Májfájdalom: milyen problémáknál, milyen stádiumban, pontosan hol érzi a beteg?

Dr. Dunás-Varga Veronika
szerző: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász - WEBBeteg
megjelent:

Fájhat-e egyáltalán a máj? Kezdjük egy fontos tévhit eloszlatásával. A máj nem rendelkezik saját fájdalomérző receptorokkal, mint például a bőrünk. Mégis szoktuk azt mondani, hogy májtáji fájdalmat érez, vagy „fáj a mája”. Ennek hátterében nem magának a máj állományának, hanem általában a májat körülvevő finom hártyának, a májtoknak a feszülése, sérülése áll.

A fájdalom lokalizációja

A májtáji fájdalom egy típusosan a jobb bordaív alatt jelzett fájdalom, ami lehet lokalizált vagy kisugárzó. Lokalizáltnak nevezzük azt, amikor csak egy ponton érezzük a fájdalmat, kisugárzó fájdalomról akkor beszélünk, hogyha a jobb bordaív alól kiinduló fájdalomérzet a gyomor vagy pl. a hát, lapocka irányába sugárzik. Utóbbi esetben gyakran nem a májat érintő betegség igazolódhat.

A fájdalom típusa

Leggyakrabban egy tompa, nyomó jellegű fájdalomról számolnak be, ami esetenként mozgás (pl. előrehajolás, hasprés) hatására fokozódhat; ritkábban szúró, görcsös jellegű. Nem jelenthető ki az, hogy minél rosszabb, erősebb a fájdalom, annál komolyabb bajra hívja fel a figyelmet.

A fájdalom lehetséges okai

1. Zsírmáj (Steatosis hepatis): A máj elzsírosodása az esetek jelentős többségében nem okoz fájdalmat. Azonban a máj megnagyobbodása járhat a májtok feszülésével is. (Logikusan jelentős májmegnagyobbodás esetén jelentkezik.) Ezt általában hasi diszkomfort, jobb bordaív alatt érzett tompa, nyomó fájdalomként élik meg, kísérheti teltségérzet, puffadás.

2. Alkoholos vagy nem alkoholos steatohepatitis: korábbi cikkeinkben a betegségeket már részleteztük. Jellemző tünetek között szerepel a jobb bordaív alatti fájdalom.

Bővebben

3. A máj gyulladása: A felhalmozódó gyulladásos sejtek által termelt anyagok hatására a máj állománya duzzadttá válik, a májtok feszülését okozza. Számos ok állhat a háttérben, leggyakrabban vírusos eredetre kell gondolnunk, azonban autoimmun eredetű betegségek, akut májelégtelenséget okozó mérgezések (toxinok, gyógyszerek) esetén is észlelünk fájdalmat.

Bővebben Májgyulladás - Okok, tünetek és kezelés

4. Májon belüli (intrahepatikus) térfoglalások (pl. májtályog, ciszta, daganat): fontos hangsúlyozni, hogy a legtöbb térfoglalás nem okoz tünetet! Ha azonban méretéből adódóan nyomási tünetet okoz, vagy a májfelszínhez közel helyezkedik el, jobb bordaív alatti fájdalom jelentkezhet.

Bővebben Májciszta vagy májdaganat?

5. Éreredetű (vaszkuláris) rendellenességek: pl. portális véna (Vena portae) trombózis, Vena mesenterica trombózis, lépvénatrombózis, igen ritka esetekben Budd-Chiari-szindróma. Az elváltozások közös jellemzője, hogy a máj vénás keringésében elfolyási, áramlásakadályozottság alakul ki. Vénás pangás hatására a máj duzzadttá válik, a májtok feszülése fájdalomérzetet okoz. Ritkábban artériás oldalon is kialakulhat elzáródás.

6. Mechanikai sérülés: általában hasat ért tompa trauma esetén rongálódhat, zúzódhat, esetleg repedhet meg a máj. Műtétek, szövettani mintavétel (biopszia) után is kialakulhat fájdalom.

7. A jobb bordaív területéről induló vagy oda sugárzó fájdalom: Lokalizációja gyakran megtéveszti a laikusokat. „Májfájdalom” hátterében gyakran igazolódhat epekövesség, epehólyag-gyulladás, hasnyálmirigy-gyulladás, vesekövesség.

Ezek is érdekelhetik

8. Ritka kórokok: pl. Fitz-Hugh-Curtis-szindróma: májtokgyulladás a májállomány érintettsége nélkül.

Kezelés

Törekedni kell a máj kímélésére. Ezt általánosságban elérhetjük zsír- és fűserszegény diétával, alkoholtilalommal. Kipróbálhatóak természetes, gyógynövény-eredetű májvédő készítmények. Erős fájdalom esetén átmenetileg az egyéni érzékenységet figyelembe véve fájdalomcsillapító, görcsoldó gyógyszerek adhatóak (pl. metamizol, drotaverin, NSAID). Amennyiben a fájdalom térfoglalás vagy keringési zavar miatt alakul ki, oki terápiára kell törekedni.

Tovább

Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyászForrás: WEBBeteg
Szerző: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász

Felhasznált irodalom:

  • WebMD

  • Asif A. Hitawala et al: Budd-Chiari Syndrome

  • Nicolas M. Intagliata et al: Diagnosis, Development and Treatment of Portal Vein Thrombosis in Patients With and Without Cirrhosis (2019)

  • Emanuelle Valeriani et al: Splanchnic Vein Thrombosis (2019)

Cikkajánló

Májbetegségek első tünetei

Dr. Vitális Zsuzsanna, gasztroenterológus
Máj
A máj a szervezet nagyon fontos szerve, melynek központi szerepe van az anyagcserében és a méregtelenítésben is, valamint az emésztés egyik szinte nélkülözhetetlen nedvét, az epét választja ki.
Karácsonyi ételeink
Karácsonyi ételeink

Újragondolva egészségesebb verzióban.

Feledékenység
Feledékenység

Mi okozhatja még demencián kívül?

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Vitális Zsuzsanna, gasztroenterológus
WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg összeállítás

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Plósz János

Dr. Plósz János

Belgyógyász, gasztroenterológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tamássy Klára

Dr. Tamássy Klára

Gasztroenterológus, Belgyógyász

Budapest