Pajzsmirigybetegségre utaló laboreredmények
Pajzsmirigybetegségek különös gyakorisággal fordulnak elő serdülőkorban, a változókor és a terhesség idején, illetve az azt követő időszakban. Ismerje meg a pajzsmirigybetegségek kivizsgálása során elvégzett főbb laborvizsgálatok értékeit!
1. TSH
A szűrőjelleggel elvégzett pajzsmirigy-laborvizsgálat során a TSH értékét mérik. A TSH-t az agyalapi mirigy termeli, mely elengedhetetlen a pajzsmirigy működéséhez. Magas érték mellett pajzsmirigy-alulműködés, alacsony TSH mellett pajzsmirigy-túlműködés észlelhető.
Normál értéke: 0,3-4,2 mU/l
Magas lehet a szintje a pajzsmirigy alulműködése, a pajzsmirigy eltávolítása, a pajzsmirigy gyulladása, az agyalapi mirigyben lévő tumor és egyes gyógyszerek hatására.
Alacsony lehet a szintje a pajzsmirigy túlműködése, autoimmun pajzsmirigygyulladás, terhesség és túlzott pajzsmirigypótló gyógyszeres kezelés esetén.
A pajzsmirigy hormonok (trijódtironin, tetrajódtironin) termelődése elengedhetetlen a növekedés, a fejlődés és az anyagcsere egészséges működéséhez. Termelődésük az agyalapi mirigy TSH termelődésével visszacsatolásban működik. Alacsony T3-, T4-szint esetén magasabb a TSH szintje, fokozva a hormonok termelését, magas T3, T4 esetén alacsonyabb a TSH-szint.
Normál értékek: fT4: 12-22 pmol/l; fT3: 2,4-6,3 pmol/l
Alulműködés esetén alacsonyabb szint, túlműködés, gyulladás, daganat esetén magas pajzsmirigy hormonszint észlelhető.
3. Autoantitestek
A pajzsmirigyellenes autoantitestek autoimmun betegségben jelennek meg, és növekedik a szintjük: TRAK (TSH-receptor-ellenes antitest), anti-TPO, anti-Tg.
Szintjük pajzsmirigy-eredetű daganatokban emelkedik meg (kismértékű emelkedés esetleg gyulladásnál is jelentkezhet).
Laboreredmények Más laborértékekre is kíváncsi? Használja a WEBBeteg laboreredmény-keresőjét!
Forrás: WEBBeteg
Orvos szerzőnk: Dr. Ujj Zsófia Ágnes, belgyógyász, hematológus