Végbélrepedés - Okok, tünetek és megelőzés

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus frissítve:

A végbélrepedés (anális fisszúra) a végbélcsatornát belülről bélelő nagyon érzékeny nyálkahártya laphámrétegében keletkezett repedés, beszakadás következtében kialakult hosszanti seb vagy fekély. Tipikus tünete a székletürítéskor jelentkező fájdalom, valamint az élénkpiros vér a székleten vagy a WC-papíron.

Végbélrepedés - A téma cikkei

2/1 Végbélrepedés - Okok, tünetek és megelőzés
2/2 Hogyan kezelhető a végbélrepedés?

Végbélrepedés bármely életkorban kialakulhat férfiaknál és nőknél egyaránt. Különösen gyakori, hogy 30 és 40 éves kor között keletkezik. Az anális fisszúra lehet akut vagy krónikus. Néhány szakértő a végbélrepedés kialakulási mechanizmusa alapján történő besorolást javasol, ennek megfelelően az anális fisszúra lehet spasztikus = görcsös, ez az akut megfelelője, illetve lehet gyulladásos, ami a krónikus formának felel meg.

Megfelelő kezelés hiányában az akut végbélrepedés krónikussá válhat, a nem megfelelően kezelt krónikus végbélrepedés pedig a végbélnyílás kóros elváltozásaihoz vezethet: a végbélnyílás körüli bőr megvastagodhat, ami zavarja a tisztálkodást, higiénét; úgynevezett anális fibróma (jóindulatú kötőszöveti csomó) jelenhet meg a végbélnyílásban; a fekély körül heges, dudoros szövetszaporulat alakulhat ki; fisztula=sipoly képződhet, begyulladhat és elfertőződhet, krónikus vérvesztéssel vérszegénységet és vashiányt okozhat, a hosszú ideig fennálló, újra meg újra hegesedő seb kedvez a daganatos átalakulásnak is.

Ez a cikk is érdekelheti Végbélrák - A betegség kialakulása, első tünetei

Ez a cikk is érdekelheti A székrekedés veszélyei és kezelése

A végbélrepedés okai és rizikófaktorai

A tudósok még nem tudják, hogy mi okozza a végbélrepedést. Azonban feltehetően a széklet minősége nagy szerepet játszik abban, hogy kialakul-e. Annál, aki például székrekedéstől szenved, tehát kemény a széklete, nagyobb valószínűséggel alakulhat ki végbélrepedés. A székletürítés közbeni erős nyomás, erőlködés növeli a veszélyét annak, hogy megsérül a végbélcsatorna érzékeny nyálkahártyája. Azonban a hasmenés és a kásás széklet is növelheti a végbélrepedés kialakulásának kockázatát maró hatása miatt.

Egy további rizikófaktor az aranyér, amelynek következtében a végbélcsatorna károsodik, és így könnyebben beszakadhat. Fertőzések, például cryptitis (egy a végbél területén kialakult gyulladástípus), a végbélcsatorna csökkent vérellátása, valamint a végbélzáró izom görcse is vezethet végbélrepedéshez. Néha már valamilyen meglévő betegség, például Crohn-betegség következtében alakul ki az anális fisszúra (másodlagos anális fisszúra).

A végbélrepedés tünetei

A végbélrepedés jellegzetesen szúró vagy égő fájdalmat okoz székletürítés közben. A fájdalom székletürítés után rögtön megszűnhet, de az is előfordulhat, hogy rövid fájdalommentes szakasz után ismét visszatér és órákig eltart.

A végbélcsatorna speciális nyálkahártyájának repedése következtében gyakran élénkpiros véres foltok láthatók a WC-papíron vagy a székleten.

A végbélnyílás környékén viszketés, égő érzés vagy nedvedzés jelentkezhet.

Egy ördögi kör alakul ki, mivel a végbélrepedés erős fájdalmat okoz, ami miatt a beteg igyekszik visszatartani a székletét, emiatt azonban székrekedés következik be. A megkeményedett széklet azonban a sebet még inkább ingerli, a repedés mélyebbé válhat. Ez tovább növeli a fájdalmat. Ennek következtében pedig a végbélzáró izom begörcsöl, ami tovább fokozza a problémát székletürítéskor. A végbélcsatorna vérellátása az izmok görcsös megfeszülése miatt romlik, ami miatt a gyógyulási folyamat lelassul. Nagyon fontos megtörni ezt az ördögi kört.

Végbélkörnyéki panaszok esetén keresse fel háziorvosát, aki proktológushoz, azaz a végbelet érintő betegségekkel foglalkozó szakorvoshoz vagy gasztroenterológushoz, illetve sebészhez irányíthatja tovább. A végbélkörnyéki problémák hátterében számos ok állhat, az anális fisszúra mellett például aranyér, daganatok vagy fekély. Ezért a végbélnyíláskörnyéki panaszokat minél előbb és mindig szakorvossal kell kivizsgáltatni.

Ez a cikk is érdekelheti Mi okozhat székrekedést? A táplálkozástól a bélbetegségekig

Hogyan diagnosztizálható a végbélrepedés?

Az anamnézis felvétele (a páciens és az orvos beszélgetése a kórelőzményekről, kórtörténetről, jelenlegi tünetekről) mellett az orvos megvizsgálja a végbélnyílás körüli külső területeket, amelynek során a fájdalmas repedés részben már felfedezhető. A legtöbb anális fisszúra hosszanti irányú és a farkcsont felőli oldalon, azaz a végbélcsatorna hátsó részén helyezkedik el.

Ha külső megtekintéssel nem sikerül megtalálni a pontos diagnózist, akkor a végbélcsatorna további vizsgálatára lehet szükség helyi érzéstelenítésben.

Hogyan lehet megelőzni a végbélrepedést?

A végbélrepedés gyakran kemény széklet, illetve székrekedés következtében alakul ki vagy ha a páciens - sokszor ezen okokból kifolyólag - nagyon erőlködik székletürítés közben. Hashajtó szereket alkalmazni azonban csak kivételes esetekben szabad. Ezek – gyakori alkalmazás mellett – ugyanis megzavarják az emésztési folyamatok szabályozását és fontos ásványi anyagokat vonnak el a szervezettől. Ennél sokkal jobb, ráadásul természetes megoldás a ballasztanyagokban gazdag ételek fogyasztása. A ballasztanyagok, más néven élelmi rostok megnövelik a béltartalom térfogatát és ezáltal serkentik az emésztést. Így megelőzhető a székrekedés. Ráadásul az elfogyasztott rostok hosszabb időre telítettségérzést kölcsönöznek, így segítenek az ideális testsúly megőrzésében. Ezek az egészséges élelmiszer-alkotórészek megtalálhatóak a gyümölcsökben, zöldségekben, teljes kiőrlésű gabonatermékekben.

Szintén fontos odafigyelni a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztására (elsősorban tiszta víz, édesítetlen gyümölcstea formájában), különösen rostfogyasztás mellett! Továbbá elengedhetetlen a rendszeres testmozgás is. Egy egészséges felnőtt ember szervezetének naponta kb. 2-3 liter vízre van szüksége, aminek egy része az elfogyasztott ételekből, másik része a szervezetben zajló anyagcsere-folyamatokból nyerhető, a legnagyobb részt pedig folyadék formájában kell felvenni. Ideális esetben kb. 1,5 l folyadékot kellene naponta meginni, fizikai aktivitás és hőség esetén pedig ennél is többet. Ez az ajánlás egészséges felnőttekre vonatkozik. Amennyiben valakinek szív-, vese- vagy anyagcsere-betegsége van, akkor a napi folyadékfogyasztást illetően kezelőorvosa utasításait kell betartania. Egy kicsivel több testmozgást könnyen be lehet iktatni a mindennapokba: sétáljon sokat a friss levegőn, menjen kerékpárral a boltba vagy tornázhat otthon is.

Tovább Hogyan kezelhető a végbélrepedés?

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; apotheken-umschau.de
Lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg összeállítás - Dr. Plósz János, gasztroenterológus, Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Plósz János

Dr. Plósz János

Belgyógyász, gasztroenterológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tamássy Klára

Dr. Tamássy Klára

Gasztroenterológus, Belgyógyász

Budapest