Pajzsmirigybetegség a terhesség alatt

Dr. Fáklya Mónika
szerző: Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász, endokrinológus - WEBBeteg
frissítve:

A magzat egészséges fejlődéséhez elengedhetetlen a normális anyai pajzsmirigyműködés. A szükséges pajzsmirigyhormont a terhesség első harmadában csak az anyától kapja a magzat, majd folyamatosan beindul a saját hormontermelése is. Az anyai pajzsmirigy alul- vagy túlműködése egyaránt veszélyt jelent a gyermekre.

A pajzsmirigyhormonok megfelelő szintje kritikus fontosságú a várandósság szempontjából. Ismert pajzsmirigybetegség esetén már a tervezett várandósság előtt szükséges a hormonszintek rendezése, majd a terhesség ideje alatt 6-8 hetente szükséges azokat ellenőrizni. A pajzsmirigybetegség a várandósság alatt is kialakulhat, így a terhesgondozás során ezen értékek ellenőrzése is szükséges.

Anyai pajzsmirigy-túlműködés (hyperthyreosis)

Az anyai pajzsmirigy-túlműködés leggyakoribb oka a Graves-Basedow kór, amit a szervezet immunrendszerének hibás működése vált ki. Ilyenkor a pajzsmirigy működését serkentő ellenanyagok (antitestek) termelődnek a pajzsmirigy ellen.

A hyperthyreosis veszélyei a terhességre

A betegségben szenvedő nőnek a kezelés alatt érdemes kerülnie a teherbe esést, mert gyakoribb a koraszülés, ill. a vetélés, valamint az anyai szövődmények kialakulásának a kockázata. Ezek között meg kell említeni a magas vérnyomást, a terhességi eclampsiát (preeclampsia), lepényleválást és a szívproblémákat. A kezelt anyai pajzsmirigy-túlműködés esetén a szövődmények előfordulása az átlag duplájára, a kezeletlen esetekben az átlag kilencszeresére nő.

A megszületett kisbaba is a pajzsmirigy-túlműködés tüneteit mutathatja (szapora szívműködés, pajzsmirigy-megnagyobbodás, szemtünetek), mivel a betegséget kiváltó antitestek átjutnak a méhlepényen a magzat szervezetébe.

Gyógyszeres kezelés hyperthyreosis esetén

A méhen belül a baba együtt kapja a gyógyszert is az anyával, mert az is átjut a méhlepényen, így az anya kezelésével a babánál is eredményesen lehet kezelni a pajzsmirigy működési zavarát. A terhesség alatt a pajzsmirigyhormon-termelést gátló gyógyszerek közül a propylthiouracil tartalmúakat szokták alkalmazni, és mivel az anyatejbe kevésbé megy át, később a szoptatás alatt is inkább ez javasolt.

Megszületés után a gyógyszer általában hamarabb ürül ki a baba szervezetéből, mint a pajzsmirigy túlműködését okozó antitest, ezért előfordul, olyan eset is, amikor a pajzsmirigy-túlműködés tünetei a születés után 4-6 nappal jelentkeznek. Ilyen kisbabákat a születés után átmenetileg gyógyszerekkel kezelni kell.

A göbös golyva követése és rendszeres ellenőrzése szükséges a terhesség ideje alatt. Amennyiben rosszindulatú folyamat igazolódik, a szükséges műtét biztonságosan elvégezhető a második trimeszterben, vagy pedig a szülés utánra halasztható.

Normális mértékű változások

Fontos tudni, hogy a terhességi hormonok (HCG, ösztrogén) kis mértékben befolyásolják a pajzsmirigyhormonokat, így a TSH és fT4 hormonok szintje kissé ingadozhat egyébként egészséges nőknél is, illetve a pajzsmirigy kisebb, csak ultrahanggal kimutatható, de panaszokat nem okozó megnagyobbodása is előfordulhat. Ez nem ad okot aggodalomra.

Anyai pajzsmirigy-alulműködés (hypothyreosis)

Az anyai pajzsmirigy-alulműködés esetén kezeletlen esetben ritkán jön létre terhesség, de még a tünetek nélküli enyhe esetekben is csökken a teherbe esés valószínűsége. A meddőségi problémák, ismétlődő vetélések jelentős része mögött épp a pajzsmirigy alulműködése áll.

A hypothyreosis veszélyei a terhességre

Amennyiben sikeres a fogantatás, a megfelelő hormonellátottság hiányában a magzat idegrendszeri fejlődése károsodik, alacsony születési súly, spontán vetélés, lepényleválás következhet be. Az anyának az tanácsolható, hogy a gyermekvárást halassza el addig, amíg a betegség kezelését be nem sikerül állítani és nem normalizálódnak a hormonszintek.

Ha a pajzsmirigy-alulműködés már korábban ismert volt a kismamánál és ezt megfelelő gyógyszeradaggal be is állították, a teherbe esésnek nincs akadálya.

Gyógyszeres kezelés hyperthyreosis esetén

A baba szervezete kb. a 16. hétig nem képes a pajzsmirigyhormonok kellő mennyiségben történő előállítására, ezért ebben az időszakban az anyai hormonokra van utalva. A terhesség első harmadában ezért a levotiroxin gyógyszerigény általában 50 százalékkal megnő, így orvosa emelhet a megszokott adagon a baba megfelelő fejlődése érdekében.

A várandósság időszakában számos gyógyszer szedését fel kell függeszteni, a megfelelő mennyiségű levotiroxinra azonban szüksége van a magzatnak az egészséges fejlődéshez. Amennyiben az anyai szervezet ezt nem tudja előállítani, nem kell tartani annak bevitelétől, hiszen létszükséglet a baba számára. A gyógyszer adagolásának megváltoztatását mindig beszélje meg orvosával!

Ezt követően a baba is termel elegendő hormont, így az anya esetleges hormonszint-eltérései már nem jelentenek rá közvetlen veszélyt. Fontos, hogy a két pajzsmirigyhormon (fT3 és fT4) a fontos a baba szervezete számára, így azok normális értékei mellett nem gond, ha a TSH szint esetleg emelkedett (latens hypothyreosis).

A terhesség alatt a jódigény is megnövekszik, ezért a jódhiányos pajzsmirigybetegség elkerülése és a magzat megfelelő fejlődése érdekében emelt bevitel szükséges. Terhesség és szoptatás idején napi 200 mikrogramm a jódigény a felnőtteknél szokásos 150 mikrogramm helyett. Súlyos jódhiány esetén a pajzsmirigy megnagyobbodhat (golyva), ez azonban a fejlettebb országokban ma már ritkán fordul elő.

A veleszületett hypothyreosis igen ritka csecsemőknél, így a rendhagyó eseteket leszámítva nem kell azzal számolni, hogy a pajzsmirigy-alulműködésben szenvedő anya újszülött gyermeke pajzsmirigyhormon-pótlásra szorulna.

Postpartum thyreoditis

A szülés utáni pajzsmirigygyulladás (postpartum thyreoditis) általában egy átmeneti, autoimmun eredetű anyai rendellenesség. Rendszerint a szülés utáni első hat hónapban jelenik meg, de 3-12 hónap között bármikor jelentkezhet. A pajzsmirigy-túlműködés enyhébb tüneteivel kezdődik (erős szívdobogás, nagyfokú kimerültség), a szerv kissé megduzzadhat, de ritkán fájdalmas, legtöbbször nem diagnosztizálják a betegséget. Sokszor kezelés nélkül is elmúlhat, vagy alulműködő pajzsmirigybetegséggé alakulhat. Amennyiben a szülést követő egy éven túl is fennáll, valószínűleg tartósan megmarad a betegség, amely azonban gyógyszerekkel megfelelően kezelhető. Amennyiben megszűnik az állapot, valószínű, hogy a későbbi terhességek során ismét jelentkezni fog.

További tudnivalók

Dr. Fáklya Mónika

Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Fáklya Mónika, gyermekgyógyász-endokrinológus
További felhasznált forrás: Americal Thyroid Association

Cikkajánló

Széntabletta
Széntabletta

Mikor szedjük? Mikor kerüljük?

Megfázás
Megfázás

Miért lehet a hidegben megfázni?

WEBBeteg - Dr. Lesznyák Judit, csecsemő- és gyermekgyógyász
Budai Endokrinközpont - Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus
Budai Endokrinközpont - Dr. Békési Gábor, endokrinológus
WEBBeteg - Dr. Ács Gábor, oxyológus †

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Kiss György

Dr. Kiss György

Szülész-nőgyógyász

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen