Pajzsmirigy daganatok - Szerzett génhibák a háttérben

szerző: Dr. Tobiás Bálint - PentaCore Laboratórium
megjelent:

Pajzsmirigy a nyak elülső részén, az ádámcsutkától picit lejjebb helyezkedik el és a belső elválasztású mirigyek csoportjába soroljuk. Az általa termelt tiroxin és trijód-tironin hormon a sejt energiaközpontjainak működését befolyásolja, azaz a sejtek anyagcseréjére hatnak.

E két hormon mennyiségét az agyalapi mirigy által termelt TSH - thyreoidea-stimuláló hormon - szabályozza ún. „negatív-feedback” mechanizmus révén. E folyamat lényege, ha eléri a keringő vér a kívánt pajzsmirigyhormon szintet, akkor az agyalapi mirigy TSH termelése is csökken, alacsony vérszint esetén a TSH stimulálja a pajzsmirigy hormontermelését. A tiroxin és trijód-tironin szintézishez nélkülözhetetlen a jód.

A klasszikus izotópos vizsgálat

A jódszükségletet kihasználva évtizedek óta alkalmazzák a pajzsmirigy működésének diagnosztizálására az ún. szcintigráfiás 99mTc technécium (jódhoz hasonló viselkedésű, rövidebb felezési idejű) izotópos vizsgálatot, amellyel nemcsak a működésbeli, hanem a szerkezetbeli változásaira is fény derül. Az ún. „meleg” göb fokozott mértékben tárol izotópot, a vizsgálati képen piros színnel jelenik meg, ezért nevezték el „meleg” göbnek. A beteg annyiban érezhet különbséget a megszokottól, hogy a meleg göbhöz a túlműködés tünetei társulhatnak: erős szívdobogás, ritmuszavar, esetleg fogyás. A meleg göb általában jóindulatú és eredménnyel gyógyítható.

A „hideg” pajzsmirigygöb nem vesz fel izotópot, ezért a göbnek megfelelően egy üres „hideg” terület ábrázolódik szcintigráfiás felvételen. A „hideg” göbök egy része lehet rosszindulatú, ezért ezekben az esetekben a citológiai vizsgálat kötelező.

Magyarországon évente 500-600 új pajzsmirigyrákos esetet regisztrálnak

A pajzsmirigydaganatok tünetei és kezelésük

A betegség kezdetén a pajzsmirigydaganatok alig okoznak tüneteket. Csak a tumor méretének növekedésével jelentkeznek a panaszok. A páciensek egy növekvő csomót észlelnek a pajzsmirigyben, ami nyomja a nyelő- illetve a légcsövet, ezért az evés vagy a lélegzés nehézségekkel jár. Az is előfordul, hogy egyéb okból készült vizsgálat (ultrahang, CT) mellékleleteként kerül felismerésre.
A pajzsmirigydaganatok tünetei és kezelésük

Hazánk jódban erősen hiányos területnek számít, ezáltal a pajzsmirigy megnagyobbodott (struma) betegek száma igen nagy. A strumán kívül a pajzsmirigy daganatok megjelenése és típusa is kapcsolatban áll a bevitt jód mennyiségével. A jódhiányos területeken inkább a papillaris, míg jódban gazdagabb területeken a follicularis típusa jelenik meg a pajzsmirigyrákoknak. A jóindulatú daganatok lassan növekednek, nem szövik be a környező területeket és nem képeznek áttéteket. Ezzel szemben a rosszindulatú daganatok gyorsan nőnek, a környező szöveti részeket átszövik és gyakran képeznek a környéki nyirokcsomókban áttéteket. Évente kb. 550-600 új pajzsmirigy daganatos beteget regisztrálnak Magyarországon, amelynek kb. 90%-a differenciált (papillaris és follicularis rák) pajzsmirigyrák. Hazai statisztikák szerint 100-ból 80-90 ember 30 évvel éli túl a betegség felismerését.

A pajzsmirgyben fellelt „hideg” göbök 5 százaléka lesz rákos

A pajzsmirigyben fellelt hideg göböket – amely lehet ciszta, strumagöb, daganat -, napjainkban ultrahangos (UH) vizsgálattal szokás utánkövetni. Ezzel a módszerrel már a 2 mm-es göbök is kimutathatók, kontrollálhatók. Ha a kezelő orvos úgy ítéli meg, akkor a göbökből mintát vesznek. Ez a mintavétel ultrahang vezérelten történik, amely során egy vékony tűt vezetnek be a göbbe, ezáltal sejteket nyernek ki a kérdéses területből. A biopsziás mintát patológus szakorvos értékeli, a kezelő orvos pedig ezek alapján hozza meg döntését a további lépésekről (rendszeres kontroll, műtét, hormonpótlás stb.).

Szerzett génmutációk a daganatok hátterében

Fontos tudni, hogy hazánkban jelenleg kb. 500 ezer ember él 1 cm-nél nagyobb hideg göbbel a nyakában. Ezen göbök bioszpiás mintavételezése során a rutin citológiai elemzés mellett lehetőség nyílik egy újfajta vizsgálat elvégzésére, mégpedig egy genetikai vizsgálatra, amely során szomatikus onkogén mutációk meglétét vizsgáljuk. A szomatikus mutációkat nem örököljük, hanem az évek során a környezet hatására alakul ki a szervezetben. Hazai és nemzetközi genetikai kutatások révén sikerült Magyarországon létrehozni egy olyan genetikai vizsgálatsort, amellyel a pajzsmirigy daganatok kialakulásának kockázata és a tumor agresszivitása jósolható meg. Ennek során az orvosok a hazai és nemzetközi vizsgálatok által jelentősnek tartott onkogén génmutációkat, génátrendeződéseket és génműködést vizsgálják.

A génmutációk esetében a hosszú DNS láncban egy-egy láncszemcserére kell gondolni, amely hatására kórosan megváltozik az adott sejt osztódási képessége, differenciálódása, programozott sejthalála. Szakemberek különböző, a pajzsmirigyrák kialakulásában szerepet játszó, ún. onkogén mutációkat hoztak kapcsolatba a pajzsmirigyben kialakuló daganatos elváltozásokkal. (Az ismert génmutációk alapján behatárolható a pajzsmirigyrák típusa, ezáltal hamar és célzottan indítható meg a daganatterápia.) A génátrendeződéskor két gén meghatározott részei cserélődnek ki egymással, ezáltal a kódolt fehérjék szerkezete változik. Ezek hatására ugyancsak a sejt működése szenved kóros változást. A rákos szövetből vett minta analízisekor a kóros génváltozatok jelenlétéből a daganatos folyamat agresszivitására tudunk következtetni, ezáltal a kezelő orvos a későbbi kezelés intenzitását, hosszát tudja meghatározni.

Mindezek azért fontosak, mert a betegség idejében felismerve relatív könnyen kezelhető, gyógyítható. Akár a pajzsmirigy korai, radikális eltávolításával, sugárterápiával és az életfogytig tartó hormonpótlással a beteg újra teljes értékű életet élhet.

(Dr. Tobiás Bálint, PentaCore Laboratórium)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen