Ultrahangos vizsgálattal kideríthető, mi okozza nyelési nehézségeit

healzz
megjelent:

A nyelési nehézség és a gombócérzés a torokban viszonylag gyakori tünet, melyet okozhat stressz, de akár torokgyulladás is. Azonban ha a panasz nem múlik, akkor az a pajzsmirigy megnagyobbodására, illetve a rajta kialakult göbökre is utalhat. Hogy miként lehet megbizonyosodni a problémáról, arról dr. Zsiga Györgyöt, az Ultrahang Központ radiológusát kérdeztük.

Pajzsmirigy megnagyobbodása, göbösödése

Nyelési panaszok leggyakoribb okai és kezelése

A nyelési panaszok, szaknyelven dysphagia, számos okra vezethetők vissza. Főleg télen gyakori panasz, meghűlés, torokfájás következtében. A nyelési panaszt azonban nem mindig kíséri fájdalom, előfordulhat, hogy a páciens a torkában gombócérzetet tapasztal. Nyelési panaszok leggyakoribb okai és kezelése

A pajzsmirigy a nyak elülső részén található pillangóalakú szerv, ami fontos hormontermelő mirigy lévén szinte az egész szervezet működésére komoly hatással van. Mivel Magyarország jódhiányos terület, így a pajzsmirigy zavarai rengeteg embert érintenek. A leggyakoribb problémát a pajzsmirigy megnagyobbodása jelenti (strúma), hiszen csakis megfelelő mennyiségű jód jelenlétében képes a tökéletes hormontermelésre, így ha valakinél hiány alakul ki, úgy a szerv kompenzálásként megnagyobbodik, aminek akár szabad szemmel is látható jelei vannak (bár nem minden esetben). Ekkor még nem feltétlenül alakul ki pajzsmirigyzavar (pl. alulműködés), ám előre jelezheti, hogy hiba van a rendszerben.

Gyakori probléma a strúmán túl a pajzsmirigyen kialakuló göbök is, melyek egészen aprók is lehetnek, így nem mindig járnak figyelemfelkeltő tünetekkel, vérkép eltérésekkel (ám van, hogy a göb pajzsmirigyzavart idéz elő, így laborvizsgálat is szükségessé válhat)

A göbök vizsgálata kiemelten fontos, ugyanis van, hogy rosszindulatúvá fejlődnek, így rendszeresen ellenőrizni szükséges őket. Többféleképpen osztályozhatók, radiológiailag, ill. izotóp diagnosztika szempontjából (pl. izotóp dg-t tekintve 2 típusba sorolhatóak: meleg és hideg göbök). Az előbbiek pajzsmirigy túlműködést okozhatnak, míg a hideg típusúak akár rosszindulatú daganattá fejlődhetnek - magyarázza dr. Zsiga György, az Ultrahang Központ radiológusa.

Pajzsmirigy megnagyobbodásra, göbösödésre utaló tünetek

• nyelési nehézség
• gombócérzés a torokban
• pajzsmirigy/csomó tapinthatósága a nyakon
• mélyebb, rekedtesebb hang

Ultrahanggal a biztos diagnózisért

Panaszok esetén vér és a fizikális vizsgálaton túl szükség van ultrahangos ellenőrzésre is, mivel csakis így kaphatunk biztos képet a pajzsmirigy állapotáról, hiszen meglehet, hogy az elváltozások mélyebben helyezkednek el, amiket lehetetlen kitapintani. Ezáltal meghatározásra kerülhet a göbök pontos mérete, száma, valamint a pajzsmirigy megnagyobbodás mértéke. Emellett szükség lehet még izotópos vizsgálatra is, ami arra ad választ, hogy hideg vagy meleg göbbel állunk szemben.

Maga az ultrahangos ellenőrzés nem csak fájdalommentes, de gyorsan el is végezhető, nem igényel előkészületet, ráadásul alkalmas arra is, hogy a segítségével vékonytű biopszia (mintavétel) révén eldönthessük a folyamat jó vagy rosszindulatúságát. A kezelés szempontjából az idejében felismert elváltozások az esetek többségében gyógyszeres kezeléssel hatékonyan orvosolhatóak, és csak ritkán van szükség műtétre.

(healzz; forrás: www.ultrahangkozpont.hu)

Cikkajánló

Láz, fájdalom?
Láz, fájdalom?

Csillapítsa tüneteit együtt, egyszerűen! (x)

A megfázás szövődményei
A megfázás szövődményei

Mik lehetnek ezek?

WEBBeteg - Dr. Szabó Zsuzsanna, háziorvos, pszichoterapeuta szakorvos
WEBBeteg - Dr. Dunás-Varga Veronika, belgyógyász
WEBBeteg - Tóth András, újságíró
WEBBeteg - Dr. Pászthory Erzsébet, gasztroenterológus, belgyógyász
Budai Endokrinközpont - Prof. Dr. Balázs Csaba, endokrinológus
WEBBeteg - Dr. Osikóczki Orsolya, háziorvos

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen