Pericolitis
Pericolitisnek hívjuk a vastagbelet körülölelő kötőszövet gyulladását, amihez esetenként a hashártya (peritoneum) gyulladása is társul.
Mi okozhat pericolitist?
A pericolitis kialakulásának leggyakoribb oka a vastagbélből kiinduló gyulladás továbbterjedése a belet övező szövetek felé. Ez előfordulhat diverticulitis, aktív gyulladásos bélbetegség (pl. Crohn-betegség) esetén. Ritkább esetekben azonban a környező szervek gyulladásának, betegségének szövődményeként alakul ki az állapot.
Ilyen okok lehetnek:
- Vakbélgyulladás szövődményeként.
- Heveny hasnyálmirigy-gyulladás szövődményeként.
- Heveny epehólyag-gyulladás szövődményeként.
- Vándorvese - A nem típusos pozícióban elhelyezkedő vese mechanikai irritációt okozhat a felszálló vastagbélen. Nyomhatja, „eltolhatja”, a vastagbelet, a belet ellátó vénás és nyirok hálózatra nyomásfokozódást fejthet ki, ami pangáshoz, fokozott béláteresztő képességhez vezet.
- Ritkán, de előfordulhat ileo-cökális (az a régió, ahol a vékonybél és a vastagbél találkozik) fertőzés (pl. tuberkulózis vagy actinomycosis) szövődményeként.
A pericolitis tünetei, diagnosztikája
A kiváltó ok, betegség tünetei mellett pericolitis esetén hasi fájdalom, láz, emelkedett gyulladásos paraméterek, a gyulladt terület felett izomvédekezés fordulhat elő.
Előrehaladott pericolitis esetén a gyulladt kötőszövetben, illetve a hashártya lemezek között összenövések, adhéziók alakulhatnak ki, amik később kellemetlen panaszokat (fájdalom, székelési nehezítettség, extrém esetekben akár bélelzáródás) okozhatnak.
A tünetek alapján lehet következtetni a kórképre, de pontosabb képet hasi CT, illetve MR vizsgálattal lehet nyerni.
A pericolitis kezelési lehetőségei
Mindig a pericolitis kiváltó okainak a kezelése az elsődleges. Ha kiterjedt összenövések alakulnak ki, amik panaszt okoznak, sebészeti beavatkozás (adhesiolysis) is szükségessé válhat.
Szerző: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász