Az epekő kialakulása, tünetei és kezelése

Dr. Plósz János
szerző: Dr. Plósz János, gasztroenterológus - WEBBeteg
frissítve:

Az epekő gyakori jelenség, az európai népesség 15 százalékát érinti. Az esetek háromnegyed részében az epekövek évekig nem okoznak panaszokat (néma epekövek), ám váratlanul és gyorsan kialakulhat a fájdalmas epegörcs, egyes esetekben súlyos epeúti elzáródás. Mi vezethet epekövek kialakulásához? Milyen tünetek jelentkezhetnek? Hogyan kezelhető az epekövesség?

Az epekő téma cikkei

3/1 Az epekő tünetei, kezelése
3/2 Epekőműtét: az epehólyag-eltávolítás
3/3 Diéta epekövesség esetén

Mi az epekövesség?

A máj naponta 800-1000 milliliter epét termel, amit a máj alatt elhelyezkedő epehólyag tárol, majd az epeutakon keresztül ürül a patkóbél nevű vékonybélszakaszba. Az epe a zsírok emésztésében vesz részt: a nagyméretű zsírcseppeket kisebb részekre bontja, így a hasnyálmirigy enzimei könnyebben hozzájuk tudnak férni. Az enzimek közreműködésével a zsírok olyan kis molekulákká bomlanak, melyeket a bélsejtek már fel tudnak venni.

Bizonyos körülmények között az epe összetevői az epehólyagban kicsapódhatnak és megindulhat a kőképződés. Epekövességről (cholelithiasis) abban az esetben beszélünk, ha az epehólyagban kő kialakulása bizonyítható.

Az epekövek típusai

Az epe körülbelül 80 százalékát víz alkotja, ebben oldva koleszterin, epesavak és foszfolipidek találhatók 5-70-25 százalékos arányban. Ha ezen arányok eltolódnak, az epe besűrűsödik, túltelítetté válik, és epehomok, majd epekövek alakulhatnak ki.

  1. Az epekövek többsége, mintegy 80 százaléka koleszterinkő. Az epében található koleszterin kicsapódásával jön létre olyan esetben, amikor az életmód és a táplálkozási szokások, a májműködés zavarai vagy egyéb okok miatt megnő a koleszterin koncentrációja.
  2. A bilirubinkövek (a vörösvértest-pusztulás során létrejövő bilirubin adja az epe jellegzetes színét) fokozott vérfestéklebomlás során képződhetnek. Elsősorban hematológiai betegségben, májbetegségben vagy epeúti fertőzésekben szenvedőknél alakul ki.

Az epekövek kialakulása

Az epekövesség kialakulására hajlamosít az elhízás, a zsírokban gazdag és rostszegény táplálkozás, továbbá a magas vérzsírérték (koleszterin, triglicerid), mivel ilyenkor az epében is megnő a koleszterin koncentrációja. Hasonló folyamat zajlik le éhezés és a drasztikus fogyókúra során is.

Az epekő gyakrabban fordul elő nők körében, mint férfiaknál, különösen a terhesség és a szoptatás időszakában. Jellemzően 40 éves kor fölött gyorsul fel a kőképződés, de sokszor már fiatalabb életkorban is kimutatható a folyamat. Megfigyelhető a családi halmozódás.

A betegségek közül a cukorbetegség és az epesav-visszaszívódás zavarával járó állapotok fokozzák az epekövek kialakulásának esélyét, májzsugorban és Crohn-betegségben előfordulása pedig a 20-30 százalékot is eléri.

Az epekő tünetei

A néma epekő

Az epeköves betegek 75 százaléka tünetmentes epekőhordozó, a kövek ebben az esetben semmiféle panaszt nem okoznak. Sok esetben egy hasi ultrahangvizsgálat eredményeként derül ki, hogy epekövek találhatóak az epehólyagban.

Néma epekövek esetén kezelésre nincs szükség, de az évtizedek óta fennálló epekövesség által fenntartott krónikus epehólyag-gyulladás (cholecystitis) és az epehólyag falának tartós irritációja egyrészt maga is okozhat panaszokat, másrészt fokozza az epehólyagrák kialakulásának kockázatát. Kismértékű epehólyag-gyulladás nem jár panaszokkal, de súlyos esetben lázas állapotot eredményezhet.

Néma epekő esetén felléphet hirtelen állapotromlás, ha a kövek az epehólyagból kimozdulva elzárják az epevezetéket (epeúti elzáródás), vagy felsértik az epehólyagot, epeutakat. Az ilyenkor fellépő állapot sürgősségi kezelést igényelhet. Családi halmozódás, gyulladásra utaló ultrahangos kép, nagy méret esetén éppen ezért javasolt az epekő eltávolítása abban az esetben is, ha nem okoz közvetlen panaszokat.

Az epeköves panaszok

A fennmaradó esetekben az epekövek jellegzetes panaszokat okozhatnak. Ezek elsősorban akkor alakulnak ki, ha a kövek elzárják az epehólyag nyílását az epeút felé, vagy az epeutakba kerülnek és akadályozzák az epe kiürülését az epehólyagból a patkóbélbe.

A panaszok többnyire zsíros ételek fogyasztása után jelentkeznek. Ezek között található az epegörcs, az émelygés, a hányinger vagy a hányás, továbbá a puffadás és gyakori böfögés.

Epegörcs

Az epegörcs felhasi, a jobb bordaív alatt jelentkező görcsös (enyhülő, majd erősödő) fájdalom, amely a hátba és a jobb lapockák irányába sugározhat. A panaszok a kiváltó étel fogyasztása után jeletkeznek. A panaszok időnként olyan hevesek vagy ijesztőek lehetnek, hogy a betegek gyakran az első rohamot követően orvoshoz fordulnak, és ekkor derül ki az epekövesség.

Abban az esetben, ha a beteg nem tud epekőröl, nem biztos, hogy a panaszok alapján rögtön epebántalomra gondol. Sok más hasi kórkép okozhat hasonló panaszokat, így csak a meglévő tünetek alapján nem tudjuk megmondani, epeköves roham áll-e a háttérben. Az epegörcshöz hasonló vagy átfedő tüneteket a következő kórképek is okozhatnak:

A panaszok jelentkezési helye, a kísérőtünetek jelenléte vagy hiánya, illetve a kiváltó tényezők megfigyelése adhat támpontot, de a diagnózissal célszerűbb orvoshoz fordulni.

Hányinger, hányás

Az epegörcs jellemzően émelygéssel és hányingerrel jár, vagy hányás is kialakulhat. A hányás rendszerint megkönnyebbülést hoz, ám a beteg sokszor még az epeköves fájdalom elmúlását követően sem kívánja az ételt.

Puffadás, böfögés

Az epekövesség az epehólyag telítettségéhez, valamint emésztési elégtelenséghez vezet, hiszen elegendő epe ürülése nélkül a szervezet nem tudja megfelelően feldolgozni a táplálékban található zsírokat. Ez hasi feszüléshez, gázképződéshez, puffadáshoz és gyakori böfögéshez vezet.

Atípusos tünetek

A fenti tünetek nem mindenkinél következnek be, illetve további nem típusos panaszok is jelentkezhetnek. Ilyen a felhasi teltségérzés, a zsíros ételek fogyasztása után jelentkező kellemetlen hasi tünetek, kísérheti akár hasmenés, láz, hidegrázás is.

Epekövek az epehólyagban

Az epeköves tüneteket kiváltó élelmiszerek

A panaszok közvetlenül bizonyos élelmiszerek fogyasztása után jelentkeznek, amikor fokozódik a máj epetermelése, illetve az emésztéshez nagyobb mennyiségű, az epehólyagból érkező epére lenne szüksége az emésztőrendszerünknek.

Zsíros ételek - Nem kizárólag a húsfélék, hanem számos más, akár növényi eredetű élelmiszer is nagy koncentrációban tartalmaz zsiradékokat.

  • Zsíros húsok: szalonna, kolbász, tarja.
  • Tejtermékek közül: zsíros sajtok, tejföl, tejszín, vaj, magas zsírtartalmú tej, fagylalt.
  • Olajos magvak, csokoládé, mogyorókrém stb.
  • Bő olajban sült ételek: sültkrumpli, chips, rántott hús stb.

Magas koleszterintartalmú ételek - Mérsékelt mennyiségben nem minden betegnél okoznak panaszokat.

  • Tojássárgája
  • Belsőségek
  • Tenger gyümölcsei

Finomított szénhidrátok

  • Kelt tészták, péksütemények
  • Magas cukortartalmú édességek és üdítők

Miért szükséges az epekövek eltávolítása?

A betegség lehetséges szövődményei közé tartozik az epehólyag-gyulladás, amire a laboreltérések utalhatnak, nagyobb fokú gyulladás esetén a láz. A néma kövek is okozhatnak enyhe krónikus gyulladást, amely nem jár a beteg számára feltűnő panaszokkal. Az epeutakba kerülő kövek által okozott elzáródás epepangást és komoly akut gyulladást válthat ki. Az epeutak teljes elzáródása sürgős ellátást igényel, az epeelfolyás megoldása fontos feladat a szövődmények elkerülése érdekében.

Súlyos szövődmény lehet a hasnyálmirigy-gyulladás, ha a kimozdult epekövek az epevezetés és a hasnyálmirigyvezeték találkozásánál elzárják a hasnyálmirigyenzimek ürülésének útját. Erre sárgaság (a bőr és a szem fehérjéjének elszíneződése), láz, erős, állandó felhasi fájdalom utalhat, illetve laboreltérések is jelzik.

Amennyiben rendszeresen okoz panaszokat az epekő, szintén javasolt az epekövesség kezelése. A kezeléssel nagymértékű életminőség-javulás érhető el, továbbá megelőzhetőek a hirtelen fellépő szövődmények. A visszatérő panaszok, nagy méretű epekő, gyulladás, epeúti kövesség is indokolhatják az epekő eltávolítását, hiszen az epeköves görcs gyógyszeres kezelése nem oldja meg a problémát, csak a heveny tüneteket enyhíti, ám van esély rá, hogy azok újra jelentkeznek, akár súlyosabb formában.

Panaszokat nem okozó epekövek esetén nem fontos az epekövesség kezelése, azonban ebben az esetben is fontos a nyomon követés, a kövek méretének és helyzetének ellenőrzése, valamint a gyulladásra, enzimhiányra utaló laborértékek kontrollja. A vizsgálatok elsősorban hasi ultrahangból és laborvizsgálatokból állnak, speciális esetekben, az epeutak érintettsége esetén lehet szükség MRCP és ERCP vizsgálatokra. Sok orvos néma epekő esetén is javasolja a kezelést megelőző jelleggel.

Az epekövesség kezelése

Az akut panaszok kezelése

Aki ismert epeköves, gyakran megkísérli a fájdalmat és panaszokat otthon csillapítani. Epegörcs esetén görcsoldók, erősebb panaszok esetén fájdalomcsillapítók javasoltak. Fontos a bőséges folyadékfogyasztás; a nem szénsavas víz a legjobb, míg a szénsavas, cukros üdítők, a tea és a kávé kerülendők. A görcs elmúlása után is legalább egy napos koplalás, majd zsír- és fűszerszegény diéta javasolt.

Nincs előírt szabály, de mivel más betegség is lehet a háttérben, célszerű orvoshoz fordulni jelentős fájdalom, hányás, láz, hidegrázás, kemény has érzése esetén. Ugyancsak fontos az orvosi kivizsgálás és kezelés ismétlődő epegörcsök esetén.

Epekőoldás és epehajtás

A nem műtétes eljárások - mint a gyógyszeres, epesavakat tartalmazó készítménnyel történő epekőoldás - esetén az alacsonyabb sikerarány, a hosszas kezelés és a gyakori kőújraképződés miatt nem terjedtek el.

Az epekövek gyógyszeres feloldására csak epehomok és néhány miliméteres kövek, továbbá jól működő epehólyag esetén van esély, nagyobb kövek és elégtelenül működő epehólyag esetén nem jelentenek megoldást.

Időnként eredményesek a különböző epeürülést segítő étrendkiegészítők, amelyek az epehólyag összehúzódásán keresztül segítik a kisebb kövek távozását. A probléma ezekkel a módszerekkel az, hogy eredményük bizonytalan, továbbá szövődmények kialakulásához vezethetnek. Köves állapotban az epehólyag összehúzódásának provokálása időnként epegörcsöt, epehólyag-gyulladást, vagy az epeutakba kerülve epeúti elzáródást is okozhat, ezért az orvosok nem javasolják alkalmazásukat.

ERCP során az epevezetékekben lévő köveket lehet eltávolítani endoszkópos úton, az epehólyagban lévő kövek eltávolítására nem alkalmas.

Az epekövek méretének jelentősége
A legtöbben a kisebb méretű kövek jelenlétét gondolják kedvezőbbnek, ez azonban nem egyértelmű. A kis méretű (néhány mm-es) epekövek esetében ugyanis nagyobb az esély arra, hogy azok elmozdulnak, és az epevezetékbe kerülve veszélyes szövődményként elzáródást, gyulladást, vagy epeúti sérülést okoznak. Ezen mérettartományban megoldás lehet az epekőoldás, ugyanakkor az epeürülést ösztönző "epehajtás" az említett kockázat miatt nem javasolt. A nagyobb méretű (1 cm-t elérő) kövek már nem kerülhetnek az epeutakba, ugyanakkor ezek is hajlamosítanak az epehólyag kijáratának elzárására és az epehólyag-gyulladás előidézésére. Ezen kövek feloldására vagy kiürülésére már nincs esély, egyedül a műtét jelent megoldást. Egy betegben rendszerint több, különböző méretű kő is található.

Epeműtét, epehólyag-eltávolítás

Panaszos epekövesség (visszatérő epegörcsök) elsőként választandó megoldás az epehólyag-eltávolító műtét. A műtét során a teljes epehólyagot eltávolítják, nem a köveket veszik ki az epehólyagból, mert a funkciójában sérült epehólyagban hamarosan újabb kövek képződnének. Mivel az epehólyag csak tárolja az epét, az eltávolítás nem okoz problémát a betegnél, az epe folyamatosan jut a nyombélbe. Ismert ugyanakkor az úgynevezett postcolecystectomiás szindróma, mely az epehólyag eltávolítása után is a zsírszegény étkezés betartását igényli.

A beavatkozás során három-négy, pár cm-es hasi metszésen keresztül veszik ki az epehólyagot, így pár nappal a műtét után a beteg otthonába távozhat. Válogatott esetekben akár "egynapos sebészet" keretein belül is sor kerülhet a műtétre. Ha a laparoszkópos módszer valamilyen szövődmény miatt nem alkalmazható, nyitott hasi műtét révén történő epehólyag-eltávolítás szükséges.

Bővebben Az epehólyag-eltávolító műtét

Epediéta

A teljes zsírmentes táplálkozás epekövesség esetén nem javasolt, mert az nem készteti ürülésre az epehólyagot, az epe pangani kezd és fokozza a kőképződést. A rendszeres, rostban gazdag és alacsony zsírtartalmú táplálkozás, rendszeres mozgás javasolt az epegörcs ismételt bekövetkezésének megelőzésére.

Az epehólyag-eltávolítást követően a diéta folytatása szükséges. Bár epeköves görcs nem várható (kivéve, ha epevezetékkő képződik), a nagyobb mennyiségű zsíros étel elfogyasztását követően túl lassan kerül az epe a bélrendszerbe, így a nem teljes emésztés miatt haspuffadás, teltségérzés, esetleg hasmenés jelentkezhet.

Bővebben Diéta epekövesség esetén

Dr. Plósz János, belgyógyász, gasztroenterológusForrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Plósz János, belgyógyász, gasztroenterológus

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Plósz János, gasztroenterológus
WEBBeteg - Irinyi-Barta Tünde, okleveles táplálkozástudományi szakember
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
WEBBeteg - Dr. Dobi Gyöngyi, belgyógyász
Vanderlich Egészségcentrum - Henn Dóra, dietetikus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Plósz János

Dr. Plósz János

Belgyógyász, gasztroenterológus

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Tamássy Klára

Dr. Tamássy Klára

Gasztroenterológus, Belgyógyász

Budapest