyamatok jelentkezhetnek hevenyen vagy elhúzódó krónikus formában, míg a daganatok lehetnek jóindulatú vagy rosszindulatú folyamatok is.
Heveny (akut) hasnyálmirigy-gyulladás
Gyakori kiváltó ok: epekő, alkohol, magas vérzsírszint, vírusok, autoimmun folyamat, sérülés, epeúti beavatkozás, gyógyszerek
Tünetei: heves fájdalom, hányinger, hányás, láz, hasmenés, elesett állapot, akut hasi katasztrófa, szepszis, shock
Bővebben A heveny hasnyálmirigy-gyulladás és tünetei
Elhúzódó (krónikus) hasnyálmirigy-gyulladás
Gyakori kiváltó ok: alkoholfogyasztás, epekő
Tünetei: hasi fájdalom, étvágytalanság, alultápláltság, hasmenés, fogyás, lassan kialakuló, sokszor nem egyértelmű tünetek
Bővebben A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás
Rosszindulatú hasnyálmirigy-daganat
Hajlamosító tényezők: alkohol, dohányzás, zsírdús táplálkozás, krónikus gyulladás, pseudocysta, vegyszerek
Tünetei lehetnek: fogyás, sárgaság, étvágytalanság, gyengeség, vérszegénység, vérrögképződés
Bővebben A hasnyálmirigyrák tünetei, okai, kezelése
Jóindulatú hasnyálmirigy daganat
Ritka, lehet tünetmentes, nyomási tüneteket okozhat, elfajulhat rosszindulatú folyamattá.
Cukorbetegség - Mi köze a hasnyálmirigyhez? |
Bár a cukorbetegség szorosan összefügg a hasnyálmiriggyel, érdemes tudni, hogy a hasnyálmirigy közvetlenül az 1-es típusú cukorbetegég esetén érintett. Az ún. szigetsejtek (autoimmun) pusztulása miatt kialakuló inzulinhiány vezet összességében a vércukor szintjének emelkedéséhez, a sejtek cukorfelvételének elégtelenségéhez. Ilyen esetben mindig pótolni kell a nem megfelelő vagy hiányzó inzulintermelést. |
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus