Crohn-betegség: Milyen vizsgálatokra számíthat?

szerző: Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus - WEBBeteg
frissítve:

Sok betegség okozhat a Crohn-betegség tüneteivel részben megegyező panaszokat, így a diagnózis felállításához orvosa számos vizsgálat elvégzését javasolhatja.

A téma cikkei

5/1 A Crohn-betegség és tünetei
5/2 Crohn-betegség: Milyen vizsgálatokra számíthat?
5/3 A Crohn-betegség kezelése - Mi a teendő?
5/4 A Crohn-betegség szövődményei
5/5 Diéta Crohn-betegségben szenvedőknek

Vérvizsgálat

Orvosa vérvizsgálat elvégzését javasolhatja a vérszegénység (anaemia), illetve más gyulladásos bélbetegségek kizárása érdekében.

Két vérvizsgálat segítségével bizonyos antitestek jelenlétét vagy hiánya állapítható meg, amelyek segítségével esetenként eldönthető, hogy a gyulladásos bélbetegség melyik típusa áll fenn Önnél.

A vizsgálat azonban önmagában nem elég a diagnózis felállításához, mivel nem minden betegnél alakulnak ki ezek az antitestek.

Kolonoszkópia (vastagbéltükrözés)

A kolonoszkópiás vizsgálat során orvosa a teljes vastagbelet és a vékonybél szájadékát is át tudja tekinteni egy vékony, hajlékony, kamerához csatlakoztatott megvilágított cső segítségével. Az eljárás során kis szövettani mintákat lehet kicsippenteni a bélfalból, amelyet aztán a mikroszkóp alatt megvizsgálnak.

Egyes betegeknél a gyulladásos sejtek egy-egy gócba (granulomákba) tömörülve találhatók meg. Ezek kimutatása alátámasztja a Crohn-betegség jelenlétét, mivel a colitis ulcerosában nem alakulnak ki granulomák (Crohn-betegségben szenvedőknél sem mindig). A kolonoszkópia kockázatai közé tartozik a vastagbél falának kilyukasztása, illetve a vérzés.

Bővebben Vastagbéltükrözés: kolonoszkópia, béltükrözés

Flexibilis rectosigmoidoscopia

Ezen eljárás során orvosa egy vékony, flexibilis, megvilágított cső segítségével megvizsgálja a vastagbél legutolsó 60 centiméteres szakaszát. A vizsgálat általában néhány percig tart. Az eljárás korlátja, hogy a vastagbél felsőbb szakaszán lévő, illetve a vékonybélben található elváltozásokat nem mutatja ki.

Báriumos beöntés

Ezzel a vizsgálati módszerrel orvosa a vastagbeleket röntgen vizsgálat segítségével tudja megjeleníteni. A vizsgálat előtt báriumot tartalmazó beöntést kap a belekbe, ezzel egyidejűleg néha levegőt is bejuttatnak a vastagbélbe. A bárium feltölti és bevonja a belek falát, ezáltal a végbél, a vastagbél és a vékonybél egy részének sziluettje láthatóvá válik.

Mivel a báriumos beöntés nem ad annyira pontos képet, mint a kolonoszkópia, és nem teszi lehetővé a szövettani minta vételezését, manapság egyre kevésbé használják ezt a módszert a vastagbél vizsgálatára. Orvosa azonban kiegészítő vizsgálatként javasolhatja a sigmoidoscopia mellé, amennyiben a kolonoszkópia nem kivitelezhető.

Vékonybél röntgenfelvétel

Ez a vizsgálat a vékonybél azon szakaszait teszi láthatóvá, amelyet kolonoszkópiás vizsgálattal nem lehet áttekinteni. A bárium kontrasztanyag megivását követően a vékonybélről röntgenfelvételeket készítenek. A vizsgálat segítségével azonosíthatóak a vékonybél szűkületei, illetve a Crohn-betegségre jellegzetes gyulladt területek.

Bővebben Diagnosztikai módszerek - Röntgenvizsgálat

Computertomographia (CT)

Néha egy speciális röntgen technika, a computer tomographiás vizsgálat segítségével részletesebb képeket tudnak alkotni a belekről. A vizsgálat során a teljes bélszakaszt, illetve a beleken kívül álló szöveteket is áttekintik. Orvosa akkor javasolja ezt a vizsgálatot, ha pontosabban meg kell határozni a betegség elhelyezkedését és kiterjedtségét, illetve ha a szövődmények jelenlétét keresi (részleges elzáródás, abscessus kialakulása, vagy a fistulák megjelenése). A CT-vizsgálat nagyobb sugárterheléssel jár, mint a hagyományos röntgen vizsgálat.

Bővebben Diagnosztikai módszerek - CT

Capsula endoscopia

Ha Önnek a Crohn-betegségre utaló tünetei vannak, de a hagyományos diagnosztikai vizsgálatok nem mutatnak ki elváltozást, orvosa capsula endoscopos vizsgálat elvégzését javasolhatja. A vizsgálat során le kell nyelni egy kamerát tartalmazó kapszulát. A kamera ezt követően felvételeket készít, melyek aztán egy az Ön által viselt övön levő számítógépre kerülnek át. A képek innen letölthetők és egy monitoron megtekinthetők. A kapszula végighalad a gyomor-bélrendszeren, és végül a széklettel együtt távozik.

A capsula endoscopia általánosságban nagyon biztonságos. Ha azonban a belek részlegesen elzáródtak, előfordulhat, hogy a kapszula elakad a belekben, és műtéti úton kell onnan eltávolítani. Ennek megelőzése érdekében a vizsgálat előtt érdemes meggyőződni arról, hogy nincsen jelen részleges bélelzáródás.

 Dr. Zsuga Judit

Forrás: WEBBeteg összeállítás
Orvos szerzőnk: Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus

Lektorálta: Dr. Szigeti Nóra, gasztroenterológus
Tovább A Crohn-betegség kezelése - Mi a teendő?

Cikkajánló

A Crohn-betegség kezelése - Mi a teendő?

Dr. Zsuga Judit, neurológus, klinikai farmakológus, Dr. Szigeti Nóra, gasztroenterológus
Crohn-betegség
A Crohn-betegség kezelése elsősorban gyógyszeresen történik, bizonyos esetekben azonban műtéti beavatkozásra van szükség. A megfelelő kezelés segítségével a Crohn-betegségben szenvedők képesek a rendes napi életvitelre.
Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Kőműves Anikó, szakgyógyszerész, orvos- és egészségtudományi szakfordító
WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész
WEBBeteg - Dr. Tóth Sára Rebeka, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Plósz János, gasztroenterológus
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Plósz János

Dr. Plósz János

Belgyógyász, gasztroenterológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tamássy Klára

Dr. Tamássy Klára

Gasztroenterológus, Belgyógyász

Budapest