A gyulladásos bélbetegség kockázatát növelik egyes antibiotikumok

szerző: Szegő Miklós, fordító - WEBBeteg
lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos megjelent:

Egyre fiatalabbaknál jelentkeznek a gyulladásos bélbetegségek (IBD) a magyar lakosság körében is. Ezek közül a Crohn-betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás (colitis ulcerosa) a leggyakoribb. Az IBD ott válik egyre gyakoribbá, ahol a gyors gazdasági fejlődés és a fokozott higiénia mellett gyakrabban alkalmazzák az antibiotikumokat.

Hasi fájdalom, puffadás, hasmenés a colitis ulcerosára és a Crohn-betegségre egyaránt jellemző tünetek, de előrehaladott állapotban véres székletet, lázat, hirtelen fogyást is okozhatnak. A Crohn-betegség az emésztőrendszer bármelyik szakaszát érintheti, sőt a vékony- és vastagbelet együttesen is. A páciensek sokszor allergiára, túlzott mértékű ételfogyasztásra gyanakodnak, ezért jellemző, hogy csak a súlyosabb tünetek jelentkezésekor fordulnak orvoshoz, így akár éveket is késhet a diagnózis felállítása.

Növekszik az a felismerés, hogy a bél baktériumflórája fontos szerepet játszik az ember egészségének fenntartásában. Ezért a kutatókban felmerült az a kérdés, hogy vajon az antibiotikumok megzavarhatják-e és tartósan megváltoztathatják-e ezt a sérülékeny baktériumflórát. Ez pedig potenciálisan befolyásolhatja-e a gyomor-bélrendszeri betegségek kockázatát.

Nos, a válasz egyértelműen: igen – állapította meg a svédországi Karolinska Intézet és az amerikai Harvard Medical School kutatóinak tanulmánya, amely a The Lancet Gastroenterology & Hepatology folyóiratban jelent meg. “Azt hiszem, ez a tanulmány megerősíti azt, amit sokan gyanítottunk, hogy az antibiotikumok, amelyek hátrányosan befolyásolják a bélflórát, az IBD kockázati tényezői" – mondta Dr. Long Nguyen, a Massachusettsi Általános Kórház munkatársa.

Egy svéd epidemiológiai tanulmány (ESPRESSO) révén a kutatók csaknem 24 000 új IBD-esetet azonosítottak (16 000 fekélyes vastagbélgyulladás és 8000 Crohn-betegség), és összehasonlították őket 117 000 kontroll alannyal az általános lakosság köréből. Rájöttek, hogy az antibiotikumok korábbi alkalmazása az IBD majdnem kétszer nagyobb kockázatával járt együtt! Mind a fekélyes vastagbélgyulladás, mind a Crohn-betegség kialakulásának fokozott kockázatát figyelték meg a széles spektrumú antibiotikumhasználat esetében.

Az IBD a svéd lakosság közel 1 százalékát érinti, és jelentős hatással lehet a betegek életére.

"Fontos meghatározni az IBD kockázati tényezőit, végső soron a betegség megelőzése a célunk" – mondta Jonas F Ludvigsson professzor, az Örebro Egyetemi Kórház gyermekorvosa és az Orvosi Epidemiológiai és az Orvosi Osztály professzora. "Ez teszi a svéd regisztereket ideálissá az IBD kockázati tényezőinek tanulmányozásához. "Tanulmányunk újabb adalékokkal szolgál ahhoz, hogy felhívjuk a figyelmet a felesleges antibiotikumhasználat elkerülésére" – fűzte hozzá.

Kapcsolódó

WEBBeteg logó Forrás: WEBBeteg
Szegő Miklós, fordító;
Antibiotics associated with increased risk of inflammatory bowel disease (ScienceDaily)
Lektorálta: Dr. Árki Ildikó, háziorvos

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Pászthory Erzsébet, gasztroenterológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus
WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Plósz János

Dr. Plósz János

Belgyógyász, gasztroenterológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tamássy Klára

Dr. Tamássy Klára

Gasztroenterológus, Belgyógyász

Budapest