Az anabolikus szteroidok és mellékhatásaik

Dr. Lajtos Melinda
szerző: Dr. Lajtos Melinda, Dr. Reinhardt István - WEBBeteg összeállítás
frissítve:

Már évszázadok óta foglalkoztatja az emberiséget a teljesítményfokozás lehetősége, amelynek célja a fizikai erő növelése, a fáradtság leküzdése és a koncentrálóképesség fokozása. A felépítő (más néven anabolikus) szteroidok napjainkban az egyik legelterjedtebb teljesítményfokozó anyagok, amelyek a kereskedelmi forgalomban is fellelhetőek.

Gyakorlatilag minden sportágban - futás, úszás, súlyemelés, bodybuilding - használnak ilyen szereket a sportolók a felkészülési idő alatt, pedig a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) és a Magyar Antidopping Csoport legújabb doppinglistájára is felkerültek ezek a szerek. A hasznosnak vélt hatásai mellett érdemes mérlegelni a túlzott használatkor fellépő mellékhatásokat is, és ezeket figyelembe véve kerülni használatukat.

Mit tudunk az anabolikus szteroidokról?

Hogyan hatnak a szteroidok?

Szintetikus szteroidokkal pótolhatjuk a kortizon és az aldoszteron hormonok hiányát, valamint nagyobb mennyiségben alkalmazva számos gyulladásos jellegű betegség orvosolható velük.
Bővebben Hogyan hatnak a szteroidok?

Az emberi szervezetben megtalálható, természetes androgén anabolikus hormon a tesztoszteron, amely majdnem minden anabolikus szteroid alapja. A férfiaknál a pubertáskor után termelődik a herében.

A tesztoszteron felelős a férfiak másodlagos nemi jellegének kialakításáért, amely alatt a testszőrzet, a hangmélység, a libidó, az agresszió és a szexuális viselkedés kialakulását értjük.

Fokozza a fehérjeszintézist, az izomtömeget, illetve az izomerő növekedését segíti, gátolja a szervezet saját tesztoszterontermelődését a hipotalamuszon és a hipofízisen keresztül.

Helyük a gyógyításban

A férfi nemi hormonokat régebben anabolikus hatásaik miatt alkalmazták fokozott izomleépüléssel járó betegségekben a fizikai kondíció javítására. Ez a felhasználás azonban ma már idejétmúlt, ugyanis e szerek – bár valóban javíthatják az erőnlétet és növelhetik az izomtömeget – a pozitív hatások mellett olyan súlyos, visszafordíthatatlan károsodásokat okoznak, amelyek nincsenek arányban az elért eredménnyel. Ezért ma már ezekben a betegségekben az anabolikus szteroidok használat nem engedélyezett.

Egyetlen engedélyezett javallatuk a férfi nemi hormonok elégtelen termelődésével járó kórképek tüneti kezelése.

Milyen mellékhatások jelentkeznek túlzott használatakor?

A szteroidok mellékhatásai

Nagyobb dózisban vagy hosszabb időn át adva a kortikoszteroidok élettani hatásai túlzott mértékűvé válnak, és ez mellékhatások kialakulásához vezet.
Bővebben A szteroidok mellékhatásai

Egyes sportolók az edzésmunka során a kívánt hatás elérése érdekében a terápiás szteroidadag sokszorosát fogyasztják, akár napi 300 mg-ot is elérheti, több héten keresztül. Ilyen bevitt mennyiség mellett a szervezetben – érzékelve az egészségesnél magasabb hormonszintet – csökkenti a saját tesztoszterontermelését.

A mellékhatás lehet toxikus és hormonális. A toxikus mellékhatás alatt a készítmény a májkárosító hatását értjük, amely a tartós alkalmazás során, arra érzékeny egyénekben fordul elő. Ezért nagyon fontos az anabolikus szteroid alkalmazása esetén a folyamatos májfunkció-ellenőrzés! A hormonális mellékhatás az alkalmazott dózistól függően a virilizáció (férfiasodás) és az agyalapi mirigy hormonjának csökkent termelése.

Az előnyök és mellékhatások mérlegeléséhez az is fontos szempont, hogy míg az anabolikus szteroidok pozitív hatásai átmenetiek, addig a mellékhatások jelentős része visszafordíthatatlan.

Férfiasodás és hormonhatás

Nőknél férfias jellegű fokozott szőrnövekedés, a csikló (clitoris) növekedése, menstruációs zavarok, a testarányok férfiassá válása és férfias hang megjelenése egyaránt megfigyelhető.

Férfiaknál a herefunkció zavara miatt csökken a spermiumok száma és mozgékonysága. A prosztata megduzzad, a libidó csökken, impotencia alakul ki. A kifejezett másodlagos nemi jelleg miatt a testszőrzet, a pénisz fokozott növekedése, a hangmélység változása, valamint agresszió figyelhető meg.

Nőiesedés

A hosszan tartó anabolikus szteroid szedés esetén a mellek megduzzadnak, növekszik a zsírlerakódás, az izomzat kezd puhábbá válni.

Májkárosító hatás

A májsejtek megnagyobbodása és az epeutak elzáródása miatt sárgaság jelentkezik, később ehhez társultan a májsejtek elhalása és fokozott újraképződése miatt májzsugorodás alakulhat ki, amelynek talaján gyakrabban alakul ki májdaganat.

Szív-és érrendszeri hatások

A só- és vízháztarás zavara miatt a szövetek megduzzadnak, a vér mennyisége megnő, a szív teljesítménye fokozódik, és ezzel párhuzamosan a vérnyomás növekedése figyelhető meg. A zsíranyagcsere károsodása következtében emelkedik a vér zsírsav- és trigliceridszintje, amely korai érelmeszesedéshez vezet, és fokozódik a szívinfarktus, agyvérzés rizikója. Rendszeres és tartós szedés esetén ajánlott a vér koleszterinszintjének ellenőrzése.

Immunkárosodás

Az anabolikus szteroidok hatására növekszik a kortikoszteroidok vérszintje is, amely a szervezet védekező rendszerének gyengülésével jár.

Egyéb hatások

Megváltozik a bőr minősége, pattanások jelennek meg, a verejtékmirigyek működésének zavara alakul ki. A fejbőrön hajmentes területek jelennek meg, akár kopaszság is jelentkezhet. Gyermekeknél a hosszú csöves csontok növekedésében visszafordítatlan változások mehetnek végbe, és a növekedés megállhat.

Ma az androgén szteroidok anabolikus célú használatának egyetlen valódi oka a tudatlanság. Ezeknél a szereknél nem egyszerűen „lehetséges”, vagyis esetleg megúszható, hanem jól kiszámíthatóan, szinte biztosan jelentkező mellékhatásokról van szó. Ezeket ismerve bizonyára elgondolkodnának a szer használatán mindazok, akik egy átmeneti, kétes siker érdekében fogyasztják az anabolikus szteroidokat.

WEBBeteg logó

Forrás: WEBBeteg összeállítás
Orvos szerzőink: Dr. Lajtos Melinda, Dr. Reinhardt István

Cikkajánló

Segítség

Orvos válaszol

orvos válaszol piktogram
Dr. Szabó Zsuzsanna

Dr. Szabó Zsuzsanna

Rovatvezető, WEBBeteg vezető orvos szakértő

Orvoskereső

orvoskereső piktogram
Dr. Fekete István

Dr. Fekete István

Szülész-nőgyógyász, Endokrinológus

Debrecen