A kisspeptin hormon

MTI
megjelent:

Az emberi pubertás kezdetét befolyásoló gént találtak török kutatók - adta hírül a HealthDay című ismeretterjesztő portál.

A szakemberek egy olyan család tagjainak DNS-ét elemezték, amelyben többször előfordult egy ritka betegség, amelyben elmarad a nemi érés. Kiderült, hogy egy adott génváltozat okozza a kisspeptin elnevezésű hormon termelődésének hiányát, amely pedig elengedhetetlenül fontos a nemi érés folyamatában.

A kisspeptin hormon nélkül nem nyeri el valaki nemének jellegzetességeit és szaporodási képességét. A kisspeptin nélkülözhetetlen a pubertás folyamatának megindulásához az embernél - magyarázta A. Kemal Topaloglu, a törökországi Cukurova Egyetem kutatója, a tanulmány szerzője.

A kisspeptin hormon adagolásával elindítható a pubertás folyamata

A szóban forgó gén mutációja ritka, ezer gyerekből átlagosan egyet érint. Ők még 20 éves korukban is úgy néznek ki, mintha csak 12 évesek lennének.

A tanulmányhoz megvizsgált családban négy lányt érintett a betegség. DNS-ük elemzéséből kiderült, hogy a hibás gént hordozzák valamennyien. A génmutáció jelenlétében nem termelődik az a receptor, amely a kisspeptin hormon képződéséhez szükséges.

Ugyanakkor a kisspeptin hormon kívülről adagolásával elérhető, hogy termelődni kezdjenek a nemi hormonok, megérjen a petefészek vagy a herék. Topaloglu szerint eredményük olyan rákok - például a melldaganatok és a prosztata tumorok - kezelésére is új lehetőséget nyújt, amelyeket a nemi hormonok irányítanak.

A New England Journal of Medicine (NEJM) című orvosi folyóiratban közzétett tanulmányhoz a pubertásban szerepet játszó - eddig ismert - 19 gén közül egyet vizsgáltak a kutatók.

A test serdülőkori változásai

Pubertás, azaz serdülőkor. Sok tizenéves teszi fel magának ebben az életkorban a kérdést: Normálisan fejlődöm? Sokszor a szülők is bizonytalanok egy korábban, vagy később fejlődő gyermek láttán abban, hogy mi az ami belefér a normál variánsba, és mikor kell orvoshoz fordulni. A test serdülőkori változásai

(MTI)

Cikkajánló

Sport térdpanaszokkal
Sport térdpanaszokkal

Mit sportolhatok artrózisos térdeimmel télen?

Halfogyasztás
Halfogyasztás

Miért és mit ajánlanak a dietetikusok?

WEBBeteg - Dr. Antalffy Katalin Anita
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus
WEBBeteg - Dr. Földi Ildikó
WEBBeteg - Dr. Balogh Andrea, gyermekgyógyász
Budai Endokrinközpont - Dr. Tar Attila, gyermekendokrinológus

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen