Vastagbéltükrözés - A kolonoszkópia menete

Dr. Plósz János
szerző: Dr. Plósz János, gasztroenterológus - WEBBeteg
aktualizálta: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász frissítve:

A vastagbéltükrözés napjainkban is a legmegbízhatóbb módszer a bélbetegségek kivizsgálásában. A diagnosztika mellett terápiás lehetőséget is biztosít, ezért sokszor az egyéb vizsgálómódszerek alkalmazása után is szükségessé válik a kolonoszkópia elvégzése.

Mi a kolonoszkópia és mikor indokolt az elvégzése?

A kolonoszkópia (colonoscopia) a végbél (rectum), a szigmabél, a vastagbél, illetve a vékonybél-vastagbél átmenet (terminalis ileum) vizsgálatára szolgáló endoszkópos eljárás, amelynek során a vizsgáló a nyálkahártya valós képét látja.

A vastagbéltükrözés indikációi a következők lehetnek:

50 éves kor fölött mindenkinek ajánlott kolonoszkópiát végeztetnie, panasz esetén korábbi életkorban is.

A vizsgálatot általában éber állapotban végzik, de lehetőség van bódítás kérésére is, amitől a tudat kissé tompulttá válik, de nem minősül általános altatásnak. Altatásos vastagbéltükrözés olyan esetekben javasolt, amikor a páciens nem tud együttműködni, vagy jelentős összenövések, megtöretések vannak a bélben, ami miatt a felhatolás nehezített, elhúzódó, fájdalmas lehet.

A kolonoszkópia előkészületei

Béltisztítás

A vizsgálat 3-4 napos étrendi (rost-, salakszegény táplálkozás) és gyógyszeres előkészítést (béltisztító hashajtást) igényel. Általában a vizsgálatot megelőző napon könnyű, rostszegény reggeli után javasoljuk a hashajtó bevételét.

Hashajtásra számos lehetőségünk van, de a legkíméletesebb és legjobb tisztasági fok a vényköteles hashajtó oldatokkal érhető el. A doboz 2 tasakot tartalmaz, melyeket kb. 5 óra különbséggel javasolt meginni. Mindkét adag hashajtó por után legalább 1,5-2 liternyi rostmentes, lehetőleg színtelen folyadékot (víz, tea, szűrt alma- vagy szőlőlé, szűrt húsleveslé stb.) javasolt meginni a megfelelő béltisztaság eléréséhez.

Közvetlenül a vizsgálat előtt a páciens még 1-2 beöntést kaphat, ha a vizsgálat reggelén még mindig barna székletet észlel.

Laborvizsgálat

Minden endoszkópos beavatkozás előtt szükséges vérvétel, a vérkép, vérzési és alvadási paraméterek ismerete.

Gyógyszerszedés

A vastagbéltükrözéssel járó sérülés- és vérzésveszély miatt fontos a véralvadásgátló (Syncumar, Marfarin, Pradaxa, Eliquis) és vérlemezkegátló (Aspirin, Clopidogrel) szerek szedésének átmeneti felfüggesztése. Amenyniben a véralvadásgátló szer nem hagyható ki teljes mértékben pl. műbillentyű miatt, akkor átmenetileg heparin (LMWH) injekció adása szükséges a korábban szedett gyógyszerek helyett, melyet a vizsgálat előtt 12 órával javasolt elhagyni.

A cukorbetegek esetében orvosukkal egyeztetve szintén szükséges lehet a diabéteszgyógyszer adagolásának módosítása, mivel a vizsgálat előtti diéta és béltisztítás befolyásolja a vércukorszintet.

A vizsgálat elvégzéséhez írásos beleegyezés szükséges.

Részletesen Mire figyeljen béltükrözés előtt? Felkészülés a kolonoszkópiára

Hogyan zajlik a vastagbéltükrözés?

Kolonoszkópia során a páciens a bal oldalára fekszik felhúzott lábakkal. A vizsgálat alatt, az orvos utasítására, asszisztensi segítséggel a hátára, esetleg jobb oldalra, illetve ritkán hasra is kell fordulnia a páciensnek.

Az eszközt csúszást elősegítő zselével kenjük be, majd óvatosan a végbélbe vezetjük. A vizsgálat során a vastagbelet levegő befúvásával, illetve időnként víz bejuttatásával feltágítjuk. A vizsgálat célja, hogy az eszközzel lassan a vékonybél-vastagbél beszájadzásig jussunk el, átnézve a teljes bélszakaszt. A vastagbéltükrözés időtartama 10-40 perc lehet.

Kolonoszkópia, vastagbéltükrözés
Kolonoszkópia, vastagbéltükrözés

A vizsgálat alatt az eszköz miatt székelési ingert, a befújt levegő miatt haspuffadást, hasi görcsöket, a beleket borító hashártyalemezek feszülése miatt hasi fájdalmat érezhet a páciens. Azon pácienseknél, ahol hasi műtétek összenövéseket okoztak, ezek a panaszok gyakrabban jelentkeznek. A bódítás és az altatás szédülést, hányingert, hányást, csuklást okozhat.

Az endoszkópos eszköz

Kolonoszkópiához korábban száloptikás eszközöket használtak, jelenleg már a legtöbb laborban videoendoszkópok vannak. Utóbbi esetben a 130-150 cm hosszú, hajlékony, irányítható véggel rendelkező, ujjnyi vastag eszköz végén mini videokamera van, melynek jelét a vizsgáló külső monitoron figyeli. A vizuális megtekintéshez világítás is szükséges, ezt nagy fényerejű, hideg fényforrás biztosítja. Lehetőség van a vizsgálat során levegő és víz bejuttatására és szívással való eltávolítására, melyek szintén szükségesek a vizsgálat elvégzéséhez. Emellett az eszközben van egy munkacsatorna is, amelyen keresztül különböző fogók, biopszias mintavevő eszközök vezethetők fel, így ha szükséges vizsgálat közben szövettani mintavétel, polipeltávolítás, illetve vérzéscsillapítás is kivitelezhető.

A vizsgálat során szövődményként bélperforáció, a polip eltávolításának helyén vérzés jelentkezhet. Ez utóbbi általában endoszkópos úton egyidejűleg ellátható, előbbi műtétet igényel.

Részletesen A kolonoszkópia lehetséges szövődményei

A vizsgálat befejezése után

Vastagbéltükrözést követően a páciens azonnal leletet kap, mivel a vizsgálatot végző orvos valós időben látja a bélfal állapotát, elváltozásait. Amennyiben szövettani mintavétel is történt a vizsgálat során, annak eredménye 1-2 hét múlva várható.

Éber állapotban végzett komplikációmentes vizsgálat esetén a páciens távozhat az intézményből. Ha terápiás beavatkozás is történt, ennek kockázatától függően intézeti megfigyelés is szükséges lehet. Bódítást vagy altatást követően rövid megfigyelés, pihenés szintén szükséges, illetve a gépjárművezetés tilos. Bódításban végzett kolonoszkópiára érkező páciens kísérővel hagyja el a helyszínt.

Alternatív vizsgálati módszerek

A vastagbéltükrözést a vizsgálattal járó kellemetlenségek miatt sokan próbálják más módszerekkel kiváltani. A vastagbél vizsgálatára valóban léteznek egyéb vizsgálati módszerek is, de diagnosztikai értékük messze alulmúllja a vastagbéltükrözését, illetve egyik képalkotó módszer sem tesz lehetővé terápiás beavatkozást sem. Amennyiben az alternatív vizsgálati módszerek során felmerül bélnyálkahártya elváltozás gyanúja, a vastagbéltükrözés nem kerülhető el.

Irrigoscopia (röntgenvizsgálat) - Hasonló előkészületet követően a végbélen át beöntéssel röntgen kontrasztanyagot juttatnak a vastagbélbe, majd röntgen-átvilágítással történik a vizsgálat. A módszer csak diagnosztikus, és az egymásra vetülések, székletmaradványok zavarhatják a kép orvosi megítélést.

CT-kolonoszkópia - Szintén alapos béltisztítás után a végbélen keresztül levegővel töltik meg a vastagbelet, majd CT-vizsgálat történik. Ezt követően számítógépes feldolgozás eredményeképpen a vastagbél-nyálkahártya képe megjeleníthető. Korlátai hasonlóak az irrigoscopiához, bár a nyálkahártya sokkal jobb megítélését teszi lehetővé. Bővebben: CT-kolonoszkópia

Kapszula endoszkópia - Napjaink nagy slágere a kapszula endoszkópia. Jelenleg ez csak vékonybél vizsgálatára alkalmas, de folynak fejlesztések, hogy vastagbél-vizsgálatra is alkalmas metódust hozzanak létre. Bővebben: Kapszula-endoszkópia

Amennyiben nem indokolt a teljes vastagbél átvizsgálása, a kolonoszkópia helyett végbéltükrözés vagy részleges vastagbéltükrözés, azaz szigmoidoszkópia történik.

Részletesen A vastagbélrák szűrési lehetőségei, kivizsgálása

Dr. Plósz JánosForrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Plósz János, belgyógyász, gasztroenterológus
Aktualizálta: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász

Cikkajánló

Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta
WEBBeteg - Dr. Kónya Judit, családorvos
WEBBeteg összeállítás
Oxygen Medical - Dr. Mármarosi István, gasztroenterológus
WEBBeteg - Dr. Lesznyák Judit, csecsemő- és gyermekgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Plósz János

Dr. Plósz János

Belgyógyász, gasztroenterológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tamássy Klára

Dr. Tamássy Klára

Gasztroenterológus, Belgyógyász

Budapest