Áteresztő bél szindróma

Dr. Ujj Zsófia Ágnes
szerző: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus - WEBBeteg
megjelent:

Az áteresztő bél vagy szivárgó bél szindróma gyakran előforduló, kellemetlen tüneteket okozó kórkép.

Mi állhat a háttérben?

Amikor sérül az egyensúly az emésztőrendszer területén, a bélnyálkahártya károsodhat, így nem képez megfelelő barriert, vagyis védőgátat, és nem csak az élettanilag megfelelő tápanyagokat juttatja át a bélfalon a vérerek felé. Ennek pedig számos következményes tünete és szövődménye lehet.

A leggyakoribb okok, melyek a háttérben állhatnak:

  • A bél természetes baktériumflórájának felborulása: Akár megelőző gyulladás, tartós antibiotikumszedés, krónikus hasmenés, felszívódási zavar (pl. lisztérzékenység vagy laktózintolerancia), de bármely más krónikus betegség, vagy bizonyos gyógyszerek (akár fájdalomcsillapítók és gyulladáscsökkentők) szedése is hozzájárul.
  • Étrendi hiba: A nem megfelelő táplálkozás, a sok szénhidrát – fehér liszt, fehér cukor –, finomított ételek, tartósítószerek bevitele következtében változik a normál flóra, ráadásul a nem megfelelő baktériumok könnyebben el tudnak szaporodni.
  • Immunhiányos állapot, az immunműködés zavara, melyek során szintén a nyálkahártya károsodik, a nem megfelelő bélflóra miatt.

Jellegzetes tünetek

A hasi panaszok széles skálán mozoghatnak, függhetnek aktuálisan az elfogyasztott tápanyagoktól is. Egyes ételek rontják a panaszokat, mások kímélik a bélnyálkahártyát. A hasi fájdalom, hasi diszkomfort, puffadás, de a hasmenés, szelek gyakori távozása, a böfögés, savas panaszok, hasmenés is jelezhetik az áteresztő szindróma jelenlétét.

Másodlagosan a tápanyagok hibás vagy elégtelen felszívódása (malabsorptio) miatt tápanyaghiány, fogyás, alultápláltság, izomgyengeség, csontritkulás is jelentkezhet. A vas, vitaminok, nyomelemek, de akár a fehérjék elégtelen felszívódása pedig következményesen vérszegénységet, az immunrendszer további gyengülését, máj-, veseproblémákat, az anyagcsere és hormonális rendszer felborulását, pajzsmirigyeltéréseket is okozhat.

Ebből is látható, hogy a kórképpel foglalkozni kell!

Hogyan lehet igazolni az eltérést?

A panaszok jelentkezésekor megszokott esetben történik egy fizikális vizsgálat, laboratóriumi mintavétel, illetve képalkotóként hasi ultrahang. Amennyiben ezek más betegséget nem igazolnak, számos kiegészítő vizsgálatra is sor kerülhet, mire a diagnózis felállításra kerül, többek között széklettenyésztés, ételallergia panel, lisztérzékenység irányában vizsgálat, gyomortükrözés vagy vastagbéltükrözés. Sokszor a laktózintolerancia irányában történő terheléses kilégzési teszt visz előrébb, de más hatóanyaggal történő terheléses vizsgálat is elvégzésre kerülhet.

Mi lehet a kezelési lehetőség?

Kezelés akkor lehetséges vagy indokolt, amikor ismert a háttérbetegség. Azt természetesen kezelni kell. Emellett probiotikumok, orvosi előírás szerint antibiotikum alkalmazása válhat szükségessé, illetve a panaszok tüneti kezelése (görcsoldó, puffadást mérséklő szerek).

Mit lehet életmódváltásként tenni és azzal elérni?

Életmódváltás mindenképpen szükséges ahhoz, hogy tünetmentessé váljunk, illetve hogy a bélnyálkahártya regenerálódjon.

Étrendben egészséges, változatos táplálkozás javasolt, illetve a túlfinomított, és egyben túlzott szénhidrátbevitel visszaszorítása szükséges. Előnyben részesítendő a lassan felszívódó szénhidrátok fogyasztása. A cukrozott üdítők kerülendők, helyettük tiszta vizet fogyasszunk. Javasolt sok zöldség-, bőséges rostfogyasztás, a fehérjebevitel, halak fogyasztása. Az erjesztett élelmiszerek (pl. kefir) jók lehetnek.

Sokszor a testmozgás is hozzátesz a javuláshoz. A túlsúly, illetve az ülő életmód ártalmas. Igyekezzünk elérni és megtartani az ideális testsúlyunkat, illetve kompenzálni az ülőmunka negatív hatását!

Tovább ront az érintettek állapotán az alkoholfogyasztás és a dohányzás, ezért ezek kerülendők.

Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Cikkajánló

Szájüregi rák
Szájüregi rák

Mely ételek növelik és mik csökkentik kockázatát?

A torokfájás
A torokfájás

Hogyan segíthetünk gyermekünknek?

WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Pászthory Erzsébet, gasztroenterológus, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Gócs Viktor, infektológus
Budai Allergiaközpont - Dr. Polgár Marianne, gyermekgyógyász, gasztroenterológus
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Plósz János

Dr. Plósz János

Belgyógyász, gasztroenterológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tamássy Klára

Dr. Tamássy Klára

Gasztroenterológus, Belgyógyász

Budapest