A colitis ulcerosa kezelése

szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász frissítve:

A colitis ulcerosa kezelése elsősorban gyógyszeres, másodlagosan műtéti terápiából áll. A kezelések célja a tünetek hátterében álló gyulladás csökkentése. Legjobb esetben ez nemcsak enyhíti a panaszokat, hanem a betegség hosszú távú enyhüléséhez, a tünetmentesség eléréséhez vezethet.

A téma cikkei
4/1 Mi a colitis ulcerosa?
4/2 Colitis ulcerosa - Mikor forduljunk orvoshoz?
4/3 A colitis ulcerosa kezelése
4/4 Életviteli tanácsok colitis ulcerosa esetén

A terápiát meghatározó szempontok

A colitis ulcerosa kezelése elsősorban különböző gyógyszerekkel történhet, azonban a gyógyszerek kiválasztása és az adagolás meghatározása több tényező függvénye, és gyakran időigényes a megfelelő terápiás módszer megtalálása.

  • A colitis ulcerosa kezelésének megkezdésekor, módosításakor ismerni kell a betegség pontos kiterjedését, az aktivitás mértékét. Ehhez friss képalkotó vizsgálatokra (vastagbéltükrözés, esetleg kontrasztos hasi CT/MR) van szükség.
  • A kezelés során a betegség bélen kívüli megjelenést, az általános állapotot és az életminőséget is figyelembe kell venni.
  • Vannak olyan készítmények, amelyek bizonyos betegeknél jól hatnak, másoknál egyáltalán nem. A kezelés megkezdése után ezért nyomon kell követni, hogy a beteg hogyan reagál a terápiára, majd szükség esetén módosítani azt, így időbe telhet a megfelelő gyógyszer megtalálása.
  • Mivel egyes gyógyszereknek jelentős mellékhatásai vannak, szükség van a beteg visszajelzéseire a kezelés kockázatának mérlegelésében.

A colitis ulcerosa kezelésének lényege a fokozott gyulladásos reakció megszüntetése, majd a visszatérés megakadályozása.

Enyhe esetekben a kezelés lépcsőzetes, azaz kevesebb mellékhatással járó gyógyszerrel kezdődik, és annak elégtelensége esetén folytatódik más készítményekkel. Az enyhe, közepes fellángolás kezelését aminoszaliciláttal kezdjük (pl. mesalazin), majd szteroid hozzáadásával folytatjuk, szükség esetén az immunszuppresszió a következő lehetőség. Ha a felsoroltak mindegyike hatástalan, vagy mellékhatások miatt nem adható, akkor a biológiai kezeléstől várható eredmény.

Súlyos esetekben, erőteljes fellángolás esetén a kezelés logikája fordított: összetett kezeléssel indulunk, majd a tünetek javulásával fokozatosan leépítjük azt.

A sebészi ellátásnak elsősorban a colitis ulcerosa szövődményeinek kezelésében van szerepe, súlyosan károsodott vastagbél esetén annak eltávolítása válhat szükségessé.

Gyulladáscsökkentő gyógyszerek

A gyulladásos bélbetegség kezelésének első lépcsőjét a gyulladáscsökkentők alkalmazása jelenti. Több típusú gyulladáscsökkentő áll rendelkezésre, ezek külön vagy kombináltan is felírhatóak.

5-aminoszalicilátok (5-ASA)

  • Mesalazin. Ez a leggyakrabban használt készítmény a gyógyszercsoportban, mivel mellékhatásprofilja kedvezőbb. A készítmények tabletta formájában, vagy a végbélen keresztül bejuttathatók végbélkúp, illetve beöntés formájában attól függően, hogy a vastagbél melyik szakaszát érinti a colitis ulcerosa. A mesalazin beöntés a colitis ulcerosás betegek 80%-ának a tüneteit enyhítheti, ha a gyulladás a bal oldali leszálló vastagbélszakaszt és a végbelet érinti.
  • Olsalazin. Hatásában, alkalmazásban hasonló hatóanyag, mellékhatásában az olsalazin hasmenést okozhat, illetve fokozhat egyes esetekben.
  • Sulfasalazin. A sulfasalazin hatásosan csökkenti a colitis ulcerosa tüneteit, de számos mellékhatása van, ide értve az émelygést, a hányást, a gyomorégést és a fejfájást. Ne szedje ezt a gyógyszert, hogyha allergiás a sulfa csoportot tartalmazó gyógyszerekre.
  • Balsalazid. Az 5-ASA típusú gyulladáscsökkentők speciális formája a balsalazid, ami egy előformulából átalakulva közvetlenül a vastagbélben fejti ki gyulladáscsökkentő hatását. A gyógyszer hasonló a sulfasalazinhoz, de kevésbé toxikus, kevesebb mellékhatást okoz.

Kortikoszteroidok

A kortikoszteroidok nagyon erős gyulladáscsökkentők, azonban számos mellékhatással rendelkeznek és nem mindenkinél hatékonyak. Az orvosok általában akkor adnak szteroidokat, hogyha a gyulladásos bélbetegség súlyos és más kezelésre nem reagál. A kortikoszteroidokat nem szabad hosszú távon alkalmazni, éppen ezért 3-4 hónapra szokták felírni.

A tablettás készítmények mellett orvosa időnként szteroid tartalmú beöntést írhat fel a leszálló vastagbélszakasz gyulladásának kezelésére, ezeket szintén csak alkalmanként lehet használni.

Használatukkal mellékhatásként ún. holdvilágszerű arc alakulhat ki, fokozódik a szőrnövekedés, továbbá éjszakai izzadás, alváshiány és hiperaktivitás jelentkezhet. A súlyosabb mellékhatások között megemlítendő a magas vérnyomás, a 2-es típusú cukorbetegség, a csontritkulás és a csonttörések, a katarakta (szürke hályog), valamint a fertőzésekkel szembeni csökkent védekezőképesség. Gyerekekben hosszú távú alkalmazásuk a növekedés visszamaradását idézheti elő.

Ezek a gyógyszerek gyakran más gyógyszerekkel párhuzamosan, azok átmeneti kiegészítő terápiájaként alkalmazzák. A szteroidokat az immunrendszer gátlásán keresztül ható gyógyszerekkel együtt alkalmazva például átmeneti tünetmentesség (remisszió) alakulhat ki, amelyet az immunszuppresszánsok hosszabb ideig fenntarthatnak.

Immunszuppresszánsok

Az immunszuppresszánsok hatékonyan kezelik a colitis ulcerosát és csökkentik a gyulladást, azonban elsősorban az immunrendszer gátlásával, és nem közvetlenül a gyulladásnak a mérséklésével teszik. A kutatók feltételezik, hogy a betegségben az immunrendszer károsítja az emésztőrendszeri szöveteket az által, hogy fokozottan reagál a behatoló vírusokra, baktériumokra, sőt akár még a saját szövetekre is. Ha ezt az immunrendszeri választ elnyomják, a gyulladás csökken.

  • Azathioprin és mercaptopurin. Ezeket a gyógyszereket hosszú évek óta alkalmazzák a gyulladásos bélbetegségek kezelésére, előbb a Crohn-betegség, majd a colitis ulcerosa kezelésben is alkalmazzák. Mivel az azathioprin és a mercaptopurin lassan fejti ki hatását, eleinte kortikoszteroidokkal kombinálják őket, majd idővel önmagukban is hatékonyakká válnak, kevesebb hosszú távú szövődmény mellett.
    Ezek a szövődmények többek között lehetnek allergiás reakciók, csontvelő működésének gátlása, fertőzéses megbetegedések kialakulása, a máj és a hasnyálmirigy gyulladása. Ha ilyen gyógyszert szed, fontos, hogy rendszeresen keresse fel orvosát a mellékhatások időben történő felismerése érdekében.
  • Cyclosporin és tacrolimus. Nagyon hatékony, de komoly mellékhatásokkal járó gyógyszer, amit csak más gyógyszerre nem reagáló betegek számára tartanak fent, illetve a súlyos colitis ulcerosában szenvedő betegek műtét előtti kezelésében alkalmaznak. Bizonyos esetekben a cyclosporin segítségével a műtét elodázható addig, amíg a beteg szervezete meg nem erősödik. Más esetekben addig kell szedni, amíg egy kevésbé toxikus gyógyszer hatása ki nem fejlődik. A cyclosporin egy-két hét alatt kezd el hatni, azonban a súlyos mellékhatásai - többek között vese- és májkárosodás, a végzetes kimenetelű fertőzéses megbetegedések és a limfóma - fokozott kockázata miatt mérlegelni kell a kezelés előnyeit és hátrányait.
  • Tofacitinib. Újabb típusú immunszuppresszáns, amit közepesen súlyos és súlyos colitis ulcerosa esetén alkalmaznak. Alkalmazása alapesetben 8 héten át magasabb dózisban, majd hosszabb távon egy alacsonyabb fenntartó dózisban történik. Mint minden immunszuppresszáns, mellékhatásként a tofacitinib is fokozhatja a fertőzéshajlamot, ezért használata körültekintést igényel.

Biológiai terápiák

TNF-gátlók (Infliximab)

Ezt a gyógyszert speciálisan a mérsékelten súlyos-súlyos colitis ulcerosa kezelésére tartogatják, arra az esetre, ha a betegség más gyógyszerre nem reagál, vagy a szervezet nem tolerálja a többi gyógyszert. Hatását az immunrendszer által termelt fehérje, a tumor necrosis faktor (TNF) semlegesítésével fejti ki. Az infliximab megkeresi a tumor necrosis faktort a véráramban, és semlegesíti, mielőtt az a bélrendszerben gyulladást idézne elő. Egyes szívelégtelenségben, sclerosis multiplexben szenvedő betegek, illetve korábban daganaton átesett betegek nem szedhetik az infiximabot.

A gyógyszert fokozott fertőzésveszéllyel, különösen tuberculosis kialakulásával hozták összefüggésbe. Az infliximab szedése előtt szükség lesz egy mellkas röntgen végzésére vagy tuberculin bőrpróbára, hogy megállapítsák, hogy van-e szervezetében aktív tuberculosis. Tekintettel arra, hogy az infliximab egér fehérjét is tartalmaz, súlyos allergiás reakciót hozhat létre egyes betegekben, azonban ez a reakció akár a kezelés megkezdése után két héttel is jelentkezhet. Fokozhatja továbbá a vérképzőszervi problémákat és a daganatok kialakulását is.

Ha egyszer megkezdik az infliximab kezelést, akkor ez általában egy hosszú távú fenntartó terápia lesz, aminek hatékonysága idővel csökkenhet.

Kitapadásgátlók

Ahhoz, hogy az immunvédekezés részét képező aktivált T-sejtek a kapillárisokból a szövetekbe vándoroljanak meg kell tapadniuk és át is kell jutniuk az érfalon. A kapcsolódást gátló monoclonalis antitesteket szelektív adhéziós molekulagátlóknak (anti-SAM) nevezzük, ezek a gyógyszerek ezzel megakadályozzák az immunsejtek belekbe történő átjutását.

A gyógyszercsoportba több hatóanyag tartozik, ilyen az alfa-4-integrin ellenes antitest (natalizumab), illetve az alfa-4-béta-7-integrin ellenes antitest (vedolizumab).

Egyéb készítmények a panaszok enyhítésére

A gyulladás kordában tartása mellett bizonyos gyógyszerek segíthetnek a colitis ulcerosa tüneteinek enyhítésében. A betegség súlyosságától függően orvosa az alábbiak közül javasolhat.

  • Hasfogók. A különböző rostkiegészítők, például a psyllium por vagy a metilcellulóz azáltal enyhítheti a hasmenéses panaszokat, hogy fokozza a széklet tömegét. Súlyosabb hasmenés esetén a loperamid lehet hatékony. Fokozott óvatossággal használja a hasfogókat, mert fokozzák a toxicus megacolon kialakulásának kockázatát!
  • Székletlazítók. Bizonyos esetekben a belek duzzadása beszűkítheti a vastagbelet, ezáltal székrekedést előidézve. Beszéljen orvosával, mielőtt bármilyen székletlazítót kezdene szedni, mert még a vény nélkül kapható készítmények is túl erőteljesek lehetnek az Ön beleinek!
  • Fájdalomcsillapítók. A mérsékelt fájdalom csillapítására orvosa paracetamol hatóanyagú gyógyszer szedését javasolja. Ne használjon aspirint, ibuprofent vagy naproxent, mert ezek valószínűleg rontani fogják a tüneteket.
  • Vaspótlás. Ha a vastagbélgyulladás krónikus vérzéssel jár, akkor vashiányos vérszegénység alakulhat ki. A vaspótlás segítségével a vas raktárak szintje normalizálható, és csökkenthető az anaemia ezen formája, amennyiben a vérzést sikerült megszüntetni.
  • Probiotikumok. Felmerült bizonyos pre- és probiotikus törzsek előnyös hatása a gyulladásos bélbetegségek kezelésében. Különösen krónikus hasmenésben szenvedők számára ajánlottak a probiotikumok colitis ulcerosában.

A kezelés sikeréhez és a remisszió eléréséhez elengedhetetlen a gyógyszerek mellett az életvitel és a táplálkozás megváltoztatása.

Nikotintapaszok
Ezek a tapaszok, amik ugyanolyanok, mint a dohányzásról leszokók által használt tapasz, egyes betegekben (különösen a korábban dohányzó betegeknél) rövid távú javulást eredményeznek a colitis ulcerosa fellángolásakor. Jelenleg még nem teljesen tisztázott és vitás, hogy hat-e a nikotintapasz. Beszéljen orvosával, mielőtt kipróbálja ezt a kezelést! Semmiképp ne kezdjen el azonban dohányozni a colitis ulcerosa kezelésére! A dohányzás által okozott betegségek sokkal veszélyesebbek, mint a colitis ulcerosa tünetei.

Műtéti megoldás: kolektómia

A colitis ulcerosa esetében műtét súlyos szövődmények esetén merül fel, amennyiben az étrendi, életviteli változások, a gyógyszeres terápia és az egyéb kezelések együttesen nem enyhítik a tüneteket. A colitis ulcerosás betegek körülbelül 25-40 százalékának idővel műtétre lesz szüksége.

Műtéti javallat az életet veszélyeztető vastagbél eredetű vérzés, az átfúródás vagy a szövettanilag bizonyított vastagbélrák. Relatív műtéti indikáció a toxikus megacolon, valamint a hagyománys kezelésekre nem reagáló (terápia refrakter) colitis ulcerosa. A bélen kívüli kórformák közül a PSC lefolyását nem befolyásolja a műtét, azonban hemolitikus anémiában beavatkozás terápiás értékű lehet.

Műtéttel a colitis ulcerosa által okozott panaszok enyhíthetők, azonban ez gyakran a teljes vastagbél eltávolításával (colectomia, magyaros írásmóddal kolektómia) jár. Kétféle megoldás áll rendelkezésre a bél műtét utáni kivezetésére, mérlegelést igényel a megfelelő módszer kiválasztása.

  • Ileosztóma - A vastagbél eltávolítása után a hason képzett nyíláshoz egy kis zsákot csatlakoztatnak, amelyben a széklet gyűlhet. Ez az ileosztóma.
  • Ileoanalis anastomosis - Az eljárással a sebész létrehoz egy kis tasakot a vékonybél végső szakaszából, amit aztán közvetlenül hozzácsatlakoztat a végbélhez. Ezzel a normálishoz közelebb álló módon üríthető a széklet, nincs szükség zsák használatára. Előfordulhat azonban, hogy naponta akár 5-7 alkalommal lesz nagyobb mennyiségű vizes széklete, mivel a székletből nem tud a víz a vastagbél szakaszokban visszaszívódni.

Tovább Életviteli tanácsok colitis ulcerosa esetén

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Forrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
Aktualizálta: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász

Cikkajánló

Colitis ulcerosa
A colitis ulcerosa, vagyis a fekélyes vastagbélgyulladás a gyulladásos bélbetegségek egyik fajtája, ami az emésztőrendszer krónikus gyulladásával jár, jellegzetesen hasi fájdalom és hasmenés kíséri. A betegség befolyásolhatja a mindennapi életvitelt, és néha életveszélyes szövődményekhez vezethet.
HELLP-szindróma
HELLP-szindróma

Mi okozza? Mit tehet a megelőzés érdekében?

Boka- és lábdagadás
Boka- és lábdagadás

Érrendszeri rendellenesség okozhatja.

WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, Dr. Szigeti Nóra
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Plósz János

Dr. Plósz János

Belgyógyász, gasztroenterológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tamássy Klára

Dr. Tamássy Klára

Gasztroenterológus, Belgyógyász

Budapest