Pajzsmirigy alulműködéssel sem lehetetlen teherbe esni

healzz
megjelent:

Sok nő szembesül azzal a problémával, hogy valamiért nem tud teherbe esni, és ennek egyik oka gyakran pajzsmirigy alulműködés, ami kezelhető.

A legtöbben úgy gondolják, ezzel a betegséggel a gyerekvállalás szinte lehetetlen, ám Dr. Bérczy Judit főorvos, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa eloszlatja a tévhiteket, és elmondja, hogy az orvosi segítség mellett mi mit tehetünk azért, hogy a fogantatás ebben az esetben is sikeres lehessen.

A pajzsmirigy a test hormongyára

Nem véletlen, hogy ha a pajzsmirigy működésében gondok adódnak, akkor nem egyszerű a fogantatás, hiszen mint mindent az emberi testben, a petesejt beágyazódását is hormonok befolyásolják, amikért pedig éppen ez a szerv az egyik fontos felelős.

A pajzsmirigy alulműködés és tünetei

A pajzsmirigy alulműködése (hypothyreosis) különböző életkorban, sokszor eltérő módon alakul ki, de bizonyos formái gyermekkortól a felnőttkoron át az idős korig, egyaránt kimutathatóak és hasonló tünetekkel jelentkeznek. A pajzsmirigy alulműködés tünetei részletesen

„A pajzsmirigy alapvető szabályozó tényező minden sejt működésében, így a női hormonháztartás fenntartásában is fontos szerepet kap, hiszen többek között az ösztrogén, és a progeszteron megfelelő mennyiségben történő termelődéséért is felel. Pajzsmirigy alulműködésben előfordul, hogy a megtermékenyült petesejt az elégtelen progeszteron hormon szint miatt nem tud beágyazódni. Szintén gondot jelenthet a teherbeesés szempontjából az emelkedett prolaktin hormonszint, mely szintén a sárgatesthormon (progeszteron) hatást gyengítheti. Emellett zavart szenvedhet a szénhidrát anyagcsere, aminek következtében inzulinrezisztencia léphet fel, ami szintén akadályozó tényező.”

Mi is tehetünk azért, hogy a fogantatás sikeres legyen

„Orvosilag igazolt pajzsmirigy alulműködés kezelésében nagy szerepet kap a hormonpótló kezelés. A gyógyszerezés mellett azonban a beteg maga is sokat tehet állapotának javulásáért. Éppen ezért mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, hiszen a megfelelő kezeléssel, és tudatos odafigyeléssel, valamint étrendi változtatásokkal a terápia hatékonysága növelhető, így a baba is könnyebben megfoganhat. Hogy mi mindent érdemes tenni ennek érdekében?

  • A gyógyulás érdekében javasolt minél könnyebben emészthető táplálékokat enni. Azonban emellett a tej fogyasztását ajánlott háttérbe szorítani!
  • A glutamát (E620-628) nevű tartósító ízfokozószer, amely szinte minden ételízesítőben, felvágottban, készételben, tartós élelmiszerben megtalálható, szintén kerülendő. Ezen az anyag ugyanis tartós fogyasztás esetén könnyen felboríthatja a hormonháztartás egyensúlyát.
  • Kerüljük a sok cukros, gyors szénhidrátot tartalmazó étkeket.
  • Kerüljünk minden olyan élelmiszert, vagy étkezési szokást, amely a szervezetben erjedési folyamatot indíthat el. Ennek érdekében nem jó a gyümölcsöt az étkezés végén fogyasztani, ezeket mindig önállóan, például tízóraiként együk.
  • Napi 100-200 mikrogramm szelén többnyire jótékony hatású, csakúgy, mint az omega-3 tartalmú készítmények. A plusz jód bevitel azonban attól is függ, hogy mi az oka a pajzsmirigy alulműködésének, így ezt mindig konzultálja meg kezelőorvosával.
  • Számos kutatás igazolja, hogy a D-vitamin a pajzsmirigy betegek gyógyulásának is fontos eleme, így ha lehet, akkor figyeljen a bevitelre, ne maradjon ki a napi vitaminok közül.” – mondja dr. Bérczy Judit főorvos, a Budai Endokrinközpont endokrinológusa.

(healzz)

Cikkajánló

A pajzsmirigy-alulműködés tünetei

Dr. Felszeghy Enikő, gyermekgyógyász, endokrinológus
Pajzsmirigy-alulműködés
A pajzsmirigy alulműködése (hypothyreosis) különböző életkorokban sokszor eltérő módon alakul ki, de bizonyos formái gyermekkortól a felnőttkoron át az időskorig egyaránt kimutathatóak és hasonló tünetekkel jelentkeznek.
Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Bak Marianna, biológus szakfordító
WEBBeteg - Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus
WEBBeteg - Dr. Molnár Zsuzsanna, szülész-nőgyógyász
WEBBeteg - Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus
WEBBeteg - Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen