Hogyan kezelhető a végbélrepedés?

szerző: Bak Marianna, biológus szakfordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus frissítve:

A végbélrepedés (anális fisszúra, fissura ani) kezelésére elsőként konzervatív (nem sebészi) terápiás módszereket alkalmaznak, így fájdalomcsillapító krémeket, kenőcsöket, ülőfürdőket. Az akut végbélrepedés ily módon jól gyógyítható. A krónikus végbélrepedés esetében azonban előfordulhat, hogy a konzervatív módszerek eredménytelenek, és akkor fontolóra kell venni a műtét lehetőségét is.

Végbélrepedés - A téma cikkei

2/1 Végbélrepedés - Okok, tünetek és megelőzés
2/2 Hogyan kezelhető a végbélrepedés?

A megfelelő terápia kiválasztásához tehát fontos elkülöníteni az akut és krónikus formát. Nem csupán a tünetek fennállásának időtartama számít, hanem annak is döntő jelentősége van, hogy milyen mértékben károsodtak a szövetek.

Akut anális fisszúra esetén inkább felületi nyálkahártya-sérülésről van szó, amelyet például kemény széklet, de bármiféle mechanikai behatás is okozhat. Konzervatív kezeléssel jól gyógyítható.

A krónikus végbélrepedés az akut végbélrepedésből alakul ki. Az akut nyálkahártya-sérülés ugyanis megfelelő kezelés híján mély fekéllyé válik és a sebszélek hegesednek. Idővel hegesedik és fibrotizál a belső záróizom is. A végbélnyílás környékén heges szövetszaporulat, úgynevezett előörs csomó alakulhat ki. Az állandó gyulladások és az elégtelen vérellátás lassítja a sebgyógyulást. Gyógyulás többnyire csak műtéttel érhető el, azonban krónikus végbélrepedés esetén is mindig a konzervatív kezelési lehetőségeket részesítik előnyben, mivel a műtét a székletinkontinencia (a székletürítés kontrollálásának elvesztése) kockázatával jár.

A higiéniai szabályok betartása és a helyes táplálkozásra való átállás elengedhetetlenül szükséges az eredményes kezeléshez mindenféle terápiás módszer mellett is. A higiénia és az egészséges táplálkozás a végbélrepedés megelőzésének szempontjából is fontos.

Higiéniai szabályok

A végbélnyílás környékének túlságosan gyakori szappanos lemosása általában csak rövid időre csökkenti a viszketést és az égő érzést. Az érzékeny bőr ráadásul elveszíti a védelmét szolgáló természetes savköpenyét és kiszárad. Ennek következtében már nem lesz védve a székletben lévő agresszív anyagokkal szemben, így a baktériumok könnyebben behatolnak a bőrbe és a végbélrepedés tüneteit súlyosbítják.

A végbélkörnyéki területeket a legjobb székletürítés után langyos vízzel lemosni, szappan és tusolózselé nélkül. A nedves WC-papír és a nedves törlőkendők használata nem ajánlott, mivel az azokon lévő adalékanyagok a bőr allergiás reakcióját válthatják ki. Ráadásul elvonják a bőr természetes zsírrétegét és irritálják is a bőrt. Ne használjon kemény WC-papírt! Az intim lemosók, intim tisztálkodószerek, intim spray-k alkalmazása is kerülendő! Az intim területek tisztítására a hidrofil nemionos mosdókenőcs az ideális.

A táplálkozási szokások javítása

Ha csak nem egyszeri eset a székrekedés, ami például egy nyaralás alkalmával jelentkezhet, akkor a táplálkozási szokások és az étrend megváltoztatása szükséges. Ez minden esetben ajánlott, a végbélrepedés kezelése mellett is, akár házi gyógymódokkal próbálkozik, akár konzervatív orvosi, akár műtéti kezelésben részesül. A székrekedés elkerülése ugyanis elengedhetetlen mind a gyógyuláshoz, mind a megelőzés érdekében. Fontos, hogy étrendje gazdag legyen élelmi rostokban (ballasztanyagok), legalább napi 30 g élelmi rost elfogyasztása javasolt teljes kiőrlésű gabonából készült termékek, zöldségek, saláták formájában. A ballasztanyagok serkentik a bélmozgást, és azzal, hogy vizet kötnek meg, növelik a széklet víztartalmát. Ezáltal a széklet lazább lesz. Kiváló rostforrás például a búzapehely. Rostokban gazdag étrend mellett mindig kiemelt figyelmet kell fordítani arra, hogy elegendő folyadékot fogyasszon, különben épp az ellenkező hatást érnénk el velük. A rostokban gazdag ételeket fokozatosan kell beépíteni az étrendbe, hogy az emésztőrendszernek legyen ideje alkalmazkodni az átálláshoz, az új étrendhez.

Konzervatív (nem műtéti) kezelés

Házi gyógymódok a végbélrepedés kezelésére

Sok házi gyógymód jól beválik az akut végbélrepedés kezelésére. Ezekkel a módszerekkel meg lehet próbálni gyorsítani a gyógyulási folyamatot. A házi gyógymódok – ahogy valamennyi gyógymód – alkalmazása mellett rendkívül fontos az alapvető tisztálkodási szabályok betartása is. A házi módszerek közül elsősorban az ülőfürdőket alkalmazzák. Ülőfürdők alkalmazásával és a higiéniai szabályok betartásával általában elérhető a tünetek enyhülése. A táplálkozási szokások, az étrend helyes irányba történő megváltoztatásával a széklet állaga lágyítható, és ezzel a végbélrepedés fő oka hatékonyan kiküszöbölhető. Ha azonban ezen intézkedések ellenére néhány napon belül nem észlelhető javulás, feltétlenül orvoshoz kell fordulni. Az orvosi kezelés halogatása a végbélben lévő nagy baktérium-csíraszám miatt fertőzésekhez és súlyos komplikációkhoz vezethet.

Ülőfürdők

A végbélrepedés nagyon jól kezelhető ülőfürdővel. A fürdőkádba – vagy ha van, akkor kifejezetten ülőfürdőzésre alkalmas kádba – engedjen langyos vizet, ehhez öntsön kamillakivonatot. A kamillakivonat elkészítéséhez 1 csésze szárított kamillavirágot forrázzon le kb. 1 liter vízzel és fedő alatt hagyja állni 5 percig, majd szűrje le és a kivonatot öntse a kádban lévő vízhez. Hagyja az egészet langyosra hűlni, mielőtt beleül. Csak az altestét lepje el a víz, a lábait tegye ki a vízből, és ülő helyzetben tartózkodjon. Viseljen felsőruházatot, és a meghűlés megelőzése érdekében – különösen hidegebb évszakokban – viselhet zoknit és pulóvert is. A víz hőmérsékletét 10-15 percen belül meleg víz hozzáadásával emelje 36 oC-ról 40 oC-ra. Rövid, hűs zuhanyzás után ajánlott egy órányi ágynyugalom. Az ülőfürdő támogatja a végbélnyílás körüli területek vérkeringését. Ez erősíti a terület ellenálló képességét és hozzájárul a gyorsabb gyógyuláshoz.

Krémek, gyógyszerek és egyéb konzervatív terápiás lehetőségek

Az akut anális fisszúra kezelhető olyan krémekkel, amelyek a végbélzáró izmot ellazítják. Ezek úgynevezett kalciumantagonistákat vagy nitrátot tartalmaznak. Emellett fontos a széklet lágyítása, ami elsősorban megfelelő étkezéssel érhető el, de szükség esetén székrekedés ellen szedhetők például makrogoltartalmú gyógyszerek. Továbbá helyileg alkalmazhatók érzéstelenítő kenőcsök. A kenőcsök használata előtt mindig alaposan mosson kezet, hogy a seb elfertőződésének lehetőségét megakadályozza.

A krónikus végbélrepedés konzervatív kezelési lehetőségei közé tartozik a beteg saját maga által naponta többször és nagyon óvatosan alkalmazott végbéltágítás végbéltágító eszköz segítségével. A záróizom görcse ezzel valamelyest csökkenthető, így a terület vérellátása javul. Ez összességében a gyógyulási folyamat javulásához vezet, és a záróizom területén a fibrotizáció (megkeményedés a kötőszövet-képződés miatt) ellen is hathat.

Egy új módszer a végbélrepedés kezelésében a botulinum toxin injekció formájában történő alkalmazása, amely a végbélzáró izmot részben megbénítja. A bénulás kb. 3 hónapig tart. Ritka esetben átmeneti székletinkontinencia alakul ki. Ez a terápiás módszer drága és még nem számít standard eljárásnak.

A végbélrepedés műtéti kezelése

Ha a konzervatív (nem műtéti) kezelési lehetőségek nem járnak sikerrel, akkor utolsó lehetőségként a műtét jön szóba. Mint minden műtét, a végbélrepedés műtéti kezelése sem kockázatmentes. A végbélzáró izom területén végzett műtéti beavatkozások során károsodhatnak az idegek, aminek a következménye irreverzibilis (visszafordíthatatlan) székletinkontinencia lehet. A végbélben lévő magas baktérium-csíraszám miatt előforduló posztoperatív (műtét utáni) fertőzések az egyébként is többnyire lassú (normál esetben kb. 4-6 hét) sebgyógyulást tovább lassítják. Ennek ellenére a végbélrepedés műtéti kezelése néhány esetben elkerülhetetlen.

Általában a műtéti kezelés egy kis proktológiai-sebészeti beavatkozást jelent. Az operációt rendszerint helyi érzéstelenítésben vagy gerincközeli érzéstelenítésben végezik.

A következő műtéti lehetőségek állnak rendelkezésre:

  • A végbélrepedést a környező hegszövetekkel együtt teljesen eltávolítják. Rendszerint szövetmintát is vesznek szövettani vizsgálat elvégzéséhez, hogy a daganatos betegség lehetőségét kizárhassák.
  • Ritkán, nagyobb területre kiterjedő repedés esetén az előzőek mellett a végbélzáró izom egy részét is eltávolítják. Ennél a műtéttípusnál azonban az esetek kb. 15%-ában az operáció után székletinkontinencia alakul ki.

Tovább

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Bak Marianna, biológus szakfordító; NetDoktor.de
Lektorálta: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg összeállítás - Dr. Plósz János, gasztroenterológus, Dr. Csuth Ágnes, családorvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Plósz János

Dr. Plósz János

Belgyógyász, gasztroenterológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tamássy Klára

Dr. Tamássy Klára

Gasztroenterológus, Belgyógyász

Budapest