Hormonzavar a szőrösödés mögött

szerző: Dr. Katona Evelin, endokrinológus - Oxygen Medical
frissítve:

A fokozott szőrnövekedés okozta kellemetlenség sajnos csak átmenetileg orvosolható a szőrtelenítési eljárásokkal, ugyanis a probléma mögött hormonális okok állhatnak. Dr. Katona Evelin endokrinológus a hirsutizmus okairól, kezelési lehetőségeiről beszélt.

Mikor kóros?

A fokozott szőrnövésnek sok oka lehet, de a kivizsgálás minden esetben fontos, hiszen a probléma mögött a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. Ha nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre azon testrészein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, has, mellkas), hirzutizmusról beszélünk. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet a férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben, illetve a hormonok iránti érzékenység fokozódása.

Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, úgynevezett androgéndependens régióknak is hívjuk. Ettől eltér az a típus, amikor az egész testen fokozott szőrnövekedés tapasztalható, ez a jelenség a hipertrichózis. Mindkét elváltozásnak hormonális oka van, de míg hirzutizmusban a nőkben a normális körülmények között kis mennyiségben termelődő férfihormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése is felelős lehet a problémáért.

Genetika és betegségek a háttérben

A probléma genetikai eredetét bizonyítja, hogy egyes családokban és bizonyos népcsoportokban lényegesen gyakoribb. A hirzutizmus hátterében különböző betegségek is állhatnak, melyek közül a legjellemzőbbek a PCOS (policisztás ovárium szindróma), a menstruációs hormonális zavarok, a mellékvesék túlműködése és daganatai, a kóros elhízás és az ezzel összefüggő magas inzulinszint, a petefészek egyes daganatai és a pajzsmirigy betegségei. Ugyanakkor bizonyos gyógyszereknek is lehet ilyen mellékhatása.

Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet.

Mit tehet az endokrinológus?

- Az endokrinológus feladata a tünetek beazonosítása és kezelése – ismerteti dr. Katona Evelin, az Oxygen Medical endokrinológusa. – A személyes találkozáskor tisztázzuk az előzményeket, majd megtörténik a beteg vizsgálata. Szükség lehet bizonyos hormonális vizsgálatokra, képalkotó eljárásokra. A gyógyulás több tényezőtől függ, így az alapbetegségtől, a beteg korától, az alkalmazott gyógyszerek hatékonyságától.

Fontos tudni az érintetteknek, hogy egyes epilálási módszerek egyrészt elfedhetik a bajt, másrészt éppen ellenkező hatást érhetnek el, így azokról mindenképpen egyeztetni kell az endokrinológussal.

Tovább Fokozott szőrösödés nőknél - Mi okozhatja?

(Oxygen Medical - Dr. Katona Evelin, endokrinológus)

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen