A székletfogó (hasfogó) gyógyszerek működése

Dr. Szabó Zsuzsanna
szerző: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta - WEBBeteg
megjelent:

A székletfogók (hétköznapi néven hasfogók) a bélmozgás csökkentésén és a végbélzáró-izomzat befolyásolásán keresztül hatnak. Hasmenést csökkentő hatásuk már egy órán belül megfigyelhető, ugyanakkor a leggyakoribb, fertőzéses eredetű hasmenések esetén általános alkalmazásuk nem javasolt.

A székletfogók csökkentik a bélperisztaltikát (bélmozgást) és növelik az intestinalis tranzitidőt, vagyis amíg a széklet a belekben tartózkodik. Növelik a végbél záróizom tónusát, ezzel csökkentve a székletvisszatartási nehézséget és a sürgősséget.

Mikor nem ajánlott vagy tilos a hasfogók alkalmazása?

Ha székletfogókat szedünk be akut fertőzéses hasmenés esetén, akkor a kórokozóknak több idejük lesz a bélben szaporodni, lassabban ürülnek ki, így elhúzódhat a betegség. Alkalmazásukkal csak a hasmenés tüneti kezelése érhető el, nem jár a betegség valódi javulásával. Amennyiben az akut hasmenés oka ismert, minden esetben oki terápiát kell alkalmazni, bakteriális fertőzéses eredetű hasmenésben például a székletfogó gyógyszerek nem pótolják az antibakteriális kezelést.

Hasmenés esetén (különösen gyermekeknél) folyadék- és elektrolithiány alakulhat ki. Ilyen esetben a megfelelő folyadék- és elektrolitpótlás – például orális rehidrációs oldattal, szükség esetén infúziós terápiával – és a megfelelő diéta biztosítása a legfontosabb. A legtöbb ilyen készítmény 6 évesnél fiatalabb gyermeknek egyáltalán nem is adható!

Nem lehet első választandó szer a hasfogó az alábbi esetekben:

Nem szabad alkalmazni székrekedés és más olyan kórkép esetén, amikor a bélperisztaltika gátlása káros lehet: pl. bélelzáródás (ileus, subileus), vastagbéltágulat (megacolon). Szedését azonnal abba kell hagyni, ha székrekedés, haspuffadás vagy bélelzáródás alakul ki.

Ha az akut hasmenésben 48 órán belül nem következik be javulás, mindenképp orvoshoz kell fordulni!

Mikor alkalmazhatóak biztonsággal a hasfogók?

Ileostomia, azaz vékonybél-eltávolítással járó műtétek utáni állapotban alkalmazhatóak a székletfogó gyógyszerek a székletek számának és volumenének csökkentésére, valamint konzisztenciájuk javítására, a széklet tömörségének fokozására.

Szintén biztonsággal alkalmazhatóak 18 év feletti felnőtteknél orvos által diagnosztizált irritábilis bél szindrómában (IBS) jelentkező akut hasmenéses periódusok tüneti kezelésére.

Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvosForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos

Cikkajánló

Hasmenés gyermekeknél - Okok és kezelés

Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász
Hasmenés
A hasmenést többféle betegség idézheti elő, ennek megfelelően eltérő a szükséges kezelés és a megfelelő diéta. Az esetek többsége fertőzéses eredetű, a kórokozót a fertőzött ember tisztátalan keze terjeszti tovább a gyermekekre. Mi okozhatja még? Mi a teendő?
Alström-szindróma
Alström-szindróma

Miről ismerhető fel ez a betegség?

Megfázás
Megfázás

A legjobb a megfázás ellen a megelőzés.

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Mélypatakiné Dr. Áfra Júlia, szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Horváth Balázs, általános orvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Plósz János

Dr. Plósz János

Belgyógyász, gasztroenterológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tamássy Klára

Dr. Tamássy Klára

Gasztroenterológus, Belgyógyász

Budapest