Prebiotikumok, probiotikumok, szinbiotikumok
A bélmikrobiom fő funkciója a kórokozókkal szembeni védelem, valamint az immunrendszer állandó készenléti szinten tartása. Ha egyensúlya felborul, célszerű probiotikumokat, prebiotikumokat alkalmaznunk az egyensúly helyreállítása érdekében.
A korábban használt bélflóra kifejezés mára elavulttá vált, hiszen a bél egészséges összetételét nem növények - mint amire a flóra szó utalna -, hanem billiónyi mikroorganizmus (baktériumok, gombák, vírusok) együttese alkotja. Ezért a bélmikrobiom, esetleg bélmikrobióta kifejezést részesítjük előnyben.
Az emberi bélmikrobiomot alkotó mikroorganizmusok közül a vastagbélben 300-500 különböző fajt különböztetünk meg, számuk az emberi sejtek tízszerese. A széklet száraz súlyának 40-60 százalékát is ezen mikroorganizmusok adják.
Probiotikum, prebiotikum, szinbiotikum - Az alapfogalmakról
Probiotikumok. Probiotikumnak nevezzük azokat a baktériumokat, gombákat tartalmazó élelmiszereket, étrendkiegészítőket, vagy gyógyszereket, amelyek szájon keresztül bejutva, élve elérik a vastagbelet, majd ott megtapadva a szervezet számára hasznos funkciót töltenek be, visszaállítják az egyensúlyt a hasznos és az ártalmas mikroorganozmusok között.
Néhány probiotikus törzs |
|
Prebiotikumok. A prebiotikumok olyan nem emészthető élelmiszer-összetevők, melyekre nem hatnak a gyomor és bélrendszer felső szakaszának emésztőenzimei, éppen ezért változatlan formában képesek eljutni a vastagbélbe, és ott serkenteni a jótékony hatású baktériumok szaporodását. Képviselőik oligoszacharidok (2-9 egyszerű cukormolekulából épülnek fel), melyek megtalálhatók a hagymafélékben, articsókában, zabpehelyben, búzában, anyatejben, érett sajtokban. Gyógyszertárban kapható készítmények formájában is elérhetőek már prebiotikumok.
Szinbiotikumok. A szinbiotikumok a probiotikumok és a prebiotikumok együttesét jelentik, vagyis olyan készítményeket, melyek alkalmazása során a két tényező előnyös hatása összegződik.
Az egészséges bélmikrobiom
A bélnyálkahártya születéskor steril. A születést követően a szoptatás, tápszeres táplálás révén, a tárgyak szájba vételével, a belégzések során folyamatosan épül fel a normál mikrobiom.
A bélcsatorna kezdeti bakteriális benépesülése fontos az immunrendszerünk kialakulásában, annak szabályozásában. Életkorra jellemzően mindenkiben kialakul egy egyensúlyi állapot (equilibrium), mely egyénre jellemző, időben többnyire állandó. A bélmikrobiom összetétele emésztőszerv-rendszerünk különböző szakaszain eltérő: a legkevesebb mikroorganizmus a gyomorban található, a legtöbb pedig a vastagbélben.
A normál bélmikrobiom főbb funkciói:
- az idegen kórokozókkal szembeni védelem,
- az immunrendszer állandó készenléti szinten tartása,
- a nyálkahártyát alkotó sejtek osztódásának, fejlődésének szabályozása,
- a maradék tápanyagok megemésztése,
- rövid szénláncú zsírsavak termelése (ez a bélhámsejtek elsődleges tápanyaga),
- egyes vitaminok (mint biotin, vagy K-vitamin) termelése,
- a zsírtárolására ösztönző hormonok termelése, továbbá
- a nyomelemek (kalcium, vas és magnézium) felszívódásának elősegítése.
A bélmikrobiom károsodása és helyreállítása
Abban az esetben kell probiotikumokat, prebiotikumokat alkalmaznunk, ha a bél mikrobiom egyensúlya felborul, és a szervezet számára káros kórokozók száma megnő. Ajánlható megelőzésképp probiotikus törzsek fogyasztása akkor is, ha (pl. egy kezdődő antibiotikum terápia miatt) számítani lehet az egyensúly felborulására.
Ennek okozója lehet:
- a helytelen életmód: az egyoldalú táplálkozás, mozgáshiány,
- káros szokások: túlzott mértékű alkoholfogyasztás, dohányzás,
- a stressz,
- fertőzések,
- egyes gyógyszerek: elsősorban az antibiotikum kezelés, ezen kívül azonban savlekötők, szteroidok, hormontartalmú szerek (pl. fogamzásgátlók) is, továbbá
- a tartós székrekedésnek, illetve hasmenésnek is mikrobiom károsító hatása van.
Az egészséges bélmikrobiom helyreállításának két feltétele van: egyrészt a károsító tényezők megszüntetése, másrészt az elpusztult, előnyös hatású mikroorganizmusok (baktériumok, gombák) pótlása. Ez utóbbiban vannak segítségünkre a pre- és probiotikumok.
Javasolt használatuk gyomor-bélhurutban, hasmenés vagy székrekedés esetén, antibiotikus terápiához kapcsolódóan (előtte, alatta, vagy utána is), magas koleszterinszint esetén, haspuffadás előfordulásakor. Alkalmazásuk során mellékhatások ritkán jelentkeznek, jellemzően enyhék.
Fontos tudni |
A probiotikumok többségét érdemes étkezés közben fogasztani, de vannak olyan típusaik is, amelyek étkezéstől függetlenül bevehetők. |
Jelenleg két fő probiotikumforrás áll a rendelkezésünkre: gyógyszertárban, egészséges életmóddal foglalkozó üzletekben megvásárolható készítmények (tabletta, kapszula, szuszpenzió, granulátum, cseppek formájában), továbbá egyes élelmiszerek, mint a fermentált tejtermékek (pl. kefír, joghurt), erjesztett élelmiszerek (pl. kovászos uborka).
Mik az előnyös hatások?
Összefoglalva a prebiotikumok és probiotikumok előnyös hatásait, általánosságban az alábbi tényezőket emelhetjü ki:
-
egészséges bélmikrobiom kialakítása (kórokozók szaporodásának visszaszorítása, fertőzéses hasmenés megszüntetése, vagy megelőzése);
-
a szervezet védekezőképességének fokozása, szabályozása;
-
vérzsír-értékek javítása,
-
hasznosak lehetnek gyomor-bélhurut kezelésében, atópiás megbetegedésekben és gyulladásos bélbetegségekben.
Az egyes probiotikus készítmények összetétele, hatása eltérő lehet, így minden esetben olvassa el azok tájékoztatóját!
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Plósz János, belgyógyász, gasztroenterológus
Aktualizálta: Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász