Őssejtterápia a Crohn-betegség okozta végbélsipoly gyógyításában

WEBBeteg összeállítás
frissítve:

A Crohn-betegség egyik legjelentősebb szövődménye a végbélsipoly kialakulása. A sipolyt megszüntető műtét során az érintett területre juttatott őssejtekkel támogatható a bélfal regenerálódása és a beavatkozás hosszú távú eredményessége. Az eljárást néhány év óta magyarországi klinikákon is alkalmazzák.

A Crohn-betegség a gyulladásos bélbetegségek egyik típusa, Magyarországon a különböző becslések 20-50 ezer közöttire teszik az érintettek számát. Az esetek többségében 20-40 éves korban alakul ki a kórkép. A betegség nem gyógyítható és pontos kiváltó oka sem ismert, de kezeléssel és gondozással elérhető a tünetmentesség.

A tartósan fennálló gyulladás a teljes tápcsatornát érintheti a szájüregtől a végbélnyílásig, bárhol okozhat fekélyeket, de a panaszok többsége a belekhez kötődik. Vezető tünete a felszívódási nehézségek miatt bekövetkező fogyás, a nyákos, időnként véres hasmenés, és a görcsös hasfájás.

Perianális sipoly Crohn-betegségben

A betegség egyik, az életminőséget leginkább rontó szövődménye a végbélsipoly (perianális sipoly, fisztula), azaz a végbél mellett kialakuló gennyes, időnként székletes váladékot eredményező „járat”. A Crohn-betegek mintegy harmadánál jelentkezik a probléma a betegség valamely szakaszában; van olyan beteg, akinél ez az egyetlen, illetve első tünet, másoknál a betegség előrehaladásával alakul ki a sipoly.

A Crohn-betegség kezelése alapvetően a gyógyszeres biológiai terápián nyugszik, a végbélsipoly gyógyításában azonban a gasztroenterológus belgyógyász és a sebész szakorvos szoros együttműködésére van szükség. A hagyományos sipolyműtét során a sebészek egy speciális, a váladék ürülését segítő fonalat (seton) helyeznek be, mely lehetővé teszi a fokozatos gyógyulást.

A perianális sipoly mindazonáltal a betegség legnehezebben kezelhető formája, a gyógyszeres terápiára sok esetben rezisztenssé válik a beteg, és a hagyományos sipolyműtét sikeressége is alacsonyabb Crohn-betegek esetén.

Az őssejtbeültetéssel kiegészített műtét

A perianális sipolyok sebészi terápiájának eredményességét jelentősen javítja egy Magyarországon néhány év óta alkalmazott eljárás, amely során őssejteket juttatnak a sipoly által érintett területre.

Az eljárás egy előkészítő műtétből és egy második, az őssejt beadását jelentő beavatkozásból áll. Ennek során a sebész injekcióval juttat őssejteket a bélszakaszon belül lévő sipolynyílás környékére, illetve a sipolyjárat mellé. Az őssejtek a környezetükhöz alkalmazkodva olyan sejttípussá alakulnak, amilyen szövetbe kerülnek, ebben az esetben kötőszöveti sejtté alakulva segítik elő a sipolynyílás bezárását.

Az új eljárás csaknem duplájára emeli a Crohn-betegeknél sipoly hosszú távú megszűnésének esélyét, a várható eredményesség 45-50 százalékos. A klinikai vizsgálatok szerint az őssejt terápia jól tolerálható, az őssejtekkel kezelt betegeknél kedvezőtlen mellékhatásokkal sem kell számolni a placeboval kezelt betegekhez képest.

Gyakorlati tudnivalók

Az eljárást a Nemzeti Egészségbiztosítás Alapkezelő (NEAK) egyedi méltányosság alapján finanszírozza, szakorvosi javaslat alapján. A beavatkozásnak több előfeltétele van, mivel a kivitelezhetőséget befolyásolja a sipolyjárat, illetve további feltétel, hogy a beteg legalább hat hónapig tartó biológiai terápiát kapjon.

A felhasznált őssejteket idegen donorok zsírszövetéből nyerik, azaz nincs szükség őssejtek levételére az érintett betegtől.

Az eljárás elérhető több hazai centrumban is a fővárosban és vidéki klinikai központokban egyaránt. A terápiához minden európai központ számára egy spanyolországi cég biztosítja az őssejteket, melyeket 24 órán belül kell felhasználni.

Lásd még A Crohn-betegség és tünetei

WEBBeteg összeállítás - Semmelweis Egyetem (dr. Ferreira Gábor, dr. Miheller Pál), Pécsi Tudományegyetem (Dr. Baracs József), Debreceni Egyetem (dr. Papp Mária) közlemények

Cikkajánló

Crohn-betegség
A Crohn-betegség kezelése elsősorban gyógyszeresen történik, bizonyos esetekben azonban műtéti beavatkozásra van szükség. A megfelelő kezelés segítségével a Crohn-betegségben szenvedők képesek a rendes napi életvitelre.

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Plósz János

Dr. Plósz János

Belgyógyász, gasztroenterológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tamássy Klára

Dr. Tamássy Klára

Gasztroenterológus, Belgyógyász

Budapest