Zsírszéklet (steatorrhea)
Zsírszékletnek (steatorrheának) nevezzük, ha a székletben felesleges zsír található. Jellemzője, hogy ilyen esetekben a széklet mennyisége megnő, színe halványabb, felülete zsíros/olajos fényű, kifejezetten bűzös, és a víz felszínén lebeg.
Szervezetünkben a zsírok emésztéséért az epe és hasnyálmirigy által termelt nedv együttesen felel. A zsírok hatékony felszívódásához epesavakra, emésztő enzimekre, valamint ép, normálisan funkcionáló vékonybél nyálkahártyára van szükség. Amennyiben ennek a rendszernek bármely eleme elégtelenül működik, kialakulhat a zsírszéklet.
A zsírszéklet lehetséges okai
Az emésztés, vagy felszívódás károsodása zsíros székletet eredményezhet. Az okok közé tartozhat:
- exokrin hasnyálmirigy-elégtelenség (emésztőenzim-termelési elégtelenség), amely kialakulhat pl. krónikus hasnyálmirigy gyulladás, cisztás fibrózis, a hasnyálmirigy daganatos betegsége miatt, amennyiben a folyamat eléri a közös epevezetéket;
- az epével kapcsolatos elváltozások: epeutak elzáródása epekövek által (choledocholithiasis), primer szklerotizáló cholangitis, epepangás (cholestasis), vagy az epehólyag eltávolítása következtében;
- vékonybél betegségek és az ehhez kapcsolódó felszívódási zavarok: cöliákia (gluténérzékenység), a baktériumok túlszaporodása, azaz kontaminált vékonybél szindróma (SIBO), trópusi sprue, giardiasis (egy protozoon parazita fertőzés), a Zollinger-Ellison-szindróma, rövid bél szindróma, különböző gyulladásos bélbetegségek, valamint az abetalipoproteinémia;
- bizonyos gyógyszerek (pl. orlisztát);
- túlzott zsír/olaj bevitel: túlzott dió, jojobaolaj fogyasztás.
A zsírszéklet okának kivizsgálása
A steatorrhoea kivizsgálása akkor indokolt, ha a széklet volumene megnő, kinézete megváltozik, víz felszínén lebeg, kifejezetten bűzössé válik. Emellett egyéb nem specifikus zsírfelszívódási zavarra utaló jeleket is észlelhetünk, mint a krónikus hasmenés, hasi diszkomfort, puffadás, súlyvesztés.
Súlyos esetekben a bőr alatti zsírszövet- és izomtömegvesztés is bekövetkezhet, valamint a zsírban oldódó (D, E, K, A) vitaminok hiánytünetei is jelentkezhetnek. Gyermekekben növekedési rendellenesség, megkésett pubertás is előfordulhat.
Gyanú esetén különböző tesztek végezhetők, például széklet elasztáz kimutatás, valamint a lehetséges kóroknak megfelelően képalkotó vizsgálat, endoszkópia (pl. krónikus hasnyálmirigy gyulladás esetén MRCP, vékonybélbetegség esetén endoszkópos vizsgálat, szövettani mintavétellel).
Kezelési lehetőségek
Törekedni kell az oki kezelésre, azaz a zsírszékletet kiváltó kórkép terápiájára. Nézzünk néhány gyakor betegséget:
- Exokrin hasnyálmirigy elégtelenség esetén a szervezet enzimtermelése okozza a panaszokat, így kezelésként emésztőenzim-pótlás jön szóba.
- Cöliákia esetén élethosszig tartó szigorú gluténmentes diéta tartása szükséges.
- A bakteriális eredetű SIBO (kontaminált vékonybél szindróma) esetén antibiotikus kúra javasolt.
Ez is érdekelheti Milyen betegségekre utalhat a széklet színe, szaga és állaga?
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász